Polskie Radio
Section05
Tomasz Żąda

Festiwal Dwa Brzegi ma 18 lat! – Będzie ciekawie, bo już wszystko nam wolno – zaprasza Grażyna Torbicka

Jak ten czas płynie: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest już pełnoletni! I po raz18. organizatorzy zapraszają do malowniczego Kazimierza Dolnego i równie urokliwego Janowca na spotkanie z filmami i twórcami, ale także z muzyką, sztukami plastycznymi, literaturą. To już za trochę ponad sześć tygodni, na przełomie lipca i sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Festiwal Filmów i Sztuk PNB Paribas Dwa Brzegi Grażyna Torbicka Jadwiga Jankowska-Cieślak Daniel Olbrychski Witold Gombrowicz Andrzej Seweryn Dorota Kędzierzawska Cannes Trójka

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha, czyli sztuka jako wyjście do rozmów o cielesności

Kolejna edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry w tym roku potrwa dzień dłużej niż dwie pierwsze odsłony. Wydarzenie rozpocznie się 30 maja. Na festiwalowych scenach w centrum Wisły niezmiennie pojawią się najlepsi polscy pisarze i pisarki – zarówno w spotkaniach premierowych, jak i dyskusjach panelowych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jerzy Pilch literatura Wisła KULTURA

Handel elektroniczny kiedyś i dziś. "Wciąż mamy potrzebę wyjścia do sklepu"

- Handel elektroniczny rozwijał się na przestrzeni lat. Było to widoczne w szczególności podczas pandemii, kiedy musieliśmy przejść do kanału internetowego, bo nie było możliwości zakupów tradycyjnych - opowiada w radiowej Trójce dr hab. Arkadiusz Kawa - dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego. W Polsce wraz z tym rozwojem powszechne stały się na przykład automaty, w których możemy odebrać paczki. Tymczasem za oceanem pojawiły się już pomysły, by paczkę wysyłać z... kosmosu. Czy to możliwe? I jaka będzie przyszłość tej formy handlu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka handel handel internetowy zakupy w internecie zakupy w sieci zakupy przez internet zakupy online

Intensywny, wspaniały czas – gitarzysta Kuba Wójcik opowiada o koncertach w Indiach i Bangladeszu

Drugi etap inicjatywy JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata", projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego patronem jest Trójka, rozpoczął się w kwietniu. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. W przedsięwzięciu bierze udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. Jednym z jej przedstawicieli jest gitarzysta i kompozytor Kuba Wójcik, który właśnie wrócił z Indii i Bangladeszu i w opowiadał o tym w rozmowie z Tomaszem Żądą.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jazz Jazz Po Polsku MUZYKA koncerty Indie Bangladesz Piotr Damasiewicz Trójka

Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?

Około 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej, od średniowiecza do współczesności, można będzie podziwiać w odnowionym Pałacu Krasińskich w Warszawie. Po raz pierwszy w historii turyści będą mogli zwiedzić obiekt w całości. Na ekspozycji znajdziemy m.in. zapiski sprzed tysiąca lat oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Pałac Krasińskich Biblioteka Narodowa wystawa Warszawa

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Trójka

"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!

Inicjatywa "Jazz Po Polsku" działa od  2012 roku. Teraz, w ramach projektu "Dookoła Świata", w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści młodego pokolenia odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów. Część wydarzeń już za nimi; według planów, organizatorzy chcą wystąpić na czterech kontynentach. W tym roku odwiedzą jeszcze Chiny, Egipt, Japonię, Litwę i Mołdawię.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jazz Jakub Krzeszowski Michał Ciesielski muzyka współczesna Jazz Po Polsku

Festiwal "Wiersze w mieście", czyli jak poezja rejestruje i reaguje na zmiany

Pod hasłem "Zmiany" odbywa się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu "Wiersze w mieście" prezentującego w warszawskiej przestrzeni publicznej najnowszą poezję europejską. Czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany: w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja wiersze Warszawa Wiersze w mieście Trójka

"Lista przebojów Trójki": BIOS namieszał, chociaż nie za bardzo...

Przed 109. notowaniem liderzy drżeli - zespół BIOS, który zaliczył gigantyczny awans i uplasował się tuż pod podium, był ewidentnym kandydatem, by zepchnąć z topu dominatorów, czyli Anitę Lipnicką, Pawła Domagałę i Cztery Pory Miłowania. Okazało się jednak, że z wielkiej chmury tylko średni deszcz: formacji  BIOS starczyło energii jedynie na to, by wskoczyć na trzecie miejsce. Na  samym szczycie - bez zmian.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Lista Przebojów Trójki Anita Lipnicka Paweł Domagała MUZYKA BIOS