Wiatr we włosach i poczucie wolności. Jak rozpocząć przygodę z motocyklem?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 08:10
Motocykl to marzenie wielu, pragnących poczuć wiatr i wolność. Dla innych to możliwość sprawnego przemieszczania się po mieście i unikania korków oraz bardziej ekologiczna alternatywa dla samochodu. Jak rozpocząć swoją przygodę z jednośladem? O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać? Na te pytania odpowiadał Adam Chyciński, instruktor jazdy.
Mateusz Drozda i Adam Chybiński w Trójkowym ogródku
Mateusz Drozda i Adam Chybiński w Trójkowym ogródku Foto: Paweł Turski/Polskie Radio

Kierowcy przesiadający się z samochodów na jednoślady często zastanawiają się, czy taka zmiana w ogóle okaże się dla nich korzystna. – Niektórym nauka jazdy przychodzi bardzo łatwo. Niezależnie od umiejętności i predyspozycji, warto jednak posłuchać mądrych osób i nie zapominać o szkoleniach – radził Adam Chyciński, instruktor jazdy. 

Posłuchaj
07:15 PR3_MPLS 2021_06_04-07-46-38_motocyklemp3 Motocykl. Od czego zacząć? (Pora na Trójkę)

 

Jak dobrać motocykl?

– Najlepiej pod kątem umiejętności. Jeśli gabaryt i wysokość motocykla nie przerażają, oczywiście można kupić od razu większy. Niezależnie od wybranego rozmiaru, koniecznie należy pamiętać o założeniu na głowę kasku. Cały strój motocyklisty jest ważny. Szczególnie warto zainwestować w buty. To część garderoby poniżej motocykla. Lepiej zadbać o stopy i kostki na wypadek, gdyby maszyna przewróciła się nam na nogę. Ponadto nie trzeba inwestować w specjalne stroje i kombinezony. Wystarczą jeansy z ochraniaczami i kurtka ochronna, używa do innych sportów takich jak rower czy narty. Możemy też założyć zwykłą buzę z kapturem lub softshell na coś, co ochroni nas podczas upadku. Warto również pamiętać o rękawiczkach. Nie wszystkie motocykle mają podgrzewane manetki – doradzał gość "Pory na Trójkę"

Pełne szkolenie na motocykl - zmiana z 4 kółek na 2 może boleć! - tylko na Zachar OFF

Dystanse i podróże 

– Dla motocyklistów nie jest problemem pokonać dystans tysiąca kilometrów. Oczywiście wszystko zależy od celu podróży i tego, jaka droga do niego prowadzi. Dla tych, którzy jeżdżą samochodem i nigdy nie spróbowali swoich siła na jednośladzie, może się to wydawać nudne. Na motocyklu, podobnie jak w aucie możemy słuchać muzyki i rozmawiać z towarzyszem. Do kasku dopina się specjalne systemy, które umożliwiają komunikację. Jedyna różnica to brak klimatyzacji. Na motorze wieje jednak wiatr – mówił instruktor. By się przed nim ochronić, część motocyklistów używa wysokiej szyby. – Wielu kierowców kupuje ją na wyrost, nie wiedząc, w jaki sposób jej używać. Myślę, że źle dobrana, za duża szyba, może tylko przeszkadzać – dodał. 

7 Najpopularniejszych Błędów Początkujących Motocyklistów - Czego się wystrzegać? / motobanda

Podróż motocyklem. Jak się spakować?

– Są osoby, które planują długie podróże motocyklem i są w stanie spakować się nawet na miesiąc. Najlepiej wybrać kilka, syntetycznych rzeczy. Tego typu ubrania szybko schną i łatwo można je uprać. Z tego względu nie są problematyczne. Motor ma również miejsce, by doczepić do niego namiot i karimatę. Podróż ciekawsza jest tam, gdzie zakręty. Gdy wybiera się trasę jedynie autostradą, może być trochę nudniej – opowiadał.

Jak jeździć w dwie osoby na motocyklu? Jazda z pasażerką - co warto wiedzieć? / motobanda

Bezpieczeństwo

– Motocykliści wyskakujący znienacka, to najczęściej kierowcy z małym staże, lub tak zwani szaleńcy, którzy znajdą się wszędzie, nawet w samochodach. Nie śledzę statystyk i nie chciałbym się nakręcać, ale podobno to wcale nie motocykliści są sprawcami największej liczby wypadków drogowych. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. To my powinniśmy dozować sobie wszystko, co chcemy robić na motocyklu. Od nas zależy, czy będziemy chcieli skorzystać z dodatkowych szkoleń i porad specjalistów – podsumował Adam Chyciński. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Adam Chyciński (instruktor jazdy na motocyklu)
Data emisji: 04.06.2021
Godziny emisji: 07.46, 07.51


zch