Jak nauczyć odpoczynku pracoholika?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 13:30
Polacy są pracoholikami. Psychologowie alarmują, że wielu z nas nie lubi i nie umie odpoczywać. Czym grozi przepracowanie? Czy zmęczenie w pracy to tylko mniejsza efektywność, czy może też poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Praca dniami i nocami, często kosztem rodziny, snu i jedzenia. Pracoholizm odbija się na wielu aspektach codziennego życia. Czy można z nim walczyć? Czy da się nauczyć odpoczywania? – Każdy z nas jest inny. Z tego powodu potrzebujemy też różnego odpoczynku. Niezależnie od preferencji, dobrze byłoby, gdybyśmy nie dochodzili do momentu, w którym już zupełnie nie mamy siły. Powinniśmy umówić się sami ze sobą na szczerość i zobaczyć, czy podczas czasu wolnego faktycznie potrafimy odpoczywać i usiąść z książką, filmem czy grą – mówiła Bianca Kotoro, psycholog.

– Pasywny odpoczynek jest bardzo trudny. Głównie u ludzi, którzy cenią sobie pracę. Wielu z nich ma wtedy poczucie, że czas przechodzi im przez palce. Nie potrafią patrzeć na to jak na moment odpoczynku i regeneracji. Tego trzeba się po prostu nauczyć – dodała psycholog.

Posłuchaj
07:12 PR3_MPLS 2021_08_12-13-15-30_pracoholizm.mp3 Pracoholik na wakacjach. O trudnej sztuce odpoczywania (Trójka do trzeciej)

 

Sztuka relaksu

– Odpoczynek to sztuka, która wymaga wysiłku i pracy. Nicnierobienie nie jest jednak czymś, co muszą umieć wszyscy. Ta forma nie jest idealna dla każdej z osób. Dla jednych relaksem jest beztroskie patrzenie się w niebo, a dla innych przesadzenie kwiatków i pewien rodzaj wysiłku i zmęczenia, inny od tego, który podejmujemy w pracy zawodowej. Trzeba wypracować w sobie formę, która pozwoli nam naładować nasze wewnętrzne baterie – podkreśliła Bianca Kotoro.


Odpoczynek = efektywność

– Przychodzą do mnie ludzie i pytają, co zrobić, by praca nie wypełniała 98 procent ich życia. Często okazuje się, że mimo wyjazdu i wakacji cały czas ktoś do nich dzwoni, a oni czują się w obowiązku odpowiadania na telefony i maile. Po kilku minutach rozmowy o służbowym projekcie nasz mózg nie jest w stanie odejść od tych informacji, a my cały czas myślimy o pracy. Warto zdać sobie sprawę z tego, że jeśli przez jakiś czas nie będzie nas w biurze, świat się nie zawali. Wszystkim, którzy mają z tym problem, proponuję zacząć od wyraźnego komunikatu. Osoby pochłonięte pracą boją się powiedzieć, że wyjeżdżają i przez kilka dni będą nieosiągalne. Warto zacząć stawiać drobne granice i o swoim urlopie mówić głośno. Gwarantuję, że dzięki temu po powrocie z łatwością wrócimy do obowiązków. Szefowie też potrzebują ludzi, którzy są wypoczęci, a przez to bardziej efektywni. Nie opłaca się być przemęczonym pracownikiem – podsumowała Bianca Kotoro.

„Pracoholizm - istota i konsekwencje” - dr Jacek Buczny / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS


***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 13.15

zch


Czytaj także

Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 02:15
Niedawno obchodzono "Dzień chłopaka". W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się pytania kto właściwie jest mężczyzną, a kto chłopakiem? I życzenia, aby panowie ogólnie najpierw "dorośli"... Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami i czym dzisiaj jest męskość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 11:55
Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
rozwiń zwiń