Małe olśnienie, zdziwienie... Już w niedzielę w Trójce spektakl muzyczny "Mamy kota na punkcie... Osieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 11:48
W niedzielę, 14 listopada, Ewa Błaszczyk, Artur Żmijewski, Piotr Fronczewski i inni artyści pojawią się na Trójkowej scenie, aby upamiętnić Agnieszkę Osiecką. Trójka zaprasza na spektakl muzyczny "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" na podstawie tekstów pisarki.
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaFoto: PAP/Erazm Ciołek

Spektakl jest zwieńczeniem Trójkowej akcji "Mamy kota na punkcie Osieckiej" mającym uczcić jej 85. urodziny. W czasie jej trwania słuchacze mogli zapoznać się z audycjami wspomnieniowymi i poznać głos Agnieszki Osieckiej, która przed laty prowadziła w Trójce swoją audycję. Scenariusz został oparty na wierszach, fragmentach prozy, tekstach piosenek, także tych niepublikowanych oraz piosenkach poetki.


OSIECKA 1200.jpg
"Nie żałuję". Magazyn bardzo kulturalny

Posłuchaj
04:49 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_11_12 11-48-25.mp3 Przygotowania do spektaklu "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" (Trójka przed południem)

– W 1996 roku, namówiony przez Wojciecha Młynarskiego, nie mając jeszcze skończonego scenariusza, zaproponowałem Agnieszce Osieckiej to, co sobie wymyśliłem: cztery pary, które rozmawiają o codzienności. Ale ta nasza codzienność to są niepewności, miłość i wszystko, co z tego wynika – wspomina genezę spektaklu jego pomysłodawca i reżyser Roman Dziewoński. – To co, co nam zostawiła Osiecka, to jest jakiś dar... Stąd też zaproszenie tak znakomitych kolegów: oni dopełniają to, co w słowie proponuje Agnieszka Osiecka – dodaje.

– Wszyscy mamy kota na punkcie Osieckiej, bo to fantastyczna literatura. Pisze o rzeczach prostych w sposób niezwykle prosty i pisze o takich rzeczach, które nas dotykają zawsze: miłości, przemijaniu – potwierdza Artur Żmijewski, który wystąpi w tym spektaklu. – Teksty piękne, bo jak tekst tej piosenki "A Ty wszystko wiesz..." [czyli "Życie nie stawia pytań" – red.] opowiada o rzeczach niezwykle ważnych i istotnych. O przemijaniu i o tym, że jest ta niepewność, która nam towarzyszy w związku z przemijaniem i z tym, co nas czeka – tłumaczy.

BIBOBIT/OSIECKA – Życie nie stawia pytań (Live 22. Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej)/YouTube Bibobit


– Piosenki w tym spektaklu są na drugim planie: będą zaledwie cztery. Natomiast całość skomponowałem z wierszy i tekstów napisanych przez Agnieszkę Osiecką. Niektóre otrzymałem od niej przed wielu laty, inne ukazały się w różnego rodzaju wydawnictwach – mówi Roman Dziewoński. – Przy pomocy wspaniałych kolegów mogę swój scenariusz zrealizować w takim spotkaniu, od słowa zaczynając, na interpretacji kończąc, które być może słuchaczom przyniesie jakieś małe olśnienie, zdziwienie, zaskoczenie... Bo tego zawsze szukamy w teatrze.***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Gosia Jakubowska
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 11.48

pr


Czytaj także

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:00
7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka pławiła się w polszczyźnie". Wkrótce obchody rocznicy urodzin poetki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:39
– Mnie się ludzie zwierzają i ja, w tym co piszę, zwierzam się ludziom – mówiła Agnieszka Osiecka. W październiku przypada 85. rocznica urodzin wybitnej poetki polskiej piosenki. O tym, co nas czeka z tej okazji, opowiedział dziennikarz Polskiego Radia, Roman Dziewoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrafiła zauważyć nasze lęki". W oczekiwaniu na spektakl "Mamy kota na punkcie Osieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 09:37
Za nami koncerty "Życia Rysy" i "To, co najpiękniejsze" z okazji 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej, a już w najbliższą niedzielę 14 listopada czeka nas kolejne wydarzenie poświęcone legendarnej poetce i autorce tekstów. W ramach audycji "Scena teatralna Trójki" po godz. 20.00 odbędzie się premiera spektaklu muzycznego "Mamy kota na punkcie Osieckiej". Reżyserii podjął się dziennikarz Trójki Roman Dziewoński, a zagrają w nim m.in. Ewa Błaszczyk.
rozwiń zwiń