X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego zawarto Unię Lubelską?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 00:00
450 lat temu w Lublinie zawarto Unię Lubelską, na mocy której Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie stały się Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W XVI i XVII wieku było to jedno z największych i najważniejszych państw Europy, które wykształciło własną, oryginalną kulturę. 
Audio
  • 450. rocznica Unii Lubelskiej (Historie jak z książki/Trójka)
Unia Lubelska, obraz Marcello Bacciarellego
Unia Lubelska, obraz Marcello BacciarellegoFoto: Wikimedia Commons/dp
Unia_Lubelska_1200x660.jpg
450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej [SERWIS SPECJALNY]

Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem, w którym od 6 do 10 proc. społeczeństwa posiadało prawa obywatelskie, w tym mogło decydować o wyborze władcy, co było niespotykane w ówczesnej Europie. I Rzeczpospolita przetrwała do 1795 roku. 

– Początkowo była to unia dynastyczna. Chodziło o to, żeby prężną dynastię Jagiellonów związać z Polską, która na skutek różnych okoliczności, w pewnym momencie miała na tronie Jadwigę, czyli kobietę. Trzeba było wówczas dać jej małżonka, aby zapewnić ciągłość tronu – mówi prof. Piotr Ugniewski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o kuchniach fabrykach;
  • Kalendarium historyczne: dni od 1 do 7 lipca, cykl "Sto lat temu";
  • Dzieje się historia: książka Marcina Zaborskiego "Lato 1939. Jeszcze żyjemy" oraz książka Anny Lisieckiej "Wakacje 1939";
  • Też przeczytajcie: Karolina Wichowska poleca książkę "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro którego Warszawa nie zobaczyła".

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Piotr Ugniewski (historyk, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 22.06

IAR/kw/mk

Czytaj także

"Kanały dawały nadzieję". Sebastian Pawlina o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 23:00
Dlaczego warszawscy powstańcy uczynili głównym środkiem komunikacji właśnie kanały?  – Z powodów czysto wojskowych – braku łączności radiowej i strachu przed hitlerowcami – odpowiada Sebastian Pawlina, autor książki "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko mężczyźni budowali świat, czyli "Historia kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 23:00
– W ostatnich latach pojawiło się bardzo dużo książek o wielkich kobietach. To bardzo dobrze, ale pomyślałam, że zaburzają one obraz. Nagle pokazują, że wszystkie kobiety robiły wyjątkowe rzeczy, jakby wszystkie zdobywały Nagrody Nobla. Tymczasem, ich życie wyglądało zupełnie inaczej – mówi Katarzyna Radziwiłł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od rewolucji bolszewickiej do "operacji polskiej" – dzieje Polaków w Związku Sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 23:40
W tym wydaniu audycji rozmawiamy o książce Anny Zechenter zatytułowanej "Zagłada Polaków w Związku Sowieckim". To pierwsza publikacja autorki poświęcona wyłącznie trudnym losom Polaków w Związku Sowieckim pomiędzy przewrotem bolszewickim w 1917 roku a początkiem drugiej wojny światowej w 1939 roku.
rozwiń zwiń