Królowe polskiej wokalistyki. Urszula Dudziak i Kayah w audycji Piotra Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 17:00
W najnowszej odsłonie audycji Piotr Majewski postanowił skupić się na twórczości wykonawczyń, których mogliśmy posłuchać przy okazji poprzedniego spotkania, a konkretnie damy futurystycznej wokalistyki jazzowej Urszuli Dudziak oraz muzycznego kameleona Kayah. – To specjalne Państwa życzenie, aby jeszcze troszkę rozszerzyć nasze fascynacje – powiedział dziennikarz, otwierając kolejny rozdział "Księgi Muzycznych Olśnień".
Kayah i Urszula Dudziak
Kayah i Urszula Dudziak Foto: shutterstock-wjarek/Forum-Krzysztof Jarosz

Posłuchaj
49:57 2021_05_16 16_07_25_PR3_Ksiega_Muzycznych_Olsnien.mp3 Urszula Dudziak i Kayah bohaterkami audycji Piotra Majewskiego (Księga Muzycznych Olśnień/Trójka)

 

Rozpoczynający audycję utwór "Papaya" Urszuli Dudziak w 1976 roku pojawił się w amerykańskim debiucie wokalistki zatytułowanym po prostu "Urszula". W 2007 roku kompozycja przeżywała swoją drugą młodość – wtedy to została odkryta przez filipińskiego prezentera radiowego. Dzięki temu "Papaya" stała się prawdziwym hitem w Azji i Ameryce Południowej.  

Papaya (Radio Edit)/Urszula Dudziak – temat

Acid-jazzowy "Hit" to singel promujący projekt pt. "Pozytywne Wibracje, vol.1", mający swoją premierę w 1998 roku. W nagraniu oprócz głosów KayahMiki Urbaniak oraz Bogusza Bileckiego Jra., możemy usłyszeć partię skrzypiec Michała Urbaniaka, które zostały nagrane w Nowym Jorku w Hell’s Kitchen Recording.

kayah hit./ilshee


"Kamień" – pod takim tytułem ukazał się pierwszy autorski album Kayah, który ukazał się 5 listopada 1995 roku w dniu 28. urodzin wokalistki. Gościnny udział w nagraniu płyty wzięli udział m.in. José Torres, Krzysztof Herdzin, Michał Urbaniak i Artur Affek. Album, na którym znalazł się jeden z największych przebojów Kayah  "Fleciki", sprzedał się w nakładzie ponad 60 tysięcy egzemplarzy, zyskując status złotej płyty.

Fleciki/Kayah


Lista utworów:

1. Urszula Dudziak  "Papaya"
2. Urszula Dudziak  "Nie jest źle"
3. Urszula Dudziak  "Lover"
4. Urszula Dudziak  "No Else Thank You"
5. Urszula Dudziak  "Tico Tico"
6. Kayah – "Hit (feat. Mika Urbaniak & Rejs)"
7. Kayah & Zbigniew Wodecki – "Chwytaj dzień"
8. Kayah & Cesaria Evora – "Embarcacao"
9. Kayah – "Jeszcze ta noc"
10. Kayah  "Po co" (feat. Idan Raichel)
11. Kayah – "Fleciki"
12. Walk Away – "Don't Cry In The Rain"

***

Tytuł audycji: Księga Muzycznych Olśnień
Autor audycji: Piotr Majewski
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 16.07

kr

Czytaj także

Muzyczni ambasadorzy Polski poza granicami

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 17:05
– Dziś Dzień Flagi. W programie "Księga muzycznych olśnień" będzie więc po polsku. To moment, by przyjrzeć się twórczości, którą prezentują wszyscy nasi muzyczni artyści, rozsiani po całym świecie. Wielu z nich od lat tworzy pod polskim sztandarem – zaprosił na program Piotr Majewski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Grabkowski otwiera nowe drzwi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
W sobotnich wydaniach "Trójka budzi: jazz’n’bass" nie mamy żadnych oporów, aby otwierać nowe drzwi i błądzić po nieeksplorowanych wcześniej korytarzach muzycznych. Tak było i tym razem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwariowany klimat i przegląd nominacji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 17:15
"Księga muzycznych olśnień" potrafi, jak sama nazwa wskazuje, olśnić muzyczną niespodzianką, wspomnieniem lub niezwykłym talentem młodego wykonawcy. A przede wszystkim ucieszyć, że to wszystko z naszego podwórka.
rozwiń zwiń