Jeff Buckley i owoce trudnej miłości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 00:05
Kręte drogi relacji damsko-męskich znalazły odbicie w wielu utworach zaprezentowanych w tym wydaniu audycji. Jej głównym bohaterem był zaś Jeff Buckley, tragicznie zmarły artysta, który właśnie obchodziłby 55. urodziny.
Jeff Buckley
Jeff BuckleyFoto: mat. promocyjne

Amerykański wokalista, gitarzysta i autor piosenek Jeff Buckley żył tylko 30 lat. Zanim pochłonęły go wody rzeki Missisipi, zdążył nagrać tylko jeden album "Grace". Wydana 27 lat temu płyta inspirowała rzesze artystów: od Radiohead, przez Coldplay po Lanę Del Rey. W "Białych szumach" usłyszeliśmy dwa utwory Buckleya. Pierwszy z nich był coverem kompozycji z 1950 roku, znanej z wykonania m.in. Niny Simone, natomiast drugi to autorskie dzieło Jeffa, zainspirowane jego rozstaniem z ukochaną Rebeccą Moore.

Jeff Buckley – "Lover, You Should've Come Over (live)", źródło: YouTube / Jeff Buckley Music

W dalszej części audycji pojawiły się również nagrania uwielbianej przez Buckleya grupy Led Zeppelin oraz Jacksona C. Franka, który – podobnie jak Jeff – pozostawił po sobie tylko jeden album. Nie zabrakło też opowieści o trudnej miłości po polsku, w wykonaniu zespołu Dorośli, założonego przez muzyków znanych z projektów Płyny, Baasch oraz Paula i Karol.


Posłuchaj
50:21 2021_11_17 23_08_51_PR3_Biale_Szumy.mp3 Jeff Buckley i echa trudnej miłości (Białe szumy/Trójka)

 

Druga połowa "Białych szumów" należała w całości do rodzimych artystów, choć niekoniecznie śpiewających w ojczystym języku. Na sam koniec Justyna Grabarz zaprosiła słuchaczy na spacer po jednym z warszawskich parków. W roli przewodników po "Skaryszaku" wystąpili Patryk Kraśniewski i Pablopavo.

Lista utworów:

  1. Jeff Buckley – "Lilac Wine"
  2. Jeff Buckley – "Lover, You Should've Come Over"
  3. Led Zeppelin – "Since I've Been Loving You"
  4. Jackson C. Frank – "Milk and Honey"
  5. Dorośli – "Węgiel i Diament"
  6. Dorośli – "Pies"
  7. Paula & Karol – "Better News"
  8. Twilite – "One Quiet Moment"
  9. Patryk Kraśniewski & Pablopavo – "Skaryszak"

***

Tytuł audycji: Białe szumy
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 23.05

kc

Czytaj także

Kobiety, free jazz i echa francuskiej klasyki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 07:00
Kobiece głosy zdominowały drugą część nocnej audycji Justyny Grabarz. Wcześniej usłyszeliśmy solowe utwory muzyków grupy Bitamina i sporą dawkę twórczości kanadyjskiego freejazzowego kolektywu BADBADNOTGOOD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna magia na zakończenie dnia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 00:10
– Proszę rozsiąść się wygodnie w fotelu, zaczynamy "Białe szumy" – powiedziała Justyna Grabarz i zaprosiła na spotkane z muzyką przepełnioną magicznymi dźwiękami.
rozwiń zwiń