X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kadra techniczna II RP była wyjątkowa"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:50
– Po odzyskaniu niepodległości do kraju wracali ludzie, którzy już mieli odpowiednią reputację za granicą i odnosili tam sukcesy – zaznacza prof. Bolesław Orłowski. 
Audio
Budowa gmachu angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential. Widok w kierunku zachodnim, widoczny m.in. przebudowywany gmach Pocztowej Kasy Oszczędności na rogu ul. Jasnej i ul. Świętokrzyskiejo oraz w tle z prawej gmach PAST przy ul. Zielnej. (08.1932)
Budowa gmachu angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential. Widok w kierunku zachodnim, widoczny m.in. przebudowywany gmach Pocztowej Kasy Oszczędności na rogu ul. Jasnej i ul. Świętokrzyskiejo oraz w tle z prawej gmach PAST przy ul. Zielnej. (08.1932)Foto: NAC/Jan Binek

– Jedną z wyjątkowych postaci kadry technicznej II RP był Stefan Bryła. Zbudował on pierwszy most spawany. Między innymi zbudował wiele konstrukcji, a w tym Prudential w Warszawie, niegdyś najwyższy budynek w Polsce i drugi w Europie. W czasie wojny dostał on 120 pocisków artyleryjskich, a jednak się nie zawalił – zaznacza prof. Bolesław Orłowski z Polskiej Akademii Nauk. 

Kto jeszcze zapisał się na kartach historii Polski, jako wielki budowniczy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Stulecie wynalazców 
Autor: Wojciech Dorosz
Gość: prof. Bolesław Orłowski (Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 17.12.2018
Godzina emisji: 10.19

kw

Czytaj także

Twórca pierwszego warszawskiego mostu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 11:56
– Warszawa w XIX wieku miała powody do wstydu. Był to brak mostu. Jednak dzięki umiejętnościom Stanisława Kierbedzia udało się to zmienić – wyjaśnia Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz zegarków spod Zamościa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 10:40
Urodził się w małej miejscowości niedaleko Zamościa, a w przyszłości produkował jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieła polskich wynalazców na frontach II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 10:40
Po klęsce wrześniowej wielu polskich naukowców i inżynierów trafiło do Francji, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie wiedzą i doświadczeniem wspierali wysiłek wojenny Aliantów.
rozwiń zwiń