"Kadra techniczna II RP była wyjątkowa"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:50
– Po odzyskaniu niepodległości do kraju wracali ludzie, którzy już mieli odpowiednią reputację za granicą i odnosili tam sukcesy – zaznacza prof. Bolesław Orłowski. 
Audio
Budowa gmachu angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential. Widok w kierunku zachodnim, widoczny m.in. przebudowywany gmach Pocztowej Kasy Oszczędności na rogu ul. Jasnej i ul. Świętokrzyskiejo oraz w tle z prawej gmach PAST przy ul. Zielnej. (08.1932)
Budowa gmachu angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential. Widok w kierunku zachodnim, widoczny m.in. przebudowywany gmach Pocztowej Kasy Oszczędności na rogu ul. Jasnej i ul. Świętokrzyskiejo oraz w tle z prawej gmach PAST przy ul. Zielnej. (08.1932)Foto: NAC/Jan Binek

– Jedną z wyjątkowych postaci kadry technicznej II RP był Stefan Bryła. Zbudował on pierwszy most spawany. Między innymi zbudował wiele konstrukcji, a w tym Prudential w Warszawie, niegdyś najwyższy budynek w Polsce i drugi w Europie. W czasie wojny dostał on 120 pocisków artyleryjskich, a jednak się nie zawalił – zaznacza prof. Bolesław Orłowski z Polskiej Akademii Nauk. 

Kto jeszcze zapisał się na kartach historii Polski, jako wielki budowniczy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Stulecie wynalazców 
Autor: Wojciech Dorosz
Gość: prof. Bolesław Orłowski (Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 17.12.2018
Godzina emisji: 10.19

kw

Czytaj także

Twórca pierwszego warszawskiego mostu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 11:56
– Warszawa w XIX wieku miała powody do wstydu. Był to brak mostu. Jednak dzięki umiejętnościom Stanisława Kierbedzia udało się to zmienić – wyjaśnia Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz zegarków spod Zamościa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 10:40
Urodził się w małej miejscowości niedaleko Zamościa, a w przyszłości produkował jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieła polskich wynalazców na frontach II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 10:40
Po klęsce wrześniowej wielu polskich naukowców i inżynierów trafiło do Francji, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie wiedzą i doświadczeniem wspierali wysiłek wojenny Aliantów.
rozwiń zwiń