Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko-inicjatywa łódzkich studentów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:40
Łódzcy studenci proponują ekologiczną inicjatywę codziennego użytku. Jacek Ogarniściak i Piotr Długosz z Politechniki Łódzkiej stworzyli projekt wielorazowych opakowań kurierskich, które powstają z tzw. zielonych polimerów. Jak podkreślają, rozwiązanie to szansa na ograniczenie użycia i ponownie przetworzenie folii bąbelkowej, plastiku i makulatury. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Projekt wielorazowych opakowań kurierskich powstał w ramach zaliczenia jednego z przedmiotów. Inicjatywa studentów została też wyróżniona w ramach Ogólnopolskiego konkursu Stena Circular Economy Award. Z jakiego rodzaju surowca zostały wykonane opakowania? Gdzie mogą znaleźć zastosowanie?  


Posłuchaj
03:21 PR3_MPLS 2021_05_14-13-18-23_opakowania.mp3 Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko - inicjatywa łódzkich studentów (Trójka do trzeciej)

 

Zielone polimery

Surowiec, z którego wykonane są opakowanie to tzw. zielone polimery, czyli odpady, których możemy użyć ponownie. W ich skład wchodzą m.in. butelki, korki i nakrętki. Wielorazowe opakowanie kurierskie jest przeznaczone do transportu zwykłych przesyłek. Zostało wytworzone z przetworzonego surowca i uformowane w klasyczny kształt. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, można podać je ponownemu rozdrobnieniu i formowaniu – opowiadał Jacek Ogarniściak, jeden z autorów projektu. 

Inicjatywa i jej wykorzystanie 

– Inicjatywa ma zwrócić uwagę, że jeśli będziemy sortować odpady, część surowców uda się odzyskać. Dzięki temu powstaną materiały wtórne, tak jak np. opakowania – dodał. 

– Podczas pandemii wielu z nas często korzystało z przesyłek kurierskich, co w znacznym stopniu wpłynęło na generowanie dużej ilości odpadów. Sytuacja ta skłoniła nad do wymyślenia opakowania wielorazowego. Myślę, że nie istnieją przeciwskazania, by w tego typu paczkach transportować również żywność. Polimery są odporne na działanie kwasów oraz zasad. Opakowania nadają się do przewożenia w nich artykułów owiniętych w folię. W przypadku żywności nieopakowanej należałoby zdezynfekować pojemniki najprostszym środkiem lub czystym alkoholem – wyjaśnił. 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Wielorazowe opakowania na rynku 

– Nie mamy jeszcze planów co do pojawianie się naszych opakowań na rynku. To projekt – koncepcja. Jeśli znalazłby się inwestor, który byłby skłonny włączyć się w inicjatywę, myślę, że produkt mógłby pojawić się na ryku w stosunkowo niedługim czasie – zapewnił Jacek Ogarniściak.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Jacek Ogarniściak (student Politechniki Łódzkiej)
Data emisji: 14.05.2021
Godzina emisji: 13.18


zch

Czytaj także

Meblowe perełki ze śmietnika. Co można znaleźć w zsypie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 08:00
Dla jednych bezwartościowe śmieci. Dla drugich przedmioty, którym można dać "drugie życie". Coraz więcej osób ratuje rzeczy wyrzucane na śmietnik. To szansa na drobny zarobek i praktykowanie zachowań proekologicznych. Czego najczęściej poszukują? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowy detoks. Jak mądrze zarządzać czasem, który spędzamy z telefonem?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:23
60 procent z nas nie rozstaje się w ciągu dnia ze smartfonem. Niektórzy mają go przy sobie nawet podczas snu, wynika z badania przeprowadzonego na grupie Polaków do 35. roku życia. Problem nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych narasta. 
rozwiń zwiń