O królu, który zostawił Polskę murowaną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O królu, który zostawił Polskę murowaną
Król Kazimierz Wielki był nie tylko prężnym władcą, ale był także niezwykle - jak na swoje czasy - wysoki. Foto: PAP/reprodukcja rysunku Jana Matejki

Kazimierz III, najmłodszy syn Władysława Łokietka, był jedynym królem Polski, który zasłużył na przydomek Wielki. Zasłużył na to swoim długim, bo blisko 40-letnim, a zarazem nadzwyczaj owocnym, panowaniem.


Pędzle obraz malarstwo 1200.jpg
Duńska mistrzyni pędzla rodem z Warszawy

5 listopada obchodziliśmy 650 rocznicę Kazimierza Wielkiego, ostatniego władcy Polski z rodu Piastów. Dość zgodnie, co bynajmniej nieczęste, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych władców w historii naszego kraju. Za jego panowania królestwo Polskie stało się państwem silnym i stabilnym gospodarczo oraz ważnym graczem w tej części Europy.


Posłuchaj

4:25
Kazimierz Wielki (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Tak wielka tkwiła w nim chęć uświetnienia i wzbogacenia Królestwa Polskiego, że podejmował bardzo trudne i znaczne wydatki na budowę murowanych kościołów, zamków, miast i dworów. Polskę, którą zastał glinianą, drewniana i brudną chciał zostawić murowaną i nadać jej rozgłos. I to mu się udało" - piszą o Kazimierzu Wielkim kronikarze.

Kazimierz Wielki/YouTube T-Raperzy Znad Wisły - temat


A skąd brał pieniądze na tak potężne gospodarcze działania (a nie zapominajmy, że prowadził także wojny)?. Przede wszystkim zasiedlał ziemie, zakładał wsie i miasta, rozwijał górnictwo - zwłaszcza rud srebra i ołowiu. Rozwijał też największe królewskie przedsięwzięcie: żupy solne w Wieliczce i Bochni.

Kazimierz Wielki i jego czasy (film edukacyjny)/YouTube Kazimierz Wielki


***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 7.11.2020
Godzina emisji: 6.23

pr

Polecane