Polskie Radio
Section05
Łukasz Sobolewski

"Wyścig jest pasjonujący". Karol Gac o wyborach prezydenckich w USA

- Prezydent USA Donald Trump teoretycznie ma stratę w sondażach do jego kontrkandydata, ale system prezydencki w USA jest o wiele bardziej skomplikowany niż w Polsce. Niewątpliwie ten wyścig jest pasjonujący - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory w USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Joe Biden Ameryka Stany Zjednoczone Karol Gac Łukasz Sobolewski Polskie Radio 24

"Tylko od nas zależy, na ile będziemy chronić siebie i gospodarkę". Ekspert o obostrzeniach

- Mieliśmy przeświadczenie, że ta sytuacja potrwa 3-4 miesiące, przyjdzie lato i wszystko zacznie gasnąć. Dziś mamy przekaz, że nie skończy się to w ciągu najbliższych tygodni. Tylko od nas zależy, na ile będziemy chronić siebie i gospodarkę - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia GOSPODARKA społeczeństwo Łukasz Sobolewski Polskie Radio 24 infografika

Dr Michał Sutkowski apeluje: 2/3 przypadków koronawirusa zależy od nas, przestrzegajmy zasad

- Dwie trzecie przypadków zależy od nas, więc nie musi to być 9 tys. i więcej, może być to 3 tys., a może 1,5 tys. Część jest oczywiście trochę dziełem przypadku i trochę niestety koniecznych interakcji. Ale jeżeli będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad, to znaczy: dezynfekcja, maski, dystans - będzie dobrze, będzie lepiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Warszawskich Lekarzy Rodzinnych o rozwoju pandemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski POLSKA społeczeństwo zdrowie koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne pandemia COVID-19

"Charyzmatyczne, bardzo antychińskie". Dr Beata Górka-Winter o wystąpieniu Trumpa na forum ONZ

- On zaczął od takich bardzo anty-chińskich tonów, naturalnie oskarżył Chiny o to, że są przyczyną pandemii, wskazał, że Chiny bardzo późno poinformowały świat, że coś niepokojącego się dzieje - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter podsumowując trwające od wtorku - głównie w formie zdalnej - Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Łukasz Sobolewski Ameryka Azja Chiny koronawirus pandemia COVID-19 ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"Stają się pionkami polityków". Jankowski o dziennikarzach opisujących kryzys w obozie rządzącym

- Jest coś, co w dziennikarstwie polskim niesłychanie często się zdarza. Bezwiedne przekazywanie niesprawdzonych, niezweryfikowanych informacji podawanych przez polityków. Wtedy dziennikarze przestają opisywać rzeczywistość, a stają się pionkami na szachownicy polityków i polityki - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski z Radia Wnet. Gościem audycji był również Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski zjednoczona prawica PiS POLSKA polityka Jacek Liziniewicz Solidarna Polska Porozumienie Jarosława Gowina

Dr Afelt: jeżeli nie ograniczymy aktywności, bardzo szybko będziemy podwajali obecne statystyki zachorowań

- Na koniec kwietnia, na jedną osobę zakażoną, przypadały niecałe 3 osoby, z którymi była w kontakcie. Bardzo mocno ograniczyliśmy wtedy kontakty międzyludzkie. Na koniec sierpnia było to już 8 osób w kontakcie epidemicznym na jedną osobę z potwierdzonym zakażeniem. Obecnie zbieramy tego żniwo - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Aneta Afelt, specjalistka w zakresie geografii zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Łukasz Sobolewski koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia epidemia zdrowie choroby płuc wirus choroby zakaźne

Szef PiS w składzie rządu? Politolog: postawił się w roli arbitra

- Sugestie, że Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu Mateusza Morawieckiego, wskazują, że jest on tam potrzebny, by łagodzić konflikt między premierem a Zbigniewem Ziobro - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ocenił, że prezes PiS postawił się w roli "arbitra" zarówno na poziomie partii, jak i rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Sobolewski polityka zjednoczona prawica rząd

"Zmiana nastawienia wobec Rosji". Marek Budzisz o polityce wschodniej UE

- Jest cała masa przyjaciół Rosji, zwolenników podejścia "business as usual", przymykania oczu na to, co wyprawia reżim Putina, ale ta dość wpływowa grupa, jest coraz mniej liczna, i w coraz mniejszym stopniu będzie decydować o kształcie polityku UE wobec Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert od spraw wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka Łukasz Sobolewski

"Łukaszenka dostaje od Unii czas". Dr Agnieszka Bryc o głosowaniu ws. sankcji wobec Białorusi

- Białoruś, a konkretnie prezydent Aleksander Łukaszenka, dostaje czas, ale nie za sprawą przemyślanej strategii UE niemieszania się w spór. Sprawa rozbiła się o wielką politykę i partykularne interesy państw członkowskich. Nic nie zapowiada zmiany sytuacji na korzyść opozycji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka Łukasz Sobolewski

Prof. Grabowska: PE narusza zasadę równości zapisaną w traktatach

- Parlament Europejski przekroczył tutaj taką swoją linię, do której należało go uważać za organ szalenie poważny, sprawiedliwy, równo traktujący wszystkie państwa, które są w UE. Natomiast stał się organem, który jest tendencyjny i nie mierzy wszystkich państw równą miarą, co jest naruszeniem zasady równości zapisanej w traktatach, w artykule 2. - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, była europoseł SDPL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski Genowefa Grabowska ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament

"Przygotowaliśmy już strategię na jesień". Wiceminister zdrowia o walce z pandemią

- Przygotowaliśmy już strategię na jesień, kładąc bardzo duży nacisk na lekarzy medycyny rodzinnej. To oni będą tym pierwszym ogniwem. Myślę, że będziemy sobie doskonale z tym radzić - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo zdrowie Łukasz Sobolewski Polskie Radio 24 POLSKA

Roszkowski o gospodarczych skutkach pandemii: mieliśmy dużo większą "poduszkę" niż inni

- Pod względem gospodarczym, jak do tej pory, poradziliśmy sobie z kryzysem nie najgorzej, gdyż polska gospodarka była w dobrej sytuacji, jej rozwój był jednym z najwyższych w Europie, posiadaliśmy także zrównoważony budżet - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Łukasz Sobolewski koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia gospodarka polska kryzys gospodarczy kryzys

Rozłam w PO? Prof. Kleiber: nie dzieje się tam dobrze, trwa spór między liderami

- Sytuacja w Platformie Obywatelskiej, z punktu widzenia obozu rządzącego, jest zapewne korzystna, ale z punktu widzenia naszego państwa nie bardzo, bo powinniśmy raczej myśleć o uporządkowanych partiach potrafiących artykułować swoje poglądy - powiedział prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Łukasz Sobolewski Michał Kleiber Platforma Obywatelska opozycja Borys Budka Grzegorz Schetyna

Prof. Chwedoruk o sytuacji w PO: Borys Budka wrzucił bieg i ruszył w przepaść

- Borys Budka był liderem, który ledwo wsiadł do samochodu, wrzucił jedynkę, ale gdy wyjrzał przez okno, to okazało się, że przed sobą ma przepaść - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk. - Kilka miesięcy temu pozwoliłem sobie na sugestie, że PO zatęskni jeszcze za Grzegorzem Schetyną - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Sobolewski Rafał Chwedoruk polityka Platforma Obywatelska Borys Budka

Aleś Zarembiuk: Polska staje się mecenasem wolnej Białorusi w Unii Europejskiej

- Bardzo ważne są te gesty solidarności, właśnie te gesty, które widzieliśmy tutaj w Polsce - mówię teraz o programie "Solidarni z Białorusią", który zaprezentował premier Mateusz Morawiecki i o 50 mln zł na wsparcie dla Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk z Domu Białoruskiego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski ŚWIAT Białoruś Europa Rosja wybory na Białorusi manifestacje protest demonstracje

Dr Michał Sutkowski: gdyby nie lockdown, zgonów z powodu koronawirusa byłoby dużo więcej

- Gdybyśmy nie zadbali o nasze zdrowie publiczne, nie zrobili lockdownu, który zrobiliśmy, nie pilnowali się, nie dbali o higienę, to liczba zgonów z powodu koronawirusa byłaby większa. Włochy są najbardziej spektakularnym przykładem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia zdrowie Łukasz Sobolewski Polskie Radio 24