Ignacy Krasicki: wybitny pisarz oświecenia i wizjoner

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 13:06
– Mnie zainteresował przede wszystkim stosunek Krasickiego do języka. Jestem pełna podziwu dla jego sprawności i precyzji językowej, jasności, operowania słowem w sposób jak najbardziej trafny i oddający, myśl, ideę, która leży u podstaw danego utworu – wyjaśnia prof. Teresa Kostkiewiczowa.
Portret Ignacego Krasickiego pędzla Ludwika Marteau
Portret Ignacego Krasickiego pędzla Ludwika MarteauFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadki_663x364.jpg
"Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" - powieść, w której nic nie jest przypadkiem

Jak zwraca uwagę gość "Trójki Literackiej", w wypowiedziach Krasickiego jest bardzo istotna refleksja na temat ówczesnej kultury. – Oświecenie jest, jak wiadomo, początkiem nowoczesności w naszej kulturze. Krasicki z jednej strony wpisywał się w działalność kogoś, kto reprezentuje epokę progową, ale z drugiej strony miał bardzo wnikliwy, ale i krytyczny stosunek do pewnych tendencji kultury nowoczesnej, które się potem rozwinęły i w tej chwili charakteryzują naszą współczesność – ocenia badaczka. 

Posłuchaj
38:13 2021_06_27 13_06_31_PR3_Trojka_Literacka.mp3 Oświecenie i jego twórcy. Jak zrozumieć tę epokę? (Trójka Literacka)

 

polona.pl polona.pl

 

Krasicki dostrzegał zagrożenia wiążące się z umasowieniem kultury, z potraktowaniem jej przede wszystkim jako rozrywki. – Rzeczywiście przewidywał trafnie i niektóre się zrealizowały i patrzymy na nie dzisiaj osobiście – zaznacza gość Katarzyny Złotnickiej. 

Dlaczego właśnie oświecenie?

Katarzyna Złotnicka rozmawiając z prof. Teresą Kostkiewiczową o jej dorobku badacza, dopytywała o źródło zainteresowań tą właśnie epoką. 

– Mnie zawsze bardzo interesowała literatura dawna, ponieważ uważam, że zrozumienie współczesności jest możliwe tylko, jeśli znamy jej punkt wyjścia, przeszłość literacką. Oświecenie wybrałam dlatego, że zauważyłam, że zarówno w nauczaniu uniwersyteckim, nie mówiąc już o szkolnym, jak i w ogólnej opinii, panują na temat tej opoki stereotypy, żeby nie powiedzieć opinie błędne, niemające pokrycia w rzeczywistości kulturowej tego czasu – mówiła prof. Teresa Kostkiewiczowa, wskazując na przyczynę swoich zainteresowań. 

Krafft_the_Elder_Ignacy_Krasicki.jpg
Ignacy Krasicki. Duchowny władający słowem

Audycja jest współrealizowana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Gazeta Olsztyńska/Znani z Warmii wczoraj i dziś - Ignacy Krasicki

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Teresa Kostkiewiczowa (Instytut Badań Literackich)
Data emisji: 27.06.2021
Godzina emisji: 13.06

gs/kr

Czytaj także

Stanisław Grzesiuk: pisarz naturszczyk

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 14:00
Czy Stanisław Grzesiuk, pisarz naturszczyk, zasługuje na wpisanie do panteonu polskich pisarzy? Czy jego twórczość można uznać za ważną dla naszej literatury? Jaki miał wpływ na rozwój powojennej kultury w odbudowywanej Polsce? I skąd się bierze jego niegasnąca popularność wśród kolejnych pokoleń warszawiaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Berenta przez Herlinga-Grudzińskiego po Gombrowicza, Schulza i Wata

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 14:15
Profesor Włodzimierz Bolecki jest teoretykiem i badaczem literatury polskiej, autorem wydań krytycznych najwybitniejszych pisarzy, a także - sam jest pisarzem. I właśnie o jego fascynacjach literackich i zainteresowaniach rozmawiała Magdalena Złotnicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca nowatorski. Dzieła Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 13:07
– To jest świadectwo nie tyle osobiste Różewicza, co człowieka, który jest po przejściu tej straszliwej traumy. Kultura upadła, cywilizacja zniszczona, człowiek już nie brzmi dumnie. Człowiek to jest albo bydło prowadzone na rzeź, albo ktoś, kto dokonuje tej rzezi. Jak w tym świecie istnieć, mówić. W tym wierszu jest zarazem świadectwo traumy, ale też pragnienie, żeby jednak dało się jakoś odbudować cywilizację, żeby człowiek mógł mówić, żyć – zwraca uwagę prof. Teresa Dobrzyńska, analizując wiersz "Ocalony". 
rozwiń zwiń