Gwiazda Betlejemska na naszym niebie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:00
Po 400 latach powtarza się właśnie wielka koniunkcja Jowisza i Saturna. Oznacza to, że te dwie olbrzymie planety pozornie "przytulają się" do siebie, tworząc bardzo jasny obiekt na niebie. Jest prawdopodobne, że 2000 lat temu taka właśnie koniunkcja została uznana za legendarną Gwiazdę Betlejemską.
Gwiazda Betlejemska. Rysunek - praca grupowa. Fundacja im. Brata Alberta
Gwiazda Betlejemska. Rysunek - praca grupowa. Fundacja im. Brata AlbertaFoto: Jacek Konecki/PR

shutterstock_starship 1200.jpg
Rewolucja w świecie astronautyki. Starship wykona pierwszy lot w kosmos

Spotkania Jowisza i Saturna, największych planet w naszym układzie słonecznym, zdarzają się na ziemskim firmamencie średnio co 20 lat. Jednak do wielkiej koniunkcji dochodzi co kilka stuleci. 


Posłuchaj
03:16 2020_12_21 17_49_06_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna (Zapraszamy do Trójki)

– To wyjątkowa okazja: w przesilenie zimowe, czyli najdłuższą noc tego roku, spotkają się na naszym niebie Jowisz i Saturn. Znajdą się najbliżej siebie pierwszy raz od 400 lat – tłumaczy dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik.

– Ostatni raz tak blisko siebie były na niebie w 1623 roku. Jednak wtedy prawdopodobnie nikt tego nie widział, bo były bardzo blisko Słońca. A jeśli popatrzeć jeszcze bardziej wstecz, to podobna koniunkcja była dopiero w 1226 roku – dodaje dr Krzysztof Czart z portalu "Urania – Postępy astronomii".

– Koniunkcja Jowisza i Saturna jest dobrą kandydaturą na wyjaśnienie, czym mogła być Gwiazda Betlejemska. Bo wybuch supernowej lub kometa, jako zjawiska o wiele bardziej spektakularne, zostałyby prawdopodobnie opisane także przez innych kronikarzy – choćby chińskich, zawsze skrupulatnych – podejrzewa dr Witek.

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna/YouTube MOA Obserwatorium


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 17.49

pr

Czytaj także

Wycieczka na "Titanica" za pół miliona

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 17:30
Już ponad 100 lat legendarny liniowiec spoczywa na dnie Atlantyku. Na razie jego wrak widziało na własne oczy zaledwie kilka osób, w tym słynny reżyser James Cameron. Jednak już w przyszłym roku to ekskluzywne grono może się znacznie powiększyć. Aby do niego trafić, wystarczy wyłożyć "tylko" 125 tys. dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:00
Dokładnie 28 lat temu wysłano pierwszy SMS. Został wystukany na klawiaturze komputera i brzmiał: "Merry Christmas!" Jej autor prawdopodobnie nie przypuszczał, że zaczyna właśnie rewolucję, która całkowicie zmieni sposób komunikacji międzyludzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robią pisarze w wojsku, czyli fantazja najgroźniejszą bronią

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:30
Czy można przewidzieć przyszłość? To kwestia co najmniej dyskusyjna, chociaż nie można zaprzeczyć, że część wizji futurologów, pisarzy, reżyserów i scenarzystów się sprawdziła: np. w serialu "Star Trek" z połowy lat 60. XX w. pojawiły się komunikatory i tablety. To wystarczyło, aby nad Sekwaną stwierdzono, że warto w takie wizje zainwestować. I powołano do służby wojskowej... pisarzy science fiction!
rozwiń zwiń