Czeska mitologia, czyli co wiemy o południowych sąsiadach?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 12:15
Jako narody mamy różne wyobrażenia na temat innych nacji – oczywiście najwięcej z nich dotyczy sąsiadów. Dlatego Polacy chętnie opowiadają o Niemcach, Czechach, a kiedyś także mówili o Rosjanach. Warto czasami zweryfikować te wyobrażenia (czy wręcz mity), tym bardziej, że zazwyczaj są one fałszywe.
Widok na praski Most Karola
Widok na praski Most KarolaFoto: AP/Associated Press/East News

Orsolya Zsuzsanna Kovács 1200 PAP.jpg
Historia rodzinnej fascynacji Polską

Polaków i Czechów dzielą Karpaty, a łączą - różne mity na swój temat. Południowi sąsiedzi często bywają tematem naszych dowcipów: przede wszystkim dlatego, że język czeski wydaje nam się zabawny, podobnie zresztą jak im język polski. 


Posłuchaj
51:31 2021_01_10 11_05_43_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Rafał Geremek, Angelika Korszyńska-Górny, Wanda Kwietniewska (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– Wszystko, co wiemy o Czechach, nie jest może fałszywe, ale jest bardzo wykrzywione. My, poprzez nich, chcemy sami sobie dokuczyć, dokopać: dlatego ich tak idealizujemy. Tymczasem Czesi wcale nie są idealni, mają swoje wady, choć całkiem różne od naszych – mówi dokumentalista Rafał Geremek, autor filmu na temat Czech.

– Czesi uchodzą za wyjątkowo zdyscyplinowanych. Jest nawet taki dowcip: "Kim są Czesi? To Niemcy mówiący po czesku". Tymczasem oni mają po prostu swój styl życia. I każdy, kto ten styl życia burzy – w tym wypadku koronawirus, władze itd. – dostaje reprymendę i spotyka się z oporem społecznym – tłumaczy.

Jožin z bažin/YouTube Cytrus 9

Ponadto w programie

  • Angelika Korszyńska-Górny opowie o Bożym Narodzeniu i świętach w kościele prawosławnym teraz i w czasach ZSRR;
  • Wanda Kwietniewska wyjawi, jaki jest jej sposób na covidowy marazm.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 11.05

pr

Czytaj także

Czy "Zbyszki" i "Grażyny" to prawdziwy obraz Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 19:05
Czy słyszeli Państwo o typowych Januszach, Zbyszkach, Grażynach czy Mirkach? Te imiona to synonimy najgorszych cech, które przypisujemy nam Polakom – zaściankowości, braku gustu, skąpstwa czy małostkowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania, które zmieniają spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:45
Zdarzają się spotkania, które wpływają na nasz sposób myślenia, które otwierają nam oczy. Anna Popek ostatnio miała dwie takie rozmowy - obie z kobietami w wieku dojrzałym. I właśnie o nich opowiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokochaj swój tłuszczyk, bądź silna i dbaj o duszę!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 12:00
Leniwe przedpołudnie to w założeniu czas prywatny, domowy, przeznaczony tylko dla nas i naszych najbliższych. Czas, kiedy możemy dłużej poleżeć w łóżku, poczytać, porozmawiać, poprzytulać się. Czas, kiedy można pozwolić sobie na przyjemność nicnierobienia poza sprawianiem sobie przyjemności.
rozwiń zwiń