Ludzie Polskiego Radia
Section06

Anna Borucka-Szotkowska

Prowadzący

 Zajmuje się dokumentowaniem i promocją polskiej kultury tradycyjnej, kultury mniejszości narodowych i etnicznych na obszarze Polski, dokumentowaniem kultury Polaków na obczyźnie, przybliżaniem kultur innych krajów. Jest autorką audycji słowno-muzycznych, publicystycznych, reportaży o twórcach ludowych, śpiewakach i muzykach, audycji o tradycyjnych zwyczajach i obrzędach oraz ich przemianach na przestrzeni czasu. Specjalizuje się w reportażach dokumentalnych, spośród których na szczególną uwagę zasługują: seria reportaży "U Polaków na Grodzieńszczyźnie"  zrealizowanych podczas wyprawy na Białoruś, cykl audycji o muzyce żydowskiej dawnej Łodzi "Majera Bogdańskiego świat odnaleziony", cykl "Moje Podhale" - audycje poświęcone kulturze górali podhalańskich, z udziałem badaczy, muzyków i twórców ludowych.Współautorka radiowej serii płytowej "Muzyka źródeł", jurorka festiwali polskiej muzyki ludowej. Uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Mikrofonem, Nagrodą im. Oskara Kolberga  oraz nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej".

Muzykolog, absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1973 r. związana z Polskim Radiem. Zajmuje się dokumentowaniem i promocją polskiej kultury tradycyjnej, kultury mniejszości narodowych i etnicznych na obszarze Polski, dokumentowaniem kultury Polaków na obczyźnie, przybliżaniem kultur innych krajów. Jest autorką audycji słowno-muzycznych, publicystycznych, reportaży o twórcach ludowych, śpiewakach i muzykach, audycji o tradycyjnych zwyczajach i obrzędach oraz ich przemianach na przestrzeni czasu.

Specjalizuje się w reportażach dokumentalnych, spośród których na szczególną uwagę zasługują: seria reportaży "U Polaków na Grodzieńszczyźnie" (1994-1995) zrealizowanych podczas wyprawy na Białoruś, cykl audycji o muzyce żydowskiej dawnej Łodzi "Majera Bogdańskiego świat odnaleziony" (2000), cykl "Moje Podhale" (2004) - audycje poświęcone kulturze górali podhalańskich, z udziałem badaczy, muzyków i twórców ludowych.
Współautorka radiowej serii płytowej "Muzyka źródeł", jurorka festiwali polskiej muzyki ludowej. Uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi (2003 r.), Złotym Mikrofonem (2004 r.), Nagrodą im. Oskara Kolberga (2007 r.) oraz nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej" (2014).  

Section07
Napisz do mnie

..