X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mieczysław Wolfke – przyjaciel Alberta Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 10:38
– Profesor Mieczysław Wolfke zajmował się bardzo szeroką gamą zjawisk – podkreślał prof. Adam Kisiel z Zakładu Fizyki Jądrowej Politechniki Warszawskiej. Jakie osiągnięcia miał na swoim koncie uczeń i przyjaciel Alberta Einsteina?
Audio
  • Mieczysław Wolfke i jego wynalazki (Stulecie wynalazców/Trójka)
Mieczysław Wolfke - fizyk, profesor Politechniki Warszawskiej podczas wygłaszania odczytu pt. Nowe cząstki elementarne przy aparaturze doświadczalnej (marzec, 1935)
Mieczysław Wolfke - fizyk, profesor Politechniki Warszawskiej podczas wygłaszania odczytu pt. "Nowe cząstki elementarne" przy aparaturze doświadczalnej (marzec, 1935)Foto: NAC

– Kiedy był bardzo młody, zaproponował urządzenie, które miało przenosić obraz na odległość. Dziś rozumiemy to jako telewizję. Nawet opatentował telektroskop, czyli urządzenie z właściwościami telewizora – mówi gość audycji.

Mieczysław Wolfke interesował się również aeronautyką. – Przed drugą wojną światową doprowadził do stworzenia balonu, nazywanego "gwiazdą Polski". Początkowo był on wypełniony wodorem i próbowano wysłać go do stratosfery, jednak doszło do wypadku, a balon spłonął. Następna próba miała polegać na tym, że zostanie on wypełniony helem i wysłany na rekordową wówczas wysokość. Jednak wybuch wojny zmienił plany Mieczysława Wolfkego – dodaje prof. Adam Kisiel.

<<< Polska Niepodległa – serwis specjalny >>>

Jak profesor Mieczysław Wolfke zaprzyjaźnił się z Albertem Einsteinem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stulecie wynalazców 
Autor: Wojciech Dorosz
Gość: prof. Adam Kisiel (Zakład Fizyki Jądrowej, Politechnika Warszawska)
Data emisji: 3.09.2018
Godzina emisji: 10.17

kw/bm

Czytaj także

Hilary Koprowski – wynalazca szczepionki przeciwko polio

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 10:46
Po zakończeniu studiów miał dwa dyplomy: pianisty i lekarza. Bardziej chciał być muzykiem, jednak to w medycynie odegrał znaczącą rolę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Ulam – wynalazca metody Monte Carlo

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 11:15
– Polski matematyk, który miał szczęście znaleźć się we właściwym miejscu, we właściwym czasie i poznać właściwych ludzi – mówi o Stanisławie Ulamie prof. Adam Kisiel. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Kosacki – człowiek, który zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 10:50
Bohater audycji ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej i pracował w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym. Wiedza i doświadczenie pozwoliły mu na zaprojektowanie wykrywacza min.
rozwiń zwiń