Faras: nubijskie freski, które zachwyciły świat

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:00
Dokładnie 60 lat temu misja archeologiczna pod kierownictwem prof. K. Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii. Prowadzone tam wykopaliska zaowocowały jednymi z najwspanialszych odkryć w historii polskiej archeologii. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało cykl wydarzeń naukowych i popularyzatorskich.
Freski z Faras
Freski z FarasFoto: PAP/Andrzej Lange

Narada.jpg
Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Miejscowość Faras położona w dzisiejszym północnym Sudanie jest znana archeologom i historykom sztuki na całym świecie. I to mimo że już nie istnieje: na początku lat 70. zalały ją wody jeziora Nasera, które powstało po zbudowaniu Tamy Asuańskiej. Ale wcześniej właśnie tam misja prof. Michałowskiego dokonała wspaniałych odkryć z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Są wśród nich piękne freski, których część można podziwiać w warszawskim Muzeum Narodowym.


Posłuchaj
02:21 2021_02_02 13_48_22_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 60-lecie misji prof. Michałowskiego w Faras (Trójka do trzeciej)

Do tej pory archeolodzy, którzy jechali w tamte rejony, w pobliże granicy Egiptu i Sudanu, znajdowali ślady po starożytnych Egipcjanach, Grekach czy Rzymianach. – Tymczasem misja profesora Michałowskiego odkryła katedrę chrześcijańską, która funkcjonowała blisko 500 lat: od VIII do XII/XIII wieku – tłumaczy Anna Knapek z Muzeum Narodowego w Warszawie. – To było najważniejsze odkrycie polskiej archeologii – podkreśla.

Odkrycie w Faras to był pierwszy namacalny ślad po kulturze i cywilizacji nubijskiej, która istniała i rozwijała się na tamtym terenie przez wiele stuleci. I tak naprawdę zapoczątkowało nową gałąź w archeologii: nubiologię, czyli badania nad przeszłością starożytnej Nubii.

Jubileusz 60-lecia misji profesora Michałowskiego ma przypomnieć o pracy archeologów, muzealników i konserwatorów, dzięki którym malowidła z katedry w Faras przetrwały do dziś. Więcej informacji na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.

60-lecie odkrycia katedry w Faras/YouTube Muzeum Narodowe w Warszawie


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Agata Woźniak
Data emisji: 02.02.2021
Godzina emisji: 13.48

pr

Czytaj także

Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe tajemnice dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 19:00
Obrazy Caravaggia urzekają symboliką postaci, Boscha czy Rembrandta mogą zaskakiwać ukrytymi treściami i przekazami. Nawet dzieła bliższych czasowo nam artystów, jak Munch, Wyspiański, Mehoffer czy Dali, skrywają w sobie niezwykłe tajemnice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tropie zaginionej polskiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 12:15
Nie każdy wie, że na całym świecie znajduje się aż 63 tysiące dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski, najczęściej w wyniku II wojny światowej. Niektóre z nich można zobaczyć w kalendarzu "Dzieła utracone" na 2021 rok, przygotowanym przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim są przedstawienia kobiet utrwalone w malarstwie, rysunku i rzeźbie.
rozwiń zwiń