Teatr Barnaby. Marcin Marzec - lalkarz, który czaruje widzów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 12:07
– Sam dla siebie często nagrywam swoje role, spektakle, żeby zobaczyć, jak to wygląda z zewnątrz. Przy lalkach jest nawet łatwiej, możesz grać nawet do lustra. Widzisz jaką rolę budujesz, choć dla mnie najlepszym lustrem jest widownia, która ocenia i reaguje – przyznaje Marcin Marzec, który stworzył Teatr Barnaby. Jak podkreśla gość audycji "Trzy gramy Redbada" w teatrze lalkowym doskonale bawią się zarówno dzieci, jak i dorośli. 
Marcin Marzec, twórca Teatru Barnaby przyznaje, że w czasie pandemii przygotował kilka przedstawień,  które można było zobaczyć online, ale jednak i on i widzowie bardzo czekali na spotkania bezpośrednie
Marcin Marzec, twórca Teatru Barnaby przyznaje, że w czasie pandemii przygotował kilka przedstawień, które można było zobaczyć online, ale jednak i on i widzowie bardzo czekali na spotkania bezpośrednie Foto: Patrycja Makowska-Marzec

Marcin Marzec i Redbad Klynstra-Komarnicki rozmawiali o znaczeniu relacji aktora z graną rolą. Zgodzili się, że aktor powinien być skupiony na swojej roli - niezależnie czy w teatrze dramatycznym, czy lalkowym. W Teatrze Barnaby będącym teatrem jednego aktora, wszelkie przemiany bohaterów umożliwia zmiana głosu. – Jak gram spektakl pacynkowy, to niektóre dzieci wchodzą do tej budy, w której siedzę zamknięty i pytają się, gdzie są inni aktorzy, którzy grali Grzesia, czarownicę, panią, która krzyczała… To jest coś, wprowadzić widza w tę iluzję, magię – przyznaje twórca Teatru Barnaby. 

Teatr lalkowy – jak rodziła się pasja?

Przygoda i fascynacja teatrem lalkowym gościa Trójki nie zaczęła się we wczesnym dzieciństwie, bo w małej miejscowości, gdzie się wychował, po prostu nie było takiego miejsca. Wybór wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej we Wrocławiu, jak tłumaczy, wiązał się z niezwykle pozytywną atmosferą tego miejsca. – Moje pierwsze spotkanie z teatrem lalkowym i widzem, to nawet nie było w teatrze lakowym Arlekin w Łodzi, w którym pracowałem, ale dopiero kiedy stworzyłem swoją scenę i zagrałem pierwszy spektakl w Jeżewie w Borach Tucholskich. Grałem "Czerwonego kapturka" dla gromadki dzieci, które zostały zaproszone na premierę – wspomina, dodając, że to był moment pewnej jego przemiany i wiary w to, co robi. 

Zobacz także:

Radość z grania, radość z tworzenia

Gość "Trzech gramów Redbada" zwraca uwagę na istotny dla niego wymiar pewnej konkretności wynikającej nie tylko z grania, ale także tworzenia lalek do spektaklu. Wskazuje także na wątek zarobków i przedsiębiorczości w teatrze, co jest w dużym stopniu tematem przemilczanym w polskim środowisku artystycznym, a przecież każdy z aktorów jest firmą jednoosobową. Jednak nikt młodych aktorów, dopiero przygotowujących się do zawodu, tego nie uczy.  Jak zatem w takiej sytuacji wyjść na swoje? 

Posłuchaj
50:04 2021_12_04 12_07_41_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Teatr Barnaby: od magii teatru do spotkania z drugim człowiekiem. Marcin Marzec o swojej drodze do teatru lalkowego (Trzy gramy Redbada/Trójka)

 

Teatr Barnaby został założony przez Marcina Marca, który jest jedynym aktorem, lalkarzem, autorem przedstawień, powstał w Gdańsku w 2014 roku. Obecnie posiada cztery sceny lalkowe prezentujące jedenaście spektakli i regularnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w całej Polsce i Europie, a jego przedstawienia można zobaczyć także na licznych festiwalach.

Oprócz prowadzenia własnej działalności Marcin Marzec współpracuje jako reżyser z ukraińskim teatrem "I ludzie i Lalki", Obwodowym Teatrem Lalek we Lwowie, białoruskim teatrem "Btaleika" z Mińska oraz Teatrem Miniatura z Gdańska. Marcin Marzec gra również jako aktor dramatyczny w rzeszowskim Teatrze Wandy Siemaszkowej oraz w Teatrze Imka w Warszawie. 

Teatr Barnaby/Barnaby teatr

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Goście: Marcin Marzec (lalkarz, twórca Teatru Barnaby)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 12.07

gs

Czytaj także

Pasja i zamiłowanie. Michał Orzechowski o projekcie "Skrzydła Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 13:15
Czy jednemu projektowi można oddać się w pełni? Czy tylko jedna rzecz potrafi być dla nas priorytetem w tak trudnych, dynamicznych czasach? Jeśli projekt ten łączy większość z naszych pasji, to jak najbardziej tak! Najlepszym przykładem tego jest gość Redbada – Michał Orzechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalisz. Miasto wielu kultur

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 13:14
Kalisz to miasto znane z wielokulturowości. Ważny ośrodek kulturalny, który odegrał istotną rolę w dążeniu do odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego mieszkańcy przez wiele lat udowadniali, że mimo różnicy poglądów, kultury czy wyznania umieją żyć obok siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin na szlacheckich dworach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 12:07
Tym razem wraz z Redbadem Klynstrą przyjrzeliśmy się muzyce Chopina, ale nie w sali koncertowej, filharmonii czy innym wielkim gmachu. Udaliśmy się tam, gdzie brzmi ona najbardziej swojsko, a zarazem szlachetnie: do szlacheckich dworów i okalających je parków. Przy okazji rozmowy o tej inicjatywie Związku Szlachty Polskiej porozmawialiśmy również o roli dzisiejszej szlachty i o tym, czy nadal jest mecenasem sztuki.
rozwiń zwiń