Gwiazda Betlejemska na naszym niebie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gwiazda Betlejemska na naszym niebie
Gwiazda Betlejemska. Rysunek - praca grupowa. Fundacja im. Brata AlbertaFoto: Jacek Konecki/PR

Po 400 latach powtarza się właśnie wielka koniunkcja Jowisza i Saturna. Oznacza to, że te dwie olbrzymie planety pozornie "przytulają się" do siebie, tworząc bardzo jasny obiekt na niebie. Jest prawdopodobne, że 2000 lat temu taka właśnie koniunkcja została uznana za legendarną Gwiazdę Betlejemską.


shutterstock_starship 1200.jpg
Rewolucja w świecie astronautyki. Starship wykona pierwszy lot w kosmos

Spotkania Jowisza i Saturna, największych planet w naszym układzie słonecznym, zdarzają się na ziemskim firmamencie średnio co 20 lat. Jednak do wielkiej koniunkcji dochodzi co kilka stuleci. 


Posłuchaj

3:16
Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– To wyjątkowa okazja: w przesilenie zimowe, czyli najdłuższą noc tego roku, spotkają się na naszym niebie Jowisz i Saturn. Znajdą się najbliżej siebie pierwszy raz od 400 lat – tłumaczy dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik.

– Ostatni raz tak blisko siebie były na niebie w 1623 roku. Jednak wtedy prawdopodobnie nikt tego nie widział, bo były bardzo blisko Słońca. A jeśli popatrzeć jeszcze bardziej wstecz, to podobna koniunkcja była dopiero w 1226 roku – dodaje dr Krzysztof Czart z portalu "Urania – Postępy astronomii".

– Koniunkcja Jowisza i Saturna jest dobrą kandydaturą na wyjaśnienie, czym mogła być Gwiazda Betlejemska. Bo wybuch supernowej lub kometa, jako zjawiska o wiele bardziej spektakularne, zostałyby prawdopodobnie opisane także przez innych kronikarzy – choćby chińskich, zawsze skrupulatnych – podejrzewa dr Witek.

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna/YouTube MOA Obserwatorium


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 17.49

pr

Polecane