X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybitny kompozytor, skromy człowiek - wspomnienie Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:50
Skomponował muzykę do dziesiątek filmów. Współpracował ze znakomitymi reżyserami. W "Białych plamach" wspominano Wojciecha Kilara. 
Audio
  • Wybitny kompozytor, skromy człowiek - Wspomnienie Wojciecha Kilara (Białe plamy/Trójka)
Pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej Wojciech Kilar w swoim domu  (Katowice 08.1993)
Pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej Wojciech Kilar w swoim domu (Katowice 08.1993)Foto: PAP/Piotr Gesicki

Witold Lutosławski fot. Jan Styczyński 1200.jpg
Lutosławscy i ich losy, w których przeglądają się dzieje Polski

Kompozytor urodził się w 1932 roku we Lwowie. Już jako mały chłopiec rozpoczął naukę gry na fortepianie. Był to początek jego wspaniałej muzycznej ścieżki. Współtworzył polską awangardę, inspirował się muzyką ludową i religijną. Zmarł pod koniec 2013 roku.

– Jest w tym zawodzie jedna cudowna strona, że jest to jakby możność zachowania młodości. Aby to osiągnąć trzeba zrywać ciągle z tym, co się robiło i zaczynać życie od nowa – mówił w archiwalnym wywiadzie Wojciech Kilar.

Artystę wspominali polscy dyrygenci, Mirosław Jacek Błaszczyk i Wojciech Michniewski. Prywatnie przyjaciele Wojciecha Kilara. Goście Mirosława Biełaszki opowiadali o początkach znajomości z kompozytorem, jego podejściu do życia i wykonywanego zawodu.

– Pytałem go wielokrotnie: Wojtek co byś tu poprawił? Odpowiadał mi: idź swoją drogą tak, jak ją czujesz. Jedyna rzecz, na której mu zależało to była kwestia tempa i artykulacji. On był rzetelnym Ślązakiem, który nie lubił "bylejakości" – mówił Mirosław Jacek Błaszczyk.

– Myślę, że w swojej twórczości Wojtek był bardzo zdecydowany. W kontaktach prywatnych był raczej człowiekiem wycofanym. Dokładnie wiedział "co jest co". Miał jasne poglądy do otaczającej rzeczywistości – zaznaczył Wojciech Michniewski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Wojciech Michniewski (dyrygent), Mirosław Jacek Błaszczyk (dyrygent)

Data emisji:
 25.01.2018
Godzina emisji:
 23.10

kw/gs

Czytaj także

Kim był ksiądz Edmund Friszke?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:59
Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Był kapelanem warszawskiej Solidarności, upominał się o podstawowe prawa i wolności. Beatyfikowany został w roku 2010, obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 02:00
Uczony, krytyk marksizmu, wreszcie opozycjonista. Wskazał na to, co w idei leżącej u podstaw ustroju PRL było niekonsekwentne, co nie wytrzymało próby naukowej analizy.
rozwiń zwiń