Brutalny atak pod Paryżem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 16:00
Francja jest wstrząśnięta po brutalnym morderstwie nauczyciela historii w podparyskiej miejscowości. Mężczyźnie odcięto głowę. Do zamachu doszło niedaleko szkoły, w której prowadził lekcje na temat wolności słowa. W ich trakcie pokazywał m.in. karykatury Mahometa.
Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela islamistycznym atakiem terrorystycznym
Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela "islamistycznym atakiem terrorystycznym"Foto: PAP/EPA/ABDULMONAM EASSA / POOL

Ocena i reakcja na ten dramat jest jednoznaczna. – To atak na Republikę i podstawy jej istnienia – twierdzi prezydent Francji Emmanuel Macron. – Barbarzyństwo u bram Paryża, islamistyczne szaleństwo – wtórują mu komentatorzy w prasie francuskiej i europejskiej. I przypominają krwawy atak na siedzibę tygodnika Charlie Hebdo, który jako pierwszy wydrukował karykatury Mahometa, o których mówił zamordowany nauczyciel.


Posłuchaj
50:38 2020_10_17 15_07_29_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Terrorystyczny zamach pod Paryżem - komentują dr Małgorzata Bonikowska oraz Paweł Ziorko (Świat i ludzie/Trójka)

–  To jest okropny, brutalny mord, który nie mieści się w naszych realiach, naszych normach. Myślę, że jest to incydentalny przypadek, świadczący o tym, że w Europie, a zwłaszcza na terytorium Francji są małe, ale bardzo wyraziste grupy czy osoby, które bardzo się radykalizują – komentuje dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

– Radykalizują się z trzech powodów: po pierwsze, frustracji związanej z niepewnością w ogóle, niepewnością kierunku, w którym zmierza świat. Po drugie, frustracji związanej z niepewnością jutra, a przede wszystkim – pracy. Po trzecie, z powodu konfliktu ideologiczno-religijnego. Tu jest ewidentny rozdźwięk dwóch wizji świata – neutralnej religijnie republiki świeckiej, gdzie nie ma miejsca dla jakichkolwiek symboli religijnych w przestrzeni publicznej, oraz muzułmanów, dla których wszystko, co jest związane z Mahometem, Koranem, religią jest święte – tłumaczy dr Bonikowska.

Pytanie na śniadanie Zamach terrorystyczny w Paryżu/YouTube TVP VOD


W audycji ponadto: 

  • Niemcy, Portugalia, Włochy i Wielka Brytania z największymi w Europie wzrostami zakażeń, Francja od soboty wprowadza godzinę policyjną;
  • Białoruś – unijne sankcje na Aleksandra Łukaszenkę. Ten wydaje pozwolenie na użycie ostrej amunicji i broni wobec demonstrantów. Protesty cały czas trwają, a reakcje władz wciąż są brutalne;
  • USA – kampania przed wyborami prezydenckimi na ostatniej prostej. Czy Donald Trump może jeszcze czymś zaskoczyć?
  • Litwa po pierwszej turze wyborów. Co może przynieść druga i jaka jest rola Polaków w polityce tego kraju

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Paweł Ziorko (redaktor naczelny miesięcznika "Układ sił"), Kamil Zaleski (korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 15.07

pr

Czytaj także

"W torbie nożownika znaleziono Koran". Nowe fakty ws. ataku pod Paryżem

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 23:05
- W torbie nożownika, który został pod Paryżem zastrzelony przez policjantów, znaleziono egzemplarz Koranu - poinformował rzecznik prokuratury, która zajmuje się sprawą. Napastnik zabił jedną osobę, a dwie zranił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakim krajem jest Francja w 231. rocznicę zdobycia Bastylii?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 22:00
Dzień Bastylii - Święto Narodowe Francji dzisiaj inne niż dotąd. Pandemia koronawirusa zdominowała obchody. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Islamistyczny atak terrorystyczny". Prezydent Francji o zabójstwie nauczyciela k. Paryża

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 00:05
- Jeden z naszych współobywateli został dziś zamordowany, ponieważ kształtował naszych współobywateli - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w Conflans-Sainte-Honorine, gdzie w piątek wieczorem został zamordowany nauczyciel historii, Macron podkreślił, że "obskurantyzm nie przejdzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderstwo nauczyciela we Francji. Policja zatrzymała cztery osoby

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 01:52
- Cztery osoby, w tym osobę nieletnią, zatrzymano w nocy z piątku na sobotę w związku z brutalnym zabójstwem nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine, na zachodnich przedmieściach Paryża - poinformowało źródło policyjne.
rozwiń zwiń