Dzieje epidemii stare jak świat

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 23:59
Jak wiemy, epidemia nie jest czymś czego ludzkość nie doświadczyła już wcześniej i to wielokrotnie.
Audio
  • Epidemie w historii (Historie jak z książki/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/matrioshka

W przeszłości globalne pandemie – hiszpanka, dżuma, gruźlica, dziesiątkowały ludzkość. Ludzie umierali na zarazę, liczniej niż ginęli na wojnie.  Skąd brały się zarazy w historii? Kiedy miały swój początek? 

– Epidemie rozpoczęły się wraz z rewolucją neolityczną, tzn. w momencie, w którym ludzie osiedlili się na stałe. Epidemie pojawiają się, wtedy, gdy pojawia się ich źródło. Z traktatów medycznych Hipokratesa wiemy, że w przypadku epidemii należy wyjechać na prowincję. Jest to rada niepozbawiona słuszności. W Rzymie mieliśmy epidemie, które kończyły się źle dla całego imperium. W 1348 roku pojawia się straszliwa choroba – jest to dżuma "zwana czarną śmiercią". W ciągu kilku lat przeszła przez Europę. Szacuje się, że zabiła jakieś 30 proc. ludności i była z Europejczykami do XVIII wieku – opowiada historyk prof. Michał Kopczyński.

Ludzkość zawsze dawała sobie jednak radę z zarazami. Jak jej się to udawało? – To zależało od ówczesnej wiedzy epidemiologicznej. Kiedy mówimy o czasach dawnych, o czasach chorób epidemicznych z dużymi śmiertelnościami, mówimy o kulturach, które są przepełnione lękiem. W Europie od XIV lub XV wieku były jakieś sposoby działania – było wiadomo, kiedy wzrastała śmiertelność. W dużych miastach każda parafia miała obowiązek co tydzień informować o liczbie zgonów. Ludziom zamkniętych w domach donoszono żywność, czasem jakieś medykamenty – wyjaśnia ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Dzieje się historia: Marek Stremecki poleca książkę Śmierć z ogłoszenia Grzegorza Kalinowskiego, kryminał rozgrywający się w Warszawie i Lwowie przed wojną.
  • Wespazjan. Rzymskie furie Roberta Fabri  o rozrzutnym życiu młodego cesarza Nerona.
  • Zaproszenie do odwiedzenia wirtualnych muzeów, m.in. Muzeum Historii Polski i Zamku na Wawelu.

*** 

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Michał Kopczyński (historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 10.03.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/kr


Czytaj także

Prawda o Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 17:20
– Nie możemy zapomnieć o wielkim złu, które zostało poczynione przez Niemców w Auschwitz. To sprawa nie tylko dla historyków – mówi Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W skórze Elżbiety Rakuszanki. O "Matce królów" Doroty-Pająk Pudy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 00:00
– Jeżeli mówimy o Jagiellonach, przed oczami staje nam przede wszystkim Władysław Jagiełło, rok 1410 i od razu Królowa Bona, ewentualnie Barbara Radziwiłłówna czy Zygmunt August. To, co pomiędzy jest białą plamą, a jest to niezwykle fascynująca historia – zauważyła Dorota Pająk-Puda, autorka książki Matka Jagiellonów, poświęconej Elżbiecie Habsburżance.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia zapisana w fotoksiążkach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 00:00
Photobook, lub fotoksiążka, to typ publikacji książkowej, gdzie wiodącą rolę pełnią fotografie i na nich spoczywa cały ciężar prowadzenia narracji. W krakowskiej Galerii MCK można obecnie zobaczyć wystawę najciekawszych photobooków z naszej części kontynentu, ilustrujących historię ostatnich 100 lat.
rozwiń zwiń