Najważniejsza bitwa średniowiecznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:30
611 lat temu, 15 lipca 1410 roku, niedaleko mazurskiej wioski Grunwald, starły się w śmiertelnym boju wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę i wojska zakonu krzyżackiego, na których czele stał Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen. To starcie zakończyło się całkowitym rozbiciem wojsk krzyżackich.
Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem
Jan Matejko, "Bitwa pod Grunwaldem"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

NAC fryzjer wojna 1200.jpg
Nurt rewizjonistyczny w debacie historycznej. Alternatywne losy Polski w II wojnie światowej

Bitwa pod Grunwaldem, uznawana powszechnie za jedną z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy, była zarazem jedną z najliczniejszych, choć tak naprawdę trudno ustalić liczebność wojsk. Powszechnie przyjmuje się, że po obu stronach było łącznie ok. 50 tys. ludzi, z czego Krzyżaków nieco ponad 20 tys.


Posłuchaj
03:42 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_15 08-23-28.mp3 611 rocznica bitwy pod Grunwaldem (Pora na Trójkę)

Że do konfliktu zbrojnego, a więc i rozstrzygającej bitwy dojdzie, wiadomo było już ćwierć wieku wcześniej. – Dokładnie od roku 1385, czyli od zawarcia unii polsko-litewskiej i objęcia polskiego tronu przez Wielkiego Księcia Litewskiego Władysława Jagiełłę. Z tego powodu zakon krzyżacki, który miał chrystianizować Litwę, stracił swoją rację bytu – tłumaczy dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Były nawet pomysły, aby zakon przenieść w inne miejsce. Jednak Krzyżacy woleli zostać i zakwestionowali chrystianizację Litwy przez Polskę w ramach zawartej unii – dodaje.

Krzyżacy (Polska, 1960) – Bitwa pod Grunwaldem/YouTube patterson patron


Jak wiadomo, 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem Krzyżacy ponieśli sromotną klęskę. – Zginęła cała starszyzna zakonu. Tłumacząc na język współczesny: zginął cały krzyżacki rząd, ocalał tylko Wielki Szpitalnik, odpowiednik ministra zdrowia. I po bitwie nie było z kim zawrzeć pokoju – wyjaśnia Trójkowy gość. – Dlatego wojska polsko-litewskie ruszyły na Malbork, który, jak na ówczesne czasy, był twierdzą nie do zdobycia.

Bitwa pod Grunwaldem – dr Krzysztof Kowalewski/YouTube Wszechnica FWW


Niespełna rok później, 1 lutego 1411 roku podpisano pokój toruński, który kończył wojnę. Według powszechnego przekonania dzisiejszych historyków nie został on wykorzystany. Jest to jednak spojrzenie z perspektywy współczesnej: z ówczesnego punktu widzenia Polska uzyskiwała wszystko to, o co jej chodziło, kiedy przystępowała do wojny.

– Po Grunwaldzie zakon krzyżacki już nigdy się nie podniósł, zarówno gospodarczo, jak i militarnie. Były toczone jeszcze kolejne wojny: m.in. wojna trzynastoletnia, wojna 1519-1521, ale nie miał już takiego znaczenia – podsumowuje dr Drej.

611 lat temu doszło do bitwy pod Grunwaldem. Dr Krzysztof Jabłonka o kulisach/YouTube TVP Info


***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Szymon Drej (dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 8.23

pr

Czytaj także

610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. "Musiało dojść do wojny z Krzyżakami"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 13:04
- Jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego Polska nie była w stanie walczyć z Krzyżakami, zbierała siły. Było jednak o co walczyć, bo w latach 1308-09 Krzyżacy zajęli Pomorze, które stanowiło część Królestwa Polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Barański z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Gośćmi byli również historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tomasz Jasiński i Jarosław Struczyński, pasjonat  historii, który od wielu lat wciela się w rolę Ulricha von Jungingena w czasie rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Grunwaldem. Poznaj bohaterów obrazu Jana Matejki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 06:01
611 lat temu, 15 lipca 1410 roku, polski oręż odniósł jedno z największych zwycięstw w historii. Upamiętniający ją obraz Jana Matejki skrywa w sobie wiele tajemnic. Z tej okazji prezentujemy go w wersji, która pomoże rozszyfrować umieszczone na nim postacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:43
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń