Wielki walc

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 15:15
Przedostatnia sobota karnawału. W tym roku nie ma szansy poimprezować nawet na domówkach, a tym bardziej nie ma wielkich imprez ani balów. Ale jest… muzyka. Znana z setek filmów, spektakli, oper i baletów: walc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mark Umbrella/Shutterstock

hiszpania taniec morze zachód słońca 1200 free.jpg
W hiszpańskim rytmie poprzez świat

Bez niego żaden prawdziwy bal nie może się obyć: jest uroczysty, pompatyczny, a zarazem – lekki i seksi. Chyba każdemu kojarzy się z uniesieniem, z cudem, z momentem, kiedy serca w górę! Panowie – wyprost! Panie, rumieńce na policzkach i lekkie uniesienie trenu sukni... Powolne tempo, ruch płynny, kołyszący. Metrum nieparzyste, wyraźny rytm w akompaniamencie.


Posłuchaj
99:30 2021_02_06 13_08_26_PR3_Francuski_lacznik.mp3 Król wszystkich balów: walc (Francuski łącznik/Trójka)

Walc ma korzenie niemieckie – za jego prototyp uchodzą tzw. taniec niemiecki oraz pokrewne, m.in. lendler. Pod koniec XVIII wieku wkroczył na salony – z przedmieść, z półmiejskich, półwiejskich lokali. I opanował świat, z czasem dzieląc się na wiedeński, angielski, francuski.

– To archeologia... – ktoś powie z lekkim lekceważeniem. Naprawdę? A dlaczego wciąż wzruszamy się, patrząc na scenę tańca Nataszy w "Wojnie i pokoju"? Jeden tylko, oczywiście walc!, wystarczył, aby ta początkowo zalękniona dzieweczka zdobyła serce księcia Bołkońskiego i stała się gwiazdą petersburskiego sezonu.

Można pomyśleć, że to nic trudnego, że łatwość stawiania tych kroków, raz-dwa-trzy, raz-dwa-trzy, przychodzi samo z siebie: nic bardziej mylnego! Dlatego ta audycja miała również wymiar edukacyjny: miniszkolenie poprowadził choreograf, maestro Emil Wesołowski.

Natasha and Andrei's Waltz: War and Peace/YouTube Jasmine Trinks

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 06.02.2021
Godzina emisji: 13.08, 14.07

pr

Czytaj także

Życie na swój sposób

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 22:00
W czasie wakacji "Klub Trójki" ma prawo mieć nieco lżejszy charakter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obietnice, deklaracje, przyrzeczenia (jak to zwykle w Nowym Roku)

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 15:00
Jak co roku – także w tym, który właśni się zaczął, a który ma nam przynieść wyzwolenie od COVID-19 – obiecujemy sobie to, co ma nadać sens naszemu życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne czary-mary w trudnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 15:00
Tym razem trochę niezwykłości w coraz bardziej ponurym, opanowanym przez wirusa świecie. Bajki, czary, opowieści dziwnej treści – wszystko to absorbuje naszą wyobraźnię niezależnie od wieku.
rozwiń zwiń