X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiesław Myśliwski w "Z najwyższej półki"!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 22:18
Mistrz. Najwybitniejszy polski pisarz współczesny. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej NIKE. Był gościem Michała Nogasia - prosto z festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Audio
  • Wiesław Myśliwski gościem Michała Nogasia (Z najwyższej półki/Trójka)
Wiesław Myśliwski na Pikniku Wolności
Wiesław Myśliwski na Pikniku WolnościFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Swoją ostatnią, jak dotąd, powieść - "Ostatnie rozdanie" - Wiesław Myśliwski opublikował w roku 2013. Ponieważ publikuje rzadko - sam żartuje, że krytycy nazywają go "autorem wydającym nową książkę co dekadę", miłośników literatury zelektryzowała wiadomość, że pracuje właśnie nad nowym tekstem. Powieść, której data ukazania się nie jest jeszcze znana, ma nosić tytuł "Ucho Igielne".

W kwietniu w "Gazecie Pisarzy" pojawił się jej fragment. Wiesław Myśliwski pisze między innymi tak:

"Sen powinien być jak śmierć. Nic, a po przebudzeniu zwyczajny dzień, jakby się życie dopiero zaczynało. Sny ciążą, zniechęcają, często każą się domyślać Bóg wie czego. Nawet zmuszają do tropienia siebie. Tym bardziej nie lubię czyichś snów, w których się komuś śniłem. Bo co się za tym kryje, że mu się śniłem? Nie mogłem się przyśnić bez powodu, wiadomo. No i szukaj powodów, zachodź w głowę, dręcz się, że czymś cię chce obarczyć. Że próbuje coś zrzucić z siebie i przerzucić na ciebie, aby mu było lżej, chociaż tobie będzie ciężej. Zwłaszcza że za sny się nie odpowiada. A może powinno."

I jeszcze jeden cytat:

"Spróbuję sobie przypomnieć, ale nie wiem, czy to będzie prawda? Chyba że prawda uznaniowa. Jak to rozumieć? No, uznaje się często za prawdę to czy tamto, chociaż nie wiadomo, czy tak było. I w ogóle czy było. Ale ktoś chciał, żeby było, ktoś sobie tak, a nie inaczej wyobraził, komuś tak, a nie inaczej powiedziało podejrzenie, czy ktoś mógł mieć w tym jakiś cel, żeby tak, a nie inaczej było. Jeśli chodziłoby o rzeczy błahe, nie byłoby nieszczęścia. Ale bywa, że uznaje się za prawdę coś, co mimo dowodów, świadków okazuje się po latach pomyłką, i to pomyłką, która skazała kogoś na śmierć. W historii takich prawd uznaniowych znajdzie się bez liku. A im bliżej nas, tym ich więcej.
Nie, nie zaprzeczam. Leczy tylko tak to mogę pamiętać. Wymagać od własnej pamięci, aby była przeciw mnie, znaczyłoby, że ją zdradzam. A zdrada pamięci jest niewybaczalna, nie ma za nią kary ani pokuty."

O nowej powieści, o tajemniczym spadku, o listach od Czytelników po ostatnim rozdaniu, o języku polskim i roli, jaką w naszym życiu odgrywa internet rozmawialiśmy z Wiesławem Myśliwskim. To było wydanie specjalne nadawane z festiwalu Stolica Języka Polskiego na dwóch antenach - Programu 3 Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Lublin.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Wiesław Myśliwski (pisarz)
Data emisji:
31.07.2016
Godzina emisji: 21.07

mp/fbi

Program 3 jest patronem festiwalu w Szczebrzeszynie.

Czytaj także

Sto tysięcy listów autorki Muminków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 14:31
Spotkania w nowym cyklu audycji "Książka na lato" Michał Nogaś zaczął od "Listów" Tove Jansson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umi Sinha i jej literackie zderzenie cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 17:35
- To opowieść o konfrontacji świata tych, którzy kolonizowali i tych, którzy zostali zmuszeni do posłuszeństwa nowym panom - mówi Michał Nogaś o książce "Miejsce na ziemi" Umi Sinha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińska powieść o naturze iluzji

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 16:20
- Te kobiety są w takich relacjach, których nie mogą zdefiniować same. Nie wiedzą, czy to jest miłość, czy to jest służba, czy zależność. I w jakimś sensie o tym jest powieść - mówi o swojej książce pt. "Felix Austria" Sofija Andruchowycz.
rozwiń zwiń