Polskie Radio
Section05
Piotr Łodej

W 78. rocznicę wybuchu powstania, Trójka nadawała z Muzeum Powstania Warszawskiego

Trwają obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach – oprócz weteranów walczącej Warszawy – biorą udział przedstawiciele władz oraz tysiące osób z całej Polski. Wielu z nich przyjechało do stolicy specjalnie, by 1 sierpnia oddać hołd powstańcom. Popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki", nadawana była wprost ze studia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Warszawa Piotr Łodej Powstanie Warszawskie Trójka

Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii. Ukraina pomoże w organizacji

Tegoroczną Eurowizję wygrała Ukraina, więc, w myśl regulaminu, to właśnie ona powinna organizować kolejny konkurs. Jednak z powodu trwającej rosyjskiej agresji Europejska Unia Nadawców podjęła bezprecedensową decyzję i Eurowizję 2023 przeniesiono na Wyspy Brytyjskie. Organizatorzy Eurowizji (EBU - Europejska Unia Nadawców) będą współpracować z Ukrainą przy organizacji przyszłorocznego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka hp Eurowizja Ukraina Wielka Brytania Michał Fedusio Piotr Łodej Trójka

Europa płonie! Wielkie pożary na zachodzie kontynentu, groźnie także w Polsce

Na całym kontynencie, od Portugalii i Hiszpanii, przez Francję i Włochy, aż po Słowenię i Grecję wybuchają groźne pożary. Przyczyną są niezwyczajnie wysokie temperatury i często nieostrożność człowieka. Również w Polsce, w związku z sytuacją pogodową, sytuacja jest trudna.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pożar las Europa zagrożenie zmiany klimatyczne Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka

Oszustwo na BLIKA – na czym polega i jak nie dać się nabrać?

Po metodach na policjanta i na wnuczka przyszedł czas na oszustwo na BLIKA. Dlaczego powinniśmy zastanowić się dwa razy, zanim zgodzimy się pozytywnie odpowiedzieć na wiadomość od naszego znajomego proszącego o podanie kodu BLIK? Na to pytanie odpowiedziała specjalistka ds. dezinformacji dr Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news internet oszustwa oszustwo bankowość mobilna bankowość bankowość internetowa blik

Kupowanie leków w sieci? Zastanów się, zanim to zrobisz

"Cudowne" preparaty na odchudzanie, na COVID-19 i na inne, cięższe choroby – w sieci roi się od ofert sprzedaży leków. Jak ustrzec się okazji, z których skorzystanie może, w najlepszym razie, skończyć się źle dla naszego portfela, a w najgorszym  – dla naszego zdrowia, a nawet życia? Na to pytanie odpowiada medioznawczyni Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news medycyna internet zakupy przez internet

Ile waży kostka masła, czyli ukryte podwyżki

Konsumenci nie mają wątpliwości, zjawisko downsizingu nasila się w Polsce. Towarów, które zmieniły w ostatnim czasie wielkości, jest na sklepowych półkach coraz więcej. Doskonałym przykładem może być masło. Kiedyś kostka ważyła 250 g, później 200 g. Teraz często się zdarza, że jest to już tylko 180 g. Podobną tendencję możemy obserwować w piekarniach, gdzie cena pieczywa rośnie, choć jego masa zmniejsza się. Tak jest też w lodziarniach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej inflacja ceny żywności

Prof. Roszkowski: Rosja to agresywny kraj zbudowany na fikcji i mitach

Trwa XII edycja Kongresu Polska Wielki Projekt: to trzydniowe wydarzenie odbywa się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest rzeczą oczywistą, że najważniejszym tematem jest wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo w Europie, choć są poruszane także inne problemy. Polskie Radio jest obecne tam przez cały czas.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Rosja ŚWIAT polityka wojna na Ukrainie Władimir Putin Wojciech Roszkowski Piotr Łodej Trójka Kongres PWP 2022

Ogłoszono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wśród nominowanych Maria Szabłowska

W sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie już po raz 20. wręczono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Publiczna prezentacja nominatów, wśród których znaleźli się dziennikarka muzyczna radiowej Jedynki Maria Szabłowska oraz wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer, oznacza rozpoczęcie ogólnopolskiego plebiscytu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski Maria Szabłowska Leszek Możdżer Zamek Królewski Dorota Piotrowska Piotr Łodej Trójka

Przed nami 25. Piknik Naukowy. Motywem przewodnim woda!

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Warszawa Mateusz Tomaszuk Piotr Łodej Piknik Naukowy woda