Jak nauczyć odpoczynku pracoholika?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak nauczyć odpoczynku pracoholika?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polacy są pracoholikami. Psychologowie alarmują, że wielu z nas nie lubi i nie umie odpoczywać. Czym grozi przepracowanie? Czy zmęczenie w pracy to tylko mniejsza efektywność, czy może też poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego?


Praca dniami i nocami, często kosztem rodziny, snu i jedzenia. Pracoholizm odbija się na wielu aspektach codziennego życia. Czy można z nim walczyć? Czy da się nauczyć odpoczywania? – Każdy z nas jest inny. Z tego powodu potrzebujemy też różnego odpoczynku. Niezależnie od preferencji, dobrze byłoby, gdybyśmy nie dochodzili do momentu, w którym już zupełnie nie mamy siły. Powinniśmy umówić się sami ze sobą na szczerość i zobaczyć, czy podczas czasu wolnego faktycznie potrafimy odpoczywać i usiąść z książką, filmem czy grą – mówiła Bianca Kotoro, psycholog.

– Pasywny odpoczynek jest bardzo trudny. Głównie u ludzi, którzy cenią sobie pracę. Wielu z nich ma wtedy poczucie, że czas przechodzi im przez palce. Nie potrafią patrzeć na to jak na moment odpoczynku i regeneracji. Tego trzeba się po prostu nauczyć – dodała psycholog.

Posłuchaj

7:12
Pracoholik na wakacjach. O trudnej sztuce odpoczywania (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sztuka relaksu

– Odpoczynek to sztuka, która wymaga wysiłku i pracy. Nicnierobienie nie jest jednak czymś, co muszą umieć wszyscy. Ta forma nie jest idealna dla każdej z osób. Dla jednych relaksem jest beztroskie patrzenie się w niebo, a dla innych przesadzenie kwiatków i pewien rodzaj wysiłku i zmęczenia, inny od tego, który podejmujemy w pracy zawodowej. Trzeba wypracować w sobie formę, która pozwoli nam naładować nasze wewnętrzne baterie – podkreśliła Bianca Kotoro.


Odpoczynek = efektywność

– Przychodzą do mnie ludzie i pytają, co zrobić, by praca nie wypełniała 98 procent ich życia. Często okazuje się, że mimo wyjazdu i wakacji cały czas ktoś do nich dzwoni, a oni czują się w obowiązku odpowiadania na telefony i maile. Po kilku minutach rozmowy o służbowym projekcie nasz mózg nie jest w stanie odejść od tych informacji, a my cały czas myślimy o pracy. Warto zdać sobie sprawę z tego, że jeśli przez jakiś czas nie będzie nas w biurze, świat się nie zawali. Wszystkim, którzy mają z tym problem, proponuję zacząć od wyraźnego komunikatu. Osoby pochłonięte pracą boją się powiedzieć, że wyjeżdżają i przez kilka dni będą nieosiągalne. Warto zacząć stawiać drobne granice i o swoim urlopie mówić głośno. Gwarantuję, że dzięki temu po powrocie z łatwością wrócimy do obowiązków. Szefowie też potrzebują ludzi, którzy są wypoczęci, a przez to bardziej efektywni. Nie opłaca się być przemęczonym pracownikiem – podsumowała Bianca Kotoro.

„Pracoholizm - istota i konsekwencje” - dr Jacek Buczny / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS


***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 13.15

zch


Polecane