Poznajmy wschodnią Azję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 09:45
„Teraz Azja” – to bardzo ciekawy i obszerny cykl prezentacji, wykładów i spotkań dotyczący magicznych aspektów kultury przeróżnych krajów Azji, organizowany przez stowarzyszenie studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Amar Shrestha / Shutterstock.com

1200 chiny free.jpg
Spotkania szefów dyplomacji Chin i Korei Południowej. Rozmowy o procesie denuklearyzacji półwyspu

Pomysł jest prosty: przybliżyć kraje wschodniej Azji, czyli Chiny, Japonię i obie Koree. Pomysłodawczynią imprezy i jedną z jej organizatorek jest Oliwia Nieckarz, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku "Porównawcze studia cywilizacji".


Posłuchaj
11:25 TROJKA Troja przed poludniem 2021_05_18 09-28-29.mp3 Poznać Azję (Trójka przed południem)

– Jestem na studiach, gdzie na co dzień mam dostęp do wiedzy na temat Azji Wschodniej. Jednak niewiele osób ma taką możliwość. I kiedy pojawiło się pytanie, co można zrobić, aby także inni mogli uzyskać tę wiedzę, pojawił się projekt "Teraz Azja" – tłumaczy genezę imprezy Oliwia Nieckarz. – Uczy o kulturze, tradycji i rzeczywistości, która otacza ludzi w krajach Azji – wyjaśnia.

– Trudno jest wybrać: choć leżą na tym samym kontynencie, są bardzo różne i nie da się ich porównać – odpowiada jedna z organizatorek, Olga Modzelewska, na pytanie o ulubiony z tych krajów. – Mnie najbardziej zainteresowała Korea Północna, która jest dla nas całkowicie zamknięta. Jest bardzo mało źródeł, jak ona wygląda od środka – wskazuje.

Jeden z wykładów poświęcony jest sytuacji kobiet w Chinach. – Jest bardzo trudna. Tam nadal funkcjonuje myślenie, że kobieta musi mieć męża, rodzinę, dzieci i to jest jej cel życiowy. Samotna kobieta w wieku 40 lat jest traktowana wręcz jak wyrzutek – wyjaśnia Oliwia Nieckarz. – Z kolei jeśli kobieta pracuje, zarabia dużo mniej niż mężczyzna – dodaje.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Olga Modzelewska, Oliwia Nieckarz (studentki UJ, organizatorki "Teraz Azja")
Data emisji: 18.05.2021
Godziny emisji: 09.28, 09.37

pr

Czytaj także

Historyczne porozumienie Chin, Korei Płd. i Japonii. Chcą zakończyć program nuklearny Korei Płn.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 12:07
Przywódcy ChRL, Korei Południowej i Japonii potwierdzili na trójstronnym szczycie w Chengdu na zachodzie Chin swoje zobowiązanie do zakończenia programów nuklearnych i rakietowych Korei Płn. Pjongjang liczy na złagodzenie sankcji gospodarczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14. Festiwal Pięć Smaków, czyli siedem spojrzeń na Azję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 17:00
Trwa 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się online – dzięki temu organizatorzy mogą rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. – Mamy dużą rozpiętość gatunkową i stylistyczną – filmy niezależne, niskobudżetowe i wysokobudżetowe produkcje – mówiła w "Trójkowo, filmowo" filmoznawczyni i selekcjonerka festiwalu Jagoda Murczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajwan – zupełnie inne Chiny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 23:00
Czy istnieją Chiny odmienne, Chiny pełne zagadek, Chiny, których nie znamy? Owszem – istnieje Republika Chińska, popularnie nazywana Tajwanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:45
Ostatnio emocjonowaliśmy się lotami helikoptera na Marsie, tymczasem stosunkowo niedaleko, bo na okołoziemskiej orbicie dzieją się równie ciekawe rzeczy. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż na pewno będą miały w przyszłości poważny wpływ na nasze życie.
rozwiń zwiń