Polskie Radio
Section05
Katarzyna Cygler

"Kulturalnie na temat". Podsumowanie roku w Narodowym Centrum Kultury

- To był dobry rok dla kultury, wiele wydarzeń, to półtora tysiąca projektów, w których uczestniczyliśmy lub które wsparliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który wraz z Joanną Bancerowską, rzeczniczką prasową Narodowego Centrum Kultury, był gościem Katarzyny Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury

Szczodre Gody - słowiańskie święto sprzed tradycji chrześcijańskiej

Noc z 21 na 22 grudnia jest najdłuższą w roku. W tradycji słowiańskiej w tym czasie celebrowano tak zwane Szczodre Gody. Dzień, w którym zaczyna przybywać dnia, był świętem nadziei i radości, symbolizującym zwycięstwo światła nad ciemnością. Wiele zwyczajów związanych z tym starosłowiańskim świętem ma swoje odniesienie we współczesnej tradycji obchodów Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Słowianie święta Boże Narodzenie historia Polski Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

Unikatowe pamiątki po Ignacym Paderewskim wystawione na Zamku Królewskim

– Przestrzeń polskiej kultury powiększyła się o dodatkowe, wcześniej nieznane artefakty – mówi o wystawie pamiątek po Ignacym Paderewskim dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Jan Żaryn. Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać przedmioty sprowadzone na początku tego roku ze Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Królewski Katarzyna Cygler Ignacy Jan Paderewski Warszawa MUZYKA

Spinal Tap powraca! W obsadzie Paul McCartney i Elton John

Paul McCartney i Elton John znajdą się w obsadzie drugiej części obrazu "This Is Spinal Tap". Oryginał, nakręcony w 1984 roku i w prześmiewczy sposób ukazujący życie gwiazd rocka, stał się jednym z najpopularniejszych filmów muzycznych w historii. – Mam nadzieję, że nowy film będzie jeszcze lepszy – mówi dziennikarz Artur Cichmiński.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paul McCartney elton john Spinal Tap Trójka Katarzyna Cygler FILM KULTURA Artur Cichmiński

Dwanaście pełni Księżyca na nowym albumie Petera Gabriela

Dwanaście utworów publikowanych w każdą kolejną pełnię Księżyca, a na finał długo wyczekiwany, pełen niespodzianek album – 73-letni Peter Gabriel udowadnia, że wciąż jest jednym z najbardziej znaczących i zarazem twórczych artystów w świecie rocka. Jego najnowsze dzieło, zatytułowane "i/o", ukazuje się w piątek, 1 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Peter Gabriel W POLSKIM RADIU MUZYKA Leszek Adamczyk Katarzyna Cygler Trójka

"Budowanie Unii Kultur" – wielkie targi książki w Meksyku z polskim akcentem

W Meksyku trwa 37. edycja wielkich targów książki Feria Internacional del Libro de Guadalajara. Program imprezy obejmuje około trzech tysięcy występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych. Polska ma tam swoje stoisko, przygotowane przez Instytut Książki, a wśród pisarzy, którzy zostali zaproszeni na targi są Jacek Dukaj i Witold Szabłowski.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki Meksyk Instytut Książki Gualadajara Trójka Katarzyna Cygler KULTURA literatura

Wielozmysłowe doświadczanie tętniącej rzeczywistości. Wystawa w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie

– To próba skonstruowania wydarzenia artystycznego, dzięki któremu można wielozmysłowo doświadczyć tętniącej rzeczywistości – tak o wystawie "city/sound/scape" mówi jej współtwórca Rafał Mazur. Multimedialną instalację będzie można podziwiać od piątku, 1 grudnia, w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Huta Kraków SZTUKA Trójka Katarzyna Cygler Teatr Łaźnia Nowa