Polskie Radio
Section05
Trójka

Diego Maradona – barwna postać i najlepszy piłkarz wszech czasów?

Diego Maradona jest uważany za jednego z najlepszych graczy w historii piłki nożnej, został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku. Maradona zdobywał wielkie trofea zarówno z reprezentacją Argentyny, jak również z niektórymi klubami, w których grał. Po zakończeniu kariery sportowej związał się z telewizją. O postaci tego wybitnego zawodnika mówiliśmy w "Trójce do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka diego maradona Michał Żołądkowski Piłka nożna Michał Kowarski

Kradzież tożsamości i próby wyłudzenia danych. Jak nie dać się cyberatakom?

Kradzież tożsamości, fałszywe linki i próby wyłudzenia danych – to tylko niektóre z niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni w cyfrowych czasach. Wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze groźniej, bo coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu. Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości i udogodnień, ale powodują też zupełnie nowe, nieznane wcześniej zagrożenia.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski cyberbezpieczeństwo Klub Trójki

Przydomowa turbina wiatrowa i panel słoneczny – recepta na własny prąd?

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad przydomową turbiną wiatrową, montowaną wraz z panelem słonecznym. Wykorzystywanie wiatru i ruchu powietrza wytwarzanego przez pojazdy na drodze pozwoliłoby na produkcję ok. 1 kW energii na godzinę, a to wystarczyłoby na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych. W "Trójce przed południem" opowiedział o tym dr inż. Michał Lipian z Politechniki Łódzkiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar energia odnawialna energia elektryczna

"Nie ma powodu, by rozważać scenariusz braku tych środków w budżecie". Wiceminister finansów o KPO

- Środki z KPO to środki inwestycyjne, więc my je faktycznie będziemy wydawać w największym stopniu w następnych latach, nie w roku 2023 - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Artur Soboń Beata Michniewicz Ministerstwo Finansów Krajowy Program Odbudowy Krajowy Plan Odbudowy polityka Polska w Unii Europejskiej

Biopolepszacz glebowy – jak można wykorzystać bioodpady?

Studenci i naukowcy stworzyli biopolepszacz glebowy. W Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności rocznie, z czego ponad 50 proc. trafia do śmieci z gospodarstw domowych. I to właśnie bioodpadom przyjrzeli się młodzi naukowcy. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opracowano biopolepszacz glebowy z odpadów. O szczegółach projektu i jego zastosowaniu na szeroką skalę opowiedziała prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar żywność jedzenie społeczeństwo