Polskie Radio
Section05
Magdalena Złotnicka

"Prace zniweczone przez Hannę Gronkiewicz-Waltz". Radny PiS o odbudowie Pałacu Saskiego

- Temat jest znany w przestrzeni publicznej od lat, a tak naprawdę od dziesięcioleci, [...] nawet po wojnie były prowadzone rozważania, czy Pałac Saski również należałoby odbudować. Temat wrócił w latach 2000, ale wówczas te prace zostały całkowicie zniweczone przez Hannę Gronkiewicz-Waltz - mówił w Polskim Radiu 24 warszawski radny PiS Michał Szpądrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA Warszawa Pałac Saski Rafał Trzaskowski PiS Hanna Gronkiewicz-Waltz

"Jesteśmy gotowi wypełniać wytyczne sanitarne". Rzecznik MŚP o działalności przedsiębiorstw

- Zamykanie gospodarki jest niezwykle kosztowne - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw. - W razie wzrostu zakażeń na jesieni apelujemy, by rząd nie blokował gospodarki i by poszedł wzorem szwedzkim - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska przedsiębiorstwo przedsiębiorca Magdalena Złotnicka koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia

"Trzaskowski liczy się z niepowodzeniem Tuska". Prof. Chwedoruk o sytuacji w PO

- Rafał Trzaskowski, ze względu na swój wynik w wyborach prezydenckich, z perspektywy opozycji jest główną nadzieją na przywódcę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Rafał Trzaskowski liczy się ze scenariuszem niepowodzenia Donalda Tuska, skoro mówi o pełnej odpowiedzialności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Chwedoruk Magdalena Złotnicka Platforma Obywatelska Donald Tusk Rafał Trzaskowski

Sergiusz Piasecki – pisarz i szpieg

Mamy wakacje, a więc nadrabiamy zaległości w lekturze, także w lekturze kryminałów i powieści szpiegowskich. Bohaterem najnowszego wydania "Trójki Literackiej" był Sergiusz Piasecki – literat i szpieg w jednej osobie. Sylwetkę i awanturniczy życiorys tego nieco zapomnianego, a wartego odświeżenia pisarza, przybliżył nam historyk literatury dr hab. Krzysztof Polechoński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Magdalena Złotnicka KSIĄŻKA literatura Sergiusz Piasecki bolszewicy

"Zaczyna się wyłaniać prawdziwy Donald Tusk". Kożuszek o działaniach p.o. szefa PO

- Obraz Donalda Tuska, który stworzyły sprzyjające opozycji media, odchodzi do lamusa. To może być ciężkie przebudzenie dla niektórych zwolenników PO - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" Maciej Kożuszek. - Donald Tusk dość mocno uderzył w formację Szymona Hołowni - oceniał z kolei Maciej Gierej z mPolska24. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Kożuszek Magdalena Złotnicka polityka Platforma Obywatelska Donald Tusk opozycja

Elżbieta Królikowska-Avis: Wielką Brytanię cechuje dualizm w relacjach z Rosją

- W City funkcjonuje ok. 19 tys. firm rosyjskich, w tym należących przez oligarchów. Tak, jak Theresa May dbała o biznes rosyjski na Wyspach, tak teraz Boris Johnson również bardzo o to dba - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondent polskich mediów na Wyspach Brytyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Złotnicka Wielka Brytania Boris Johnson Rosja Nord Stream 2

Teresa Wójcik: Unia Europejska ma niewielkie możliwości ograniczenia globalnej emisji CO2

- Istnieją dane, które mówią, że kraje Unii Europejskiej odpowiadają za 9 proc. emisji CO2 w skali globu. Tymczasem w niechlubnych statystykach przodują kraje azjatyckie, a zwłaszcza Chiny, które emitują około 23-24 proc. dwutlenku węgla. Na tym tle Europa może niewiele zrobić, jeśli chodzi o ograniczenie emisji - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Unii Europejskiej Komisja Europejska klimat emisja co2 Magdalena Złotnicka

Żukowska: decydując się na wejście do UE, przyjęliśmy jej prawo

- Albo jesteśmy w UE na 100 proc., albo z niej wychodzimy. Nie wyobrażam sobie sytuacji w Polsce, w której jedne wyroki TSUE będziemy respektować, a innych, które nam się nie podobają, nie będziemy uznawać - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Magdalena Złotnicka prawo ue lewica

Dlaczego rycerze wciąż nas fascynują?

– Rycerzy obowiązywał kiedyś specyficzny kodeks postępowania, który w całej historii średniowiecza nigdy nie był skodyfikowany, ale określał w miarę ściśle, co mu było wolno. Z rycerzem, przynajmniej teoretycznie, można było zawrzeć ugodę, do czego nie potrzeba było żadnej umowy prawnej, wystarczyło, że on poświadczył ją swoim słowem i wszyscy mu wierzyli – mówi Jacek Komuda.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka literatura literatura polska literatura przygodowa KULTURA

"Prezes postrzega go jako główny zwornik Polskiego Ładu". Prof. Ryba o mianowaniu premiera wiceprezesem PiS

- Trudno sobie wyobrazić realizację projektów Polskiego Ładu bez Mateusza Morawieckiego. Jego wzmocnienie w partii, choćby tylko na poziomie symbolicznym, ma swoją wagę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk polityki z KUL. - Prezes postrzega premiera jako główny zwornik wszystkich procesów gospodarczych związanych z Polskim Ładem - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Mateusz Morawiecki Magdalena Złotnicka Prawo i Sprawiedliwość

Anatol Michnawiec: bez współpracy z Zachodem gospodarka Białorusi upadnie

- Z jednej strony Alaksandr Łukaszenka otwarcie mówi, że nie obawia się sankcji, bo wzmacnia gospodarkę, nie potrzebuje tych towarów, nie potrzebuje współpracy z Zachodem. Z drugiej - realia są takie, że kiedy Białoruś nie będzie współpracować z Zachodem, nie będzie sprzedawać i dostawać technologii i kredytów, to cała gospodarka upadnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Anatol Michnawiec z Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś opozycja demokratyczna Magdalena Złotnicka Aleksander Łukaszenka

Tomasz Latos: mamy większość parlamentarną, nie mam co do tego wątpliwości

- Przy tak dużych klubach, również w innych krajach, są pojedyncze osoby, które mają inne zdanie i są problemy z tym, by znaleźć absolutnie spoiwo dla większości. Nam się to przez sześć lat udawało i jestem przekonany, że do końca kadencji - nawet, jeżeli będą drobne perturbacje - większość parlamentarną mieć będziemy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Tomasz Latos PiS Prawo i Sprawiedliwość