"Pracujemy, nagrywamy i mam nadzieję, że spotkamy się na koncertach". Szymonmówi gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 22:08
Gościem audycji "Polski Express" był szymonmówi. Artysta opowiedział o swojej debiutanckiej płcie oraz o inspiracjach, które towarzyszyły mu podczas prac nad albumem.
Szymonmówi
SzymonmówiFoto: mat. pras.

Słuchacze Trójki kojarzą Szymona z konkursu "Start NaGranie". – Młody artysta zaczynał od katastroficznych wizji świata, tymczasem jego płyta chwilami okazuje się być całkiem romantyczna – zapowiedział Tomasz Żąda.

Posłuchaj
48:23 2021_09_15 21_09_51_PR3_Polski_Express.mp3 Szymonmówi i jego debiutancki album (Polski Express/Trójka)

 

Inspiracje

– Mój koniec świata też był trochę romantyczny. Gdy ktoś posłucha całej płyty zauważy, że w garnku cały czas się gotuje – podkreślił artysta. – W utworze "Grochów" czuć ukłon do Muńka Stańczyka. Zdałem sobie sprawę, że kolejny singiel, który wydałem, "Dzikość serca" też nazywa się tak, jak piosenka T. Love. Urodziłem się na początku lat dziewięćdziesiątych. Nie miałam wyboru, musiałem być fanem Muńka. T.Love było jedną z grup, których się słuchało, a ich twórczość po prostu działała. Piosenki usłyszeć można było w radiu. Była w nich prawda. Być może właśnie teraz oddziałuje to na moją twórczość – dodał.

szymonmówi - Grochów (Official Video) / Mystic Production TV

Płyta

– Płyta powstała przy pomocy Swiernalisa, który jest już uznanym twórcą popowym. Teraz zadebiutował w roli producenta. Śmialiśmy się, że być może w końcu uda mi się nagrać jakieś popowe przeboje. Siedzieliśmy dwa lub trzy miesiące i opakowywaliśmy piosenki. Zdarza mi się nawiązywać w nich do warszawskiego folkloru. To świadome cytaty, których jest na tej płycie całkiem sporo. Są sample z bajek lat dziewięćdziesiątych. Zdałem sonie sprawę, że super byłoby się do tego odnieść. Pojawia się także mandolina oraz kobza. Słowem, trochę się dzieje – zdradził muzyk.

Plany

– Mam nadzieję, że uda nam się zagrać koncerty w październiku i w listopadzie. W grudniu natomiast chcemy odkurzyć nasz stary, świąteczny przebój "Mikołaj" – zapowiedział. 

szymonmówi - Dzikość serca feat. Swiernalis (Official Video) / Mystic Production TV

Szymon Żurawski to wokalista, kompozytor i tekściarz. Tworzy piosenki, które opowiadają o problemach związanych z otaczającym go światem i wyśpiewuje je wysokim głosem. Jak wielokrotnie podkreślał, inspiracją dla jego twórczości są filmy oraz komiksy.

***

Tytuł audycji: Polski Express
Autor audycji: Tomasz Żąda
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 21.07

zch

Czytaj także

"Cieszę się, że jestem w takim miejscu". Bartas Szymoniak gościem "Polskiego Expressu"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 22:13
Wieczorową porą w audycji "Polski Express" zagościł Bartas Szymoniak. Jego "Wojownik z miłości" pomagał nam w czasach początków pandemii. Bartas jest muzykiem, wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów i twórcą stylu beatrock. Dla swoich fanów przygotował coś specjalnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspressowa rozgrzewka przed Opolem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 22:22
Zestaw muzycznych nowości z krótką wycieczką w przeszłość i specjalnym uwzględnieniem zbliżającego się wielkimi krokami festiwalu w Opolu – to wszystko wypełniło najnowsze wydanie audycji Tomasza Żądy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expressem w opolskie reminiscencje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 22:00
Tym razem Tomasz Żąda skupił się przede wszystkim na wspomnieniach z zakończonego kilka dni wcześniej święta polskiej muzyki, jakim jest co roku festiwal w Opolu. Oprócz tego w audycji pojawiło się kilka ciekawych nowości, m.in. w wykonaniu zespołu Strachy Na Lachy.
rozwiń zwiń