Mroczny romantyzm i burzliwa historia pałacu w Gorzanowie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 12:00
Gorzanów – nazwa ta nie jest zbyt znana na turystycznej mapie Polski. A powinna! To tu, w liczącej niespełna 500 mieszkańców wsi mieści się pałac, który dzięki swojej prawie niezmienianej od kilkuset lat fasadzie i wnętrzom przenosi nas na karty neogotyckiej powieści. 
Pałac w Gorzanowie
Pałac w Gorzanowie Foto: facebook.com/FundacjaPalacGorzanow

Posłuchaj
49:48 2021_03_14 11_08_33_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Pałac w Gorzanowie i jego zapomniana historia (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Wjeżdżających do Gorzanowa wita stojąca przy bramie figura św. Jerzego, odgłos zegara, który wybija z odnowionej już wieży kolejne godziny i otaczająca zamek aura tajemniczości. Pałac w Gorzanowie śmiało mógłby zostać wykorzystany jako sceneria dla filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie". 

Pałac w Gorzanowie Foto: palacgorzanow.pl Pałac w Gorzanowie Foto: palacgorzanow.pl

Milczący świadek polskiej historii

Renesansowy pałac został wybudowany w 1560 roku przez bardzo bogatą rodzinę Raczynów z Kotliny Kłodzkiej. Nie nacieszyli się nim zbyt długo – przegonili ich stamtąd Habsburgowie, a pałac przejął biskup wrocławski. – Po różnych perypetiach przeszedł w ręce rodziny Herbersteinów, którzy funkcjonowali tam do Wielkiego Kryzysu, aż zainwestowali w coś w rodzaju Amber Gold tamtych czasów, czyli papiery oparte na złocie i stracili cały majątek – żartobliwie opowiadał Marek Heisig, prezes Fundacji Pałac Gorzanów. 

Pałac w Gorzanowie Foto: palacgorzanow.pl Pałac w Gorzanowie Foto: palacgorzanow.pl

Zamek w 1945 roku znacjonalizowano przez władze polskie, a w latach 60. został opuszczony i od tego momentu powoli popadał w ruinę. W 2012 właścicielem obiektu została Fundacja Pałac Gorzanów. Jak mówił Marek Heisig, opiekunem pałacu stał się przez przypadek. – Wydawało mi się, że dużo pieniędzy z Unii Europejskiej trafi do Polski, więc odbudowywane będą wszystkie zabytki i hotele. Stwierdziłem, że to dobry czas, żeby kupić pałac. Kupiłem, ale okazało się, że tych pieniędzy już nie ma – powiedział. Mimo to nasz rozmówca został i zajął się remontowaniem pałacu. 

Bogactwo ukryte pod warstwą tynku

Można w nim zobaczyć piękne drewniane stropy czy zachowany doskonale teatr barokowy z widownią i galeryjką, z której można oglądać aktorów. Ale to nie wszystko. – Całość ma powyżej 7000 m kwadratowych. Tak naprawdę Pałac w Gorzanowie jest większy od Wawelu. Obiekt jest pełen oryginałów i niespodzianek, właśnie dlatego, że nie był specjalnie przebudowywany. Mamy 11 800 m² prawdziwego siedemnastowiecznego malarstwa, a to jest ogromna rzadkość – wymienia prezes Fundacji Pałac Gorzanów.

Pałac w Gorzanowie Foto: palacgorzanow.pl Pałac w Gorzanowie Foto: palacgorzanow.pl

Najbardziej dziwi fakt, że miejsce to nie zostało zniszczone przez żadną wojnę ani pożar, tylko przez zwykłe zapomnienie. – Pałac podniszczał w latach 90. i dwutysięcznych, jednak przetrwał. Obecna jego historia to też mieszkańcy i lokatorzy, którzy na swój sposób dbali o ten budynek. To także dzięki nim stoi do tej pory – podsumowuje Marek Heisig.

Zamek Gorzanów/Sapieha Photography

Ponadto w audycji:

  • 40-lecie zespołu Lombard. Rozmowa z Martą Cugier i Grzegorzem Stróżniakiem;
  • Innowacje w PKP Intercity. Prezes PKO IC Marek Chraniuk o nowym skład imienia Kazimierza Górskiego.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Prowadzi: Anna Popek
Goście: Marek Heisig (prezes Fundacji Pałac Gorzanów), Marek Chraniuk (prezes PKP), Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak (zespół Lombard)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 11.08

kr

Czytaj także

Odzyskane skarby

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 23:00
Zaczął się 32. rok, licząc od naszej ustrojowej transformacji. Jako naród wolny od rozmaitych politycznych uzależnień, zaczęliśmy dążyć do odzyskania zabytków zagrabionych w czasie wojen, zaborów, a zwłaszcza podczas i po II wojnie, kiedy byliśmy politycznie i ekonomicznie uzależnieni od Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego dzieje

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 07:00
Pałac Pod Blachą – późnobarokowa budowla znajdująca się u podnóża Zamku Królewskiego dziś mieści w sobie muzeum. A kiedyś? – W czasach gdy mieszkał tu książę Józef Poniatowski, był centrum życia towarzyskiego i rozrywkowego stolicy – mówiła w najnowszym wydaniu "Programu obyczajowego" Anna Popek, która dzięki kuratorowi pałacu dr. Mariuszowi Klareckiemu poznała dzieje budowli od fundamentów po, jak nazwa wskazuje, blaszany dach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spa dla królów. Historia uzdrowiska w Lądku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:45
To tu kąpały się koronowane głowy, poeci i… finalistki konkursu Miss World, a szósty prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams powiedział o tym miejscu, że nigdy nie widział uzdrowiska, którego położenie miałoby wygląd bardziej obliczony na zachowanie lub przywrócenie zdrowia. Lądek-Zdrój wraz z jego słynnym basenem Zdrój Wojciech, tak jak wszystkie inne hotele i uzdrowiska w Polsce, znów jest dostępny dla chcących zadbać o swoje zdrowie i urodę. 
rozwiń zwiń