Biegówki, czyli jak biegać po śniegu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 17:45
Pogoda za oknem wręcz obliguje do tego, aby najnowszy odcinek "Biegam, bo lubię" poświęcić nartom biegowym. Ci, którzy znają i uprawiają ten sport, są nim zachwyceni. W jaki sposób zacząć przygodę z bieganiem na nartach?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/gorillaimages

bieg_na_orientacje_mapa_kompas_Shutterstock_1200.jpg
Z mapą w ręku i kompasem na kciuku. Biegi na orientację

Aby się przyzwyczaić i poznać ruch ślizgowy, który jest postawą "biegówek", najlepiej zacząć od tzw. hulajnogi, czyli jazdy na jednej narcie. – Trzeba ten ruch ślizgowy przyswoić. Zobaczyć, sprawdzić, że na tak wąskiej narcie da się jechać. Sprawdzić, że jeszcze pięta się podnosi – tłumaczy Marcin Branas.


Posłuchaj
03:58 TROJKA Biegam bo lubie 2021_02_18.mp3 Warto spróbować nart biegowych (Biegam, bo lubię/Trójka)

Nauczyć się jeździć na nartach biegowych można nawet samemu, posiłkując się filmikami z internetu. Jednak nie każdy ma tyle zdolności i determinacji. Jest też kilka ośrodków, gdzie można wspomóc się fachową poradą. – To ważne, bo ci, którzy uprawiają sport, wiedzą, ze najgorzej jest wykorzenić złe nawyki – przypomina Marcin Branas.

– Ale tak naprawdę, wszystko można, jeśli tylko się chce! Każdy, kto chce, niech wpina narty, niech szuka ścieżek, hartuje organizm, czerpie siłę z natury, cieszy się słońcem. Jeśli jest dobre powietrze, to się przewentyluje, zaangażuje wszystkie partie mięśniowe – dodaje z uśmiechem.

A dla tych, którzy w bieganiu na nartach się zakochają, sezon trwa cały rok. Bo przecież kiedy śniegi znikną, można się przesiąść na nartorolki. I nadal ćwiczyć, nadal biegać!


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 17.17

pr

Czytaj także

Bieganie zimą: prawie same plusy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:30
Czy to zły czas na bieganie? Raczej nie, chociaż niektórzy – szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem – obawiają się biegać zimą. Bo pogoda nie sprzyja, bo podłoże śliskie i niebezpieczne. Jak to więc z tym jest?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna sprawa: talerz biegacza

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:45
Dla osoby biegającej kwestia odżywiania należy do najważniejszych. Wiadomo, że jadłospis zmienia się w zależności od natężenia treningów, pokonywanych dystansów, ale czy dotyczy to także kalendarza? Co jeść przed i po treningu o tej porze roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać morsem? Trenować z głową!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 17:45
Morsowanie – ostatnio bardzo modne, a zarazem będące obiektem żartów i... memów. Co warto o nim wiedzieć? Jak rozpocząć przygodę z kąpielami w lodowatej wodzie? Czy przydadzą się one biegaczom?
rozwiń zwiń