Letni Festiwal Tajemnic w Zamku Książ. Dla poszukiwaczy przygód i pasjonatów historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:35
Zamek Książ w Wałbrzychu to najbardziej tajemniczy i najpiękniejszy zamek w południowej Polsce, skrywający wiele zaułków i legend. To tam w weekend 14-15 sierpnia odbędzie się Letni Festiwal Tajemnic – wydarzenie pełne pokazów lotniczych i rekonstrukcji historycznych, o których w Trójce opowiedział rzecznik prasowy Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.
Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w WałbrzychuFoto: shutterstock/ Air Vision

Zamek Książ 1200.jpg
Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo

Podniebna podróż do przeszłości

Jak czytamy na stronie wydarzenia, Letni Festiwal Tajemnic to "największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy przygód oraz miłośników historii". Motywem przewodnim pierwszej edycji będzie życie w przestworzach. Organizatorzy już w najbliższy weekend zapewnią nam istną podróż w przeszłość.

Posłuchaj
03:12 Trojka przed poludniem Zamek Ksiaz 1 2021_08_11-10-24-44.mp3 Letni Festiwal Tajemnic w Wałbrzychu – czego możemy się spodziewać? (Trójka przed Południem)

 

– Nasi goście będą mieli okazję zobaczyć rekonstrukcje historyczne, np. podziwiać dzień odprawy w obozie polskich lotników służących w lotnictwie Jego Królewskiej Mości w czasie drugiej wojny światowej. Hitem na pewno będą pokazy lotnicze, w tym pokaz słynnej Grupy Akrobacyjnej Żelazny, która praktycznie nie ma konkurencji w Polsce. Wielką atrakcją, na którą czeka wiele osób, będzie spotkanie z jedynym jak do tej pory polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim, który w sobotę spotka się z turystami w Książu. Oprócz wystaw dotyczących lotnictwa zaplanowaliśmy także prelekcję. Będzie można poznać historię słynnego asa lotnictwa z czasów I wojny światowej, Czerwonego Barona – opisywał Mateusz Mykytyszyn w rozmowie z Martą Piasecką.

Piętno II wojny światowej

Zamek Książ, którego budowa rozpoczęła się w 1288 roku, na przestrzeni wieków gościł w swoich murach m.in. Karola IV Luksemburskiego, króla Czech w latach 1347-1378, księżną pszczyńską Daisy von Pless czy Winstona Churchilla, który w Książu był aż trzykrotnie – w 1905, 1906 oraz w 1913 roku. Jeden z najciekawszych, a jednocześnie z najbardziej tragicznych okresów w historii obiektu przypada na lata II wojny światowej. 

Posłuchaj
03:18 Trojka przed poludniem Zamek Ksiaz 2 2021_08_11-10-31-06.mp3 Mury przesiąknięte tajemnicą – fascynująca i tragiczna historia Zamku Książ (Trójka przed Południem)

 

– Okres drugiej wojny światowej odcisnął swoje piętno na Zamku Książ, bo w latach 1944-1945 został przejęty przez III Rzeszę – miała tu powstać reprezentacyjna siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych z apartamentami dla samego Adolfa Hitlera  opowiadał Mateusz Mykytyszyn. – W 2018 roku uruchomiliśmy podziemną trasę turystyczną, która opowiada o tym tragicznym okresie, ponieważ sieć podziemnych korytarzy została wydrążona rękami więźniów obozu koncentracyjnego Groß-Rosen – poinformował.

#Wałbrzych: ZAMEK #KSIĄŻ - NIEZNANE FAKTY #podziemia #urbex/Radio Wrocław

Nocne zwiedzanie

Zamek Książ jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od godz. 09.00 do godz. 18.00, a w weekend od godz. 09.00 do godz. 19.00. Mateusz Mykytyszyn zachęca do nocnego zwiedzania, podczas którego uczestnicy, oświetlając sobie drogę jedynie lampami, przemierzają zarówno najciekawsze komnaty zamkowe, jak i te nieudostępniane w trakcie dziennego zwiedzania m.in. dawne piwnice Hochbergów.

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Mateusz Mykytyszyn (rzecznik prasowy Zamku Książ w Wałbrzychu)
Data emisji: 11.08.2021
Godziny emisji: 10.24, 10.31

kr


Zobacz więcej na temat: Trójka KULTURA SZTUKA

Czytaj także

Pałac Saski – coraz bliżej odbudowy symbolu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 13:53
Dzięki projektowi ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, realnych kształtów nabiera plan odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, zrównanego z ziemią w czasie II wojny światowej. Jak ważny będzie dla Polaków zrekonstruowany gmach przy placu Piłsudskiego, mówi prof. Wojciech Antoni Fałkowski, dyrektor Zamku królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:45
79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońskie pejzaże, sztuka inspirowana przyrodą i kino plenerowe. Lato w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:44
Mieszkańcy Londynu do 22 sierpnia mogą podziwiać obrazy autorstwa Jana Matejki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast w samym grodzie Kraka będzie można przyjrzeć się z bliska sztuce Japonii. O wystawie "Hokusai. Wędrując..." i innych propozycjach krakowskiego Muzeum Narodowego opowiedział zastępca dyrektora placówki Tomasz Ostrowski.
rozwiń zwiń