Gigantyczne napiwki ratują amerykańskie restauracje

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:30
W USA napiwek za pracę w usługach – przede wszystkim w restauracjach, kawiarniach, pubach, ale także w taksówkach, a nawet pralniach – stał się właściwie obowiązkowy. I nie jest mały: zdarza się, że sięga nawet 25 procent wartości usługi!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lunopark/shutterstock

usa_praca_1200.jpg
Bezprecedensowa sytuacja w USA. W kwietniu zredukowano 20 milionów etatów

Za oceanem pojawiła się nowa moda: bogaci Amerykanie zostawiają w restauracjach i pubach napiwki sięgające nawet kilku tysięcy dolarów! W ten sposób wspomagają lokale, które z powodu pandemii przechodzą obecnie bardzo ciężki okres. Niektóre już musiały się zamknąć, inne stoją na progu bankructwa. 


Posłuchaj
10:07 2020_12_05 07_17_30_PR3_Zapraszamy_na_weekend.mp3 Napiwki w USA (Zapraszamy na weekend/Trójka)

W Cleveland klient w restauracji zapłacił trochę ponad 7 dolarów, ale zostawił... 3000 dolarów napiwku! Właściciel opisał całą sytuację dziennikarzom, a oni ją nagłośnili. I to nie był jedyny tego typu przypadek w USA. Doniesienia o podobnych zachowaniach docierają z całego kraju, m.in. Nowego Jorku, Florydy, Teksasu, Kalifornii.

Zamożni Amerykanie są świadomi, że właśnie dzięki takim gestom mogą uratować czyjś biznes, a tym samym zmniejszyć rozmiar pandemicznego kryzysu. Zresztą napiwek w USA to coś więcej niż uznaniowy gest, to właściwie obowiązek: w restauracjach zazwyczaj po prostu jest dopisywany do rachunku.

Oczywiście, napiwki nie są jedynie domeną obsługi w lokalach gastronomicznych: np. taksówkarz byłby bardzo niezadowolony, gdyby nie dostał od pasażera napiwku. Obecnie, w okresie okołoświątecznym, napiwki dostają także listonosze przynoszący kartki.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 5.12.2020
Godziny emisji: 7.17

pr


Czytaj także

Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 02:15
Niedawno obchodzono "Dzień chłopaka". W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się pytania kto właściwie jest mężczyzną, a kto chłopakiem? I życzenia, aby panowie ogólnie najpierw "dorośli"... Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami i czym dzisiaj jest męskość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "wspaniały" świat technologii cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 23:15
"Made in China 2025" kontra "Clean Network", program czystej sieci. Trwa rywalizacja Chin i Ameryki o to, które z mocarstw będzie bardziej zaawansowane technologicznie, a w konsekwencji - które będzie mocniej wpływało na rozwój świata. Nowy podział przebiega już nie wg granic ideologicznych, ale technologicznych i cyfrowych. Oto czas czwartej rewolucji przemysłowej, której symbolem jest znak 5G, nowej generacji internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grudzień z rekordami na Wall Street. Optymizm niosą szczepionki i aktywność chińskich fabryk

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:15
Amerykańskie indeksy giełdowe S&P 500 i Nasdaq Composite podskoczyły we wtorek do rekordowych poziomów. Inwestorzy liczą na to, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wkrótce. Zadowalające są również perspektywy powrotu szybkiego ożywienia gospodarczego oraz optymistyczne dane z chińskich fabryk.
rozwiń zwiń