"Apel, do którego KE i państwa nie muszą się stosować". Waszczykowski o rezolucji PE

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 18:00
– Celem takiego grillowania, takich rezolucji, jest doprowadzenie do tego, że agencje będą obniżały nam ratingi, że inwestorzy nie będą chcieli inwestować, że będą drożały nasze pożyczki itd. – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS i były szef MSZ Witold Waszczykowski, pytany o rezolucję PE w sprawie Polski. 
Witold Waszczykowski w studiu radiowej Trójki
Witold Waszczykowski w studiu radiowej TrójkiFoto: PR

Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. To odpowiedź na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim.  Ta rezolucja nie jest prawnie wiążąca. Ani Komisja Europejska, ani inne unijne instytucje, a tym bardziej państwa, nie muszą się do niej stosować. Jest to apel  podkreślił w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia europoseł PiS Witold Waszczykowski.


Posłuchaj
15:56 Waszczykowski - PR3 2021_10_21-17-37-42.mp3 Witold Waszczykowski: rezolucja PE w sprawie Polski ma prowadzić do stygmatyzacji rządu polskiego (Puls Europy/Trójka)

1200 premier mateusz morawiecki bruksela pap.jpg
Premier w Brukseli: jesteśmy tak samo wierni zasadzie praworządności, jak inne kraje

Gość "Pulsu Europy" zaznaczył, że nie chce lekceważyć i marginalizować rezolucji, bo "to dokument, który ma prowadzić do stygmatyzacji rządu polskiego, do wytwarzania złej atmosfery wokół Polski i rządu polskiego".  Celem takiego grillowania, takich rezolucji, jest doprowadzenie do tego, że agencje ratingowe będą obniżały nam ratingi, że inwestorzy nie będą chcieli inwestować, że będą drożały nasze pożyczki itd.  wskazał polityk. 

Czytaj także: 

Zdaniem rozmówcy Beaty Michniewicz czwartkowe stanowisko PE jest pisane "pod dyktando naszej opozycji".  Domagała się, by zamrażać pieniądze europejskie i niestety 500 europarlamentarzystów składających się na tę większość lewicowo-liberalną nienawidzi rządów konserwatywnych i głosuje, jak głosuje  powiedział Witold Waszczykowski.

"Brak zarzutów merytorycznych do KPO"

Pytany o sprawę uruchomienia w Unii Europejskiej pieniędzy z Funduszu Odbudowy, europoseł PiS ocenił, że "zatrzymując te pieniądze, Komisja Europejska łamie prawo europejskie. Ten fundusz powstał w ubiegłym roku i zakładano, że będzie dotyczył odbudowy po pandemii COVID-19, będzie ukierunkowany na kwestie klimatyczne i energetyczne".

szydlo 21a19197 1200.jpg
Beata Szydło w PE: przestańcie kłamać na temat Polski i zajmijcie się problemami

 To były jedyne wytyczne, według nich zrobiliśmy Krajowy Plan Odbudowy, nie ma żadnych zarzutów merytorycznych do tego planu. Są niemerytoryczne, polityczne, bezzasadne, nieumocowane w prawie próby zatrzymania funduszu i tworzenia iluzji, że dostaniemy go w nagrodę, jeśli będziemy wykonywać polecenia Komisji Europejskiej  ocenił Witold Waszczykowski. 

***

W rezolucji europarlament przedstawia opinię, że wyrok ten podważa prawo unijne i zagraża niezależności polskich sędziów. Europosłowie wezwali Komisję do niezatwierdzania polskiego Planu Obudowy do czasu wdrożenia przez rząd postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Równocześnie europosłowie zaznaczają, że jakiekolwiek kary finansowe nie mogą dotknąć obywateli, końcowych odbiorców dopłat. Deputowani wezwali rząd i komisję do rozwiązania tego sporu na drodze dialogu. W rezolucji wyrażono równocześnie uznanie wobec osób, które wzięły udział w protestach w Polsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

***

Tytuł audycji: "Puls Europy"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS i były szef MSZ Witold Waszczykowski)
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 17.40

Trójka, IAR/ mbl

Czytaj także

"Była trudna, porównałbym ją do próby linczu na polskim premierze". Biedroń o debacie w PE ws. Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:40
- Oddala się kompromis, widać bowiem, że Komisja Europejska wzmaga swoją agresywną narrację wobec Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń z portalu wpolityce.pl. Gośćmi audycji byli też: Marek Król, publicysta, i Rafał Woś z portalu "Salon24.pl".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Premier wykorzystał Europarlament, by skierować swój przekaz znacznie dalej". Ćosić o debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 11:18
- Mam wrażenie, że premier z pełną premedytacją zwracał się nie tyle do europosłów, ile do obywateli różnych krajów unijnych i polityków z całej Unii Europejskiej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prosto ze Strasburga Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europarlament pozwie Komisję Europejską. Powodem mechanizm warunkowości

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 17:07
Parlament Europejskiej pozwie Komisję Europejską za to, że instytucja ta nie stosuje mechanizmu warunkowości. Chodzi o przepisy, które umożliwiają powiązanie wypłaty środków unijnych z oceną stanu rządów prawa. Informację o przygotowaniu pozwu w tej sprawie przekazał dziś przewodniczący europarlamentu David Sassoli.
rozwiń zwiń