Przedmiot, który od 150 lat mówi do nas ludzkim głosem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 15:15
Telefon. Jego historia sięga blisko 150 lat, a ostatnie 20 lat przyniosły prawdziwą rewolucję w jego działaniu i użyteczności. Dziś już niewiele przypomina swojego protoplastę, ba – nawet nazwę ma już inną. Jako smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Ciekawe, co by zrobili młodzi ludzie, gdyby nagle wszystkie smartfony przestały działać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BrAt82/Shutterstock

Alternatywy 4 1200.jpg
"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

O tym, kogo uznano oficjalnie za wynalazcę telefonu, zadecydowały... dwie godziny! Właśnie o tyle wcześniej, 14 lutego 1876 roku, Alexander Graham Bell przybył do biura patentowego od swojego konkurenta, Elishy Graya. Choć wydaje się, że tak naprawdę twórcą telefonu był Włoch Antonio Menucci, który takie urządzenie skonstruował już w 1860 roku, jednak nie miał pieniędzy na opłacenie patentu.


Posłuchaj
47:12 2020_12_12 14_09_31_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Telefon - w filmie i piosenkach (Francuski Łącznik/Trójka)

Telefon szybko stał się nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, zapewniając bezpośrednią łączność nie tylko między miastami, ale od pewnego momentu także między kontynentami. Stały się też celem strategicznym: wyłączenie sieci telefonicznej pozwalało sparaliżować wroga. Albo całe społeczeństwo.

Electric Light Orchestra – Telephone Line (Audio)/YouTube ELO


Dokładnie 38 lat temu, w nocy z soboty 12 na niedzielę 13 grudnia, telefony w Polsce całkowicie zamilkły. W tym roku właśnie powtarza się taki sam układ dat i dni, chociaż podobny scenariusz na pewno się nie powtórzy. Nie tylko z powodów politycznych, ale także – technicznych. Dzisiaj, w czasach internetu i satelitów, całkowity paraliż komunikacji międzyludzkiej jest bardzo mało prawdopodobny.

Kalina Jędrusik – Utwierdź mnie/YouTube Kalina Jędrusik


Telefon, jako się rzekło, stał się nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, a także kultury. Powstało mnóstwo filmów i piosenek wykorzystujących go jako motyw przewodni. Wokół niego budowano scenariusze dramatyczne, sensacyjne lub komiczne, dźwięk dzwonka wykorzystywano w melodiach, tekstach.

W powojennej Polsce telefon stał się przede wszystkim dobrem reglamentowanym, kolejnym elementem cywilizacji dostępnym nie dla wszystkich. Zapisywało się po przydział w kolejce, czekało latami. A kiedy już się pojawił, można było się spodziewać wizyt sąsiadów, którzy tego dobra byli pozbawieni. 

Blondie – Call Me (Official Video)/YouTube BloncieMusicOfficial


***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 14.09

pr

Czytaj także

70 lat temu zmarła Hanka Ordonówna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:15
Słynna artystka, piosenkarka, aktorka, tancerka i poetka zmarła w Bejrucie w 1950 roku. Chociaż ciężko chorowała na gruźlicę, powodem śmierci był tyfus. Jej prochy przeniesiono do Polski w roku 1990 i pochowano na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 12:30
W ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć popularność szachów w Polsce i na całym świecie. Sprawił to serial "Gambit królowej", którego bohaterką jest młoda genialna szachistka, która próbuje wedrzeć się na sam szczyt. Walczy nie tylko z przeciwnikami przy szachownicy, ale także z tkwiącymi w niej demonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Deszcze niespokojne" z archiwalnej szafy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:00
Zakamarki magazynów i szaf w archiwach skrywają wiele tajemnic. Jakiś czas temu natrafiono tam na oryginalne taśmy z nagraniami muzyki do słynnego serialu "Czterej pancerni i pies". Teraz zostały cyfrowo odnowione i wydane na płycie "Muzyka z małego i wielkiego ekranu"!
rozwiń zwiń