Jan Brzechwa, poeta niezapomniany przez dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 06:50
"Leń", "Kaczka dziwaczka", "Pchła Szachrajka" – chyba wszyscy znają te wiersze z dzieciństwa. Ich autorem jest Jan Brzechwa, jeden z najbardziej znanych twórców literatury dla dzieci. I chociaż 2 lipca obchodzimy 55. rocznicę jego śmierci, jego dzieła wciąż bawią i uczą kolejne pokolenia najmłodszych Polaków.
Jan Brzechwa. Portret wg fotografii Władysława Miernickiego
Jan Brzechwa. Portret wg fotografii Władysława MiernickiegoFoto: wikimedia/domena publiczna

Piotr Fronczewski Trójka 1200.jpg
Mikołajki w Trójce. Piotr Fronczewski czytał "Akademię Pana Kleksa"

Naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman, a jego stryjecznym bratem był wybitny poeta Bolesław Leśmian, który zresztą wymyślił dla niego pseudonim artystyczny "Brzechwa" nawiązujący do części strzały. Z wykształcenia Jan Wiktor był adwokatem, specjalistą od prawa autorskiego. Chociaż przez całe dwudziestolecie międzywojenne współpracował ze znanymi warszawskimi kabaretami ("Qui Pro Quo", "Czarny Kot", "Morskie Oko"), największą popularność przyniosła mu twórczość dla dzieci: wiersze, bajki, opowiadania.


Posłuchaj
03:54 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_02 06-45-41.mp3 55 lat temu zmarł Jan Brzechwa (pora na Trójkę)

Pierwsze tomiki wierszyków dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy – "Tańcowała igła z nitką" oraz "Kaczka dziwaczka" – ukazały się jeszcze przed II wojną światową. Natomiast rok po wojnie wydana została "Akademię pana Kleksa", bodaj najpopularniejsza jego powieść, którą w Trójce czytał Piotr Fronczewski. Aktor zagrał też tytułową rolę w ekranizacji "Akademii...". Po latach powieść doczekała się dwóch kolejnych tomów: "Podróże pana Kleksa" (1961) oraz "Triumf pana Kleksa" (1965).

Mimo upływających lat twórczość Brzechwy się nie zestarzała, wciąż bawi i uczy kolejne pokolenia: – Bajki dużo uczą, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Czasami trzeba sobie przypomnieć, jak było w dzieciństwie – mówi mężczyzna, który pamięta jego bajki z dzieciństwa. – To były bajki z morałem, nie takie jak dzisiaj – dodaje inny.

Szkoła podstawowa nr 92 na warszawskim Żoliborzu nosi imię Jana Brzechwy. Jej uczniowie i nauczyciele, kultywując pamięć poety, nadają jego twórczości wymiar współczesny: – W czasie pandemii pojawił się pomysł realizacji wierszy w formie wizualnej. Sama recytowałam wiersze Jana Brzechwy, ilustrując je nagranymi filmikami z życia codziennego, z tego, co nas otacza – opowiada nauczycielka Dominika Maria Malczyńska.

Akademia pana Kleksa – ZOO/YouTube Piosenki dla dzieci!

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 02.07.2021
Godzina emisji: 06.45

pr/kr

Czytaj także

Dla dorosłych i dla dzieci... Bis!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:33
Tym razem tę historyczną Trójkową formułkę wygłaszał pan Piotr Fronczewski i w Mikołajki czytał fragmenty "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań w domu" – słuchaj Trójki! Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 13:50
Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje literatury krajowej i światowej, audycje satyryczne i słuchowiska – to wszystko w wykonaniu najznakomitszych polskich artystów będzie można usłyszeć w najbliższych dniach na naszej antenie. Trójka, wspierając akcję #zostańwdomu specjalnie z myślą o Słuchaczach stale poszerza swoją ofertę kulturalną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy w Sandomierzu, czyli spotkania z optymizmem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:16
W piątek 25 czerwca rozpoczyna się w Sandomierzu 18. Festiwal Filmów – Spotkań NieZwykłych. W ramach wydarzenia odbywają się nie tylko pokazy filmowe, ale także koncerty i spotkania z literaturą. 
rozwiń zwiń