Kosmiczne dziedzictwo Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 12:00
Miniony tydzień zachęcał wszystkich do patrzenia w niebo i obserwowania, co się dzieje w kosmosie. Po pierwsze za sprawą marsjańskiego łazika Perceverance, który w czwartek 18 lutego z powodzeniem wylądował na Czerwonej Planecie. Dzień później świętowaliśmy 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Przypadek?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Curioso

Perseverance Mars 1200 free.jpg
Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Choć rewolucyjne odkrycie toruńskiego uczonego i udany lot największej jak dotąd sondy na Marsa dzieli blisko 500 lat, te dwa wydarzenia są ze sobą ściśle powiązane. Przecież gdyby Kopernik nie udowodnił, że to Ziemia i inne planety kręcą się wokół Słońca, podróże kosmiczne nie byłyby możliwe! Jak do tego doszło?


Posłuchaj
49:56 2021_02_21 11_07_18_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Zdrowie, Kopernik, bezpieczeństwo w górach (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

– W tym roku, z uwagi na pandemiczne ograniczenia, urodziny Mikołaja Kopernika były dość skromne. I mamy nadzieję, że już następne odbędą się normalnie – mówi Robert Szaj, prezes Fundacji Nicolaus Copernicus. – A za dwa lata mamy te wielkie, 550. urodziny. Planujemy wtedy bardzo dużo wydarzeń z obszaru kultury i nauki. Chcemy, aby te urodziny wybrzmiały nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – opowiada.

Na całym świecie Mikołaj Kopernik znany jest jako astronom, twórca teorii heliocentrycznej. Jednak był on także matematykiem, ekonomistą, lekarzem, prawnikiem, strategiem, a także człowiekiem o wielkiej wrażliwości społecznej. Już na początku XVI wieku postulował wprowadzenie jednolitych i "sprawiedliwych" cen chleba oraz ujednoliconego systemu miar, co miało zapobiec spekulacji i oszustwom.

Astronomia Kopernika/YouTube Astronarium


– Swoje największe dzieło Kopernik zobaczył prawdopodobnie dopiero na łożu śmierci. I, być może, ono także przyczyniło się do jego zgonu. Wiedział, jakie ma znaczenie i specjalnie zatytułował je "De revolutionibus", czyli rewolucja, przewrót – tłumaczy Robert Szaj. – Tymczasem wydawcy w Norymberdze, aby osłabić tę wymowę, dodali drugą część: "orbium coelestium", której Kopernik nigdy nie zaakceptował – dodaje.

Kopernika problemy z Inkwizycją, Janusz Mączka/YouTube Copernicus for Interdisciplinary Studies


– Dodatkowo, w pierwszym wydaniu dzieła znalazł się nieautoryzowany wstęp, w którym twierdzono, że jest to tylko "przydatna teoria służąca do liczenia pozycji planet do celów astrologicznych", natomiast nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistym światem – tłumaczy prezes Fundacji Nicolaus Copernicus. – Być może, kiedy Kopernik zobaczył, co wydawcy zrobili z jego dziełem, zdenerwował się, dostał drugiego wylewu i zmarł – wskazuje.

Grób Kopernika/YouTube Astronarium

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 21.02.2021
Godzina emisji: 11.08

pr

Czytaj także

Najlepszy sposób na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 07:00
Od zarania dziejów ludzie głowią się nad tym, co zrobić, aby żyć jak najdłużej i w jak najlepszej formie. Cudowne mikstury, niezwykłe terapie, coraz to nowe specyfiki i pomysły. Tymczasem, jak się okazuje, sposób jest banalnie prosty, choć raczej nie przypadnie do gustu strażnikom moralności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła budowa nowej Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 07:55
Trzykondygnacyjny i w całości zaprojektowany w Polsce – taki będzie nowy budynek główny w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Stacja zlokalizowana na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych działa od końca lat 70. XX w. i podlega Instytutowi Biochemii i Biofizyki PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Post – sposób na odpoczynek dla naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:47
– Posty w różnych religiach występują od wieków. Współcześnie lekarze przyznają, że okresowe niedojadanie może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy wykluczymy z diety, to co raczej nam szkodzi, niż pomaga. Oczywiście na pierwszym miejscu wymienić trzeba alkohol  – zaznacza Anna Popek.
rozwiń zwiń