Bohaterowie czy zdrajcy? 150 lat polskiego szpiegostwa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 00:00
Kto zostaje szpiegiem? Co kieruje ludźmi, którzy chcą być szpiegami? Te i inne pytania zadaliśmy Andrzejowi Fedorowiczowi, autorowi książki "Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski".
Audio
  • Historia Polski przez pryzmat tajnych operacji (Historie jak z książki/Trójka)
Ryszard Kukliński
Ryszard KuklińskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski" to zbiór opisów ludzi i zdarzeń, które składają się na trwającą półtora wieku historię działalności tajnego wywiadu, w Polsce i dla Polski. Jedną z tych postaci jest Ryszard Kukliński – człowiek, który zapobiegł III wojnie światowej i nadal pozostaje zagadką.

– Sytuacja Ryszarda Kuklińskiego była bardzo trudna, dlatego, że nie miał żadnego dobrego wyjścia. Tak czy inaczej, musiał być uznany przez kogoś za zdrajcę. Bardzo długo trwało, zanim jego wyroki zostały cofnięte i mógł wrócić do Polski, co stało się już po 1989 roku. Wydaje nam się, że sytuacje opisane w książce już się skończyły, ale wcale nie musi tak być. Historia Kuklińskiego nadal nie została do końca wyjaśniona – mówił Andrzej Fedorowicz.

Ponadto w audycji: 

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o zawiłych losach szczątków Karola Wielkiego;
  • Dzieje się historia: "Niezwyciężeni, niezłomni, niepodlegli" – wydanie specjalne kwartalnika "Polska Zbrojna Historia" poświęcone m.in. życiu i czasom Jana Karskiego;
  • Też przeczytajcie: "Wakacje w III Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julii Boyd;
  • kalendarium historyczne;
  • cykl "Sto lat temu".
Okładka książki "Warszawa Stolica Szpiegów 150 lat Tajnych Operacji Walki Wywiadów Prowokacji i Zamachów w Sercu Polski" Andrzeja Fedorowicza, wyd. ZONA ZERO Okładka książki "Warszawa Stolica Szpiegów 150 lat Tajnych Operacji Walki Wywiadów Prowokacji i Zamachów w Sercu Polski" Andrzeja Fedorowicza, wyd. ZONA ZERO

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Andrzej Fedorowicz (dziennikarz, pisarz, autor książki "Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski"
Data emisji: 13.08.2019
Godzina emisji: 23.08

kr

Czytaj także

Anna Walentynowicz - nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 05:58
Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowanie i nienawiść władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójne życie Barbary Wereszczyńskiej – rozmowa z Peterem Rainą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 00:00
– Historyk, pisarz, publicysta. Hindus, który zakochał się w Polsce, pisze o historii Polski i żyje Polską – tak Mirosław Biełaszko zapowiedział gościa audycji – Petera Rainę. Naukowiec wspominał fascynację polską historią i Prymasem Tysiąclecia – Stefanem Wyszyńskim oraz relację z żoną, nieżyjącą już Barbarą Wereszczyńską-Rainą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Walentynowicz we wspomnieniach. Niełatwe życie współzałożycielki "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 19:03
Sejm RP uchwalił rok 2019 rokiem Anny Walentynowicz. Gdyby żyła, 15 sierpnia skończyłaby 90 lat.
rozwiń zwiń