Egzamin ósmoklasisty: problem dla dzieci obcokrajowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Egzamin ósmoklasisty: problem dla dzieci obcokrajowców
zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ panitanphoto

We wtorek 25 maja ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju przystąpi do trzydniowego egzaminu ósmoklasisty. Na początek sprawdzian pisemny z języka polskiego. Jak będzie wyglądał w przypadku dzieci obcokrajowców?


Tadeusz Manteuffel tajny Uniwersytet Warszawski 1200.jpg
"Pan Tadeusz" na więziennym spacerniaku – matury wczoraj i dziś. Reportaż

Wśród zdających egzamin ósmoklasistów jest ponad 3200 dzieci, które nie są Polakami. Tymczasem formularze egzaminacyjne nie uwzględniają stopnia zrozumienia języka polskiego. To oznacza, że niektóre dzieci piszą egzamin po zaledwie dwuletniej nauce w polskiej szkole. Nic więc dziwnego, że mają z tym problemy.


Posłuchaj

3:26
Dzieci obcokrajowców też zdają egzamin ósmoklasisty (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Mamy obecnie 137 dzieci niebędących obywatelami Polski. Pochodzą m.in. z Ukrainy, Białorusi, Czeczenii, Inguszetii, Azerbejdżanu, Gruzji, Pakistanu. Wiele z nich było z Indii i Wietnamu – wylicza Wiesława Dziklińska, dyrektor szkoły podstawowej nr 58 w Warszawie. – Trudno jest dziecku, które przyjechało z Iraku, Iranu, a nawet Ukrainy czy Białorusi, zrozumieć polski kontekst historyczno-literacki. Te arkusze pod tym względem nie są dostosowane do tego, aby dziecko cudzoziemskie mogło go zrozumieć – tłumaczy.

– Niektóre rzeczy są trudne: z matematyki czasem nie rozumiem treści zadania – przyznaje pochodząca z Ukrainy Oksana, która w Polsce uczy się już dwa lata. – Z języka polskiego opracowania piszę normalnie, ale lektury ciężko mi idą: "Kamienie na szaniec", "Quo Vadis?" i "Balladyna" – dodaje.

– Jeżeli dziecko przychodzi do klasy przygotowawczej 7-8 i zaczyna od nauki alfabetu, to o przeczytaniu "Pana Tadeusza" możemy zapomnieć – wyjaśnia Alina Szurgan, która uczy dzieci języka polskiego w klasach przygotowawczych.

Egzamin ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przeprowadzany będzie po raz trzeci – pierwszy raz uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku. Egzamin jest trzydniowy: w pierwszym dniu, we wtorek, uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. W drugim, w środę, będzie egzamin z matematyki. W trzecim dniu, w czwartek – z języka obcego.

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca.

Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Aneta Pawłowska-Krać
Data emisji: 24.05.2021
Godzina emisji: 15.44

PAP/pr

Polecane