Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:55
Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
gff
gffFoto: Polskie Radio

dziecko internet komputer 1200.jpg
Gdy dziecko spędza czas wolny w sieci

Muzeum Zabawek Krynica zostało otwarte w lipcu 2010 roku jako filia Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, które istnieje już od 2002 roku. Jest prowadzone przez małżeństwo pasjonatów, którzy kontynuując rodzinną tradycję dbają o dziedzictwo kulturowe, jakim jest zabawka. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku, najnowsze – z lat 90. XX w. Jedną z atrakcji jest w pełni wyposażona mini klasa szkolna sprzed 50 lat.


Posłuchaj
03:46 TROJKA Pora na Trojke 2021_09_10 07-50-48.mp3 Muzeum zabawek - zabawa dla każdego

– Na ekspozycji mamy obecnie ok. 3.5 tys. eksponatów. A jeśli chodzi o zbiory, to będzie kilkadziesiąt tysięcy obiektów – oblicza Anna Ozierańska z Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju. – Kiedyś zabawki były dedykowane głównie chłopcom. Bo z zabawkami jest tak, że ich jedna z głównych ról jest przygotowanie do jakiegoś zawodu, do życia dorosłego. I w dawnych czasach chłopców często przygotowywano do tego, że będą w wojsku – tłumaczy.

Wszyscy jesteśmy dziećmi Rozmowa z Danielem Zasadą – Muzeum Zabawek w Krynicy/YouTube MTV24


– Dużą częścią naszej kolekcji są lalki. Kiedyś były przeznaczone głównie do opiekowania się nimi. Barbie zmieniła wszystko, bo jest, bardziej niż poprzednie, lalką do strojenia. A przede wszystkim jest symbolem tego, że dziewczyny mogą wszystko – opowiada. – Mamy także kolekcję ok. 60 misiów pluszowych. Pierwsze misie powstały ok. 1902 roku – wyjaśnia.

– Oglądaliśmy klocki Lego: jest w nich kawał historii – komentuje wystawę jeden z rodziców. – Byliśmy przy wózkach: dla córki to jest nowość, ale mi pomalutku zaczyna się wszystko przypominać – dodaje mama.

Zaczarowany świat zabawek w muzeum w Krynicy Zdroju/YouTube MTV24


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 7.50

pr

Czytaj także

W świecie "Króla Maciusia Pierwszego"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:00
– Tworząc wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości", poszukiwałyśmy dziecka w sobie. To wszystko po to, żeby dowiedzieć się, czy chciałybyśmy oglądać te obrazy – mówi kurator wystawy Anna Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleźć się na przedszkolnych fotografiach. Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:50
Dziś Dzień Dziecka. Ciekawy pomysł na celebrację tego święta ma Kazimierz Dolny. Miejscowy ośrodek kultury wspólnie z biblioteką i placówkami oświatowymi wspólnymi siłami odnalazły archiwalne zdjęcia przedstawiające miejscowych przedszkolaków. Fotografie, z których najstarsze wykonano nawet 70 lat temu, odnowiono i, w powiększonym formacie, powieszono w różnych częściach Kazimierza Dolnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brzdąc w sieci". Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:55
Co drugie dziecko do szóstego roku życia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. A wiek inicjacji z roku na rok się obniża, co nie jest dobre dla użytkownika – takie wnioski płyną z raportu "Brzdąc w sieci". Gościem Piotra Firana w "Trójce do Trzeciej" była autorka badania, dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
rozwiń zwiń