Clone, człekokształtny robot polskiego studenta

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 14:26
Ma wykonywać czynności powtarzalne, "zabieracze czasu", które nie wymagają kreatywności, np.: stanie w kolejce po zakupy, sprzątanie, gotowanie, kierowanie pojazdem, praca w fabryce. Od siedmiu lat student Politechniki Wrocławskiej Łukasz Koźlik i jego współpracownicy "po godzinach" budują robota, który ma wyglądać jak człowiek. Przewidywany koniec prac za blisko pięć lat.
Czy już niedługo każdy człowiek będzie miał własnego robota-pomocnika?
Czy już niedługo każdy człowiek będzie miał własnego robota-pomocnika?Foto: Ociacia/Shutterstock

W Polsce usłyszeli, że tu są słabe warunki, by realizować taki projekt. Od dwóch tygodni w USA działa założony przez Łukasza start-up Clone Incorporated, dzięki któremu wszelkie problemy finansowe powinny zniknąć. – Tam są doskonałe warunki finansowania i ludzie z branży robotyki, którym zależy na tego typu osiągnięciach – wyjaśnia.

Egzoszkielet rehabilitacja niepełnosprawność 1200.jpg
Egzoszkielet – bioniczny wynalazek podnosi na nogi osoby po urazach kręgosłupa

Posłuchaj
06:36 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_11_22 14-26-03.mp3 Polski student buduje androida (Trójka do trzeciej)

Na razie Łukasz i jego współpracownicy stworzyli... rękę. Widok sztucznej kończyny, pod której sztuczną skórą prężą się sztuczne ścięgna i mięśnie, widać sztuczne żyły, robi wrażenie, a dla niektórych może być nawet przerażający. Z kolei wielbiciele science fiction natychmiast przywołają chociażby słynnego "Terminatora": – Jest nauka, która się nazywa ergonomia i polega na wytwarzaniu przedmiotów pod ludzką rękę: wszystkie przedmioty ręczne są wytworzone pod ludzką rękę – tłumaczy Łukasz Koźlik. – Tak więc, aby się nimi posługiwać, maszyna także musi posiadać ludzką rękę – wskazuje.

Damaged Muscle Is Bleeding, But Still Working + Newest Arm V11 [ENG subtitles]/YouTube Clone (Automaton Robotics)


Zakłada, że całe, w pełni funkcjonujące ręce dostarczy robotykom zajmującym się sztuczną inteligencją na początku 2023 roku. Natomiast w kolejnym roku powinno się udać stworzyć cały górny tors z dwiema rękami, głową i oczami. – Wtedy będą już miały zastosowanie praktyczne, np. w magazynach – zapowiada młody wynalazca. – Nogi to jest może perspektywa kolejnych dwóch lat – szacuje. Tak więc Clone, bo tak ma się nazywać człekokształtny robot, będzie gotowy w 2026 roku.

Marzeniem Łukasza jest, aby każdy człowiek miał robota pomocnika, który wyręczy go przy wspomnianych wcześniej "zabieraczach czasu". A te uwolnione godziny mógł poświęcić na tworzenie lub zabawę.

Nervous Interface for Prosthetic Arms – Interwiev [ENG SUBTITLES]/YouTube Clone (Automaton Robotics)


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Łukasz Koźlik (student Politechniki Wrocławskiej, twórca start-upu Clone Incorporated)
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 14.26

pr


Czytaj także

Komputer kwantowy. Jak działa Święty Graal informatyków?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:40
Komputer kwantowy to dla wielu naukowców przyszłość technologii informatycznej, a nad wprowadzeniem go do powszechnego użytku pracuje już setki firm. Na czym polega jego działanie i kiedy trafi pod strzechy zwykłych, nierozumiejących fizycznych zagadnień, śmiertelników? Te pytania zadaliśmy prof. Rafałowi Demkowiczowi-Dobrzańskiemu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 06:25
Trwa Europejski Tydzień Kodowania (Code Week). Z myślą o przyszłości sztuki zamieniania informacji w komputerowy szyfr, kodowania są uczone coraz młodsze dzieciaki, które wraz z wiedzą przyjmują umiejętność kreatywnego myślenia i współpracy w grupie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od pomysłu do patentu. Jak chronić swoje wynalazki? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:28
– Do Urzędu Patentowego trafia co roku ponad 4,5 tysiąca wynalazków, zgłoszenia otrzymujemy codziennie  – mówi Adam Taukert z Urzędu Patentowego. Jakich dziedzin się wywodzą? – Inżynieria lądowa, chemia związków organicznych, pomiary, transport, maszyny specjalistyczne, inżynieria chemiczna tworzywa, metalurgia, obróbka termiczna to są kategorie, w których wciąż można coś wynaleźć – przekonuje rozmówca Mateusza Drozda. 
rozwiń zwiń