Polskie Radio
Section05
Trójka

Jedzenie w wydaniu historycznym. Jak powstały najpopularniejsze potrawy?

Z wykształcenia jest historykiem sztuki i kultury średniowiecza. Z zawodu natomiast jest redaktorem; tworzy reportaże historyczne i wywiady oraz książki dotyczące kuchni. W radiowej Dwójce prowadzi również audycję o związkach jedzenia z literaturą. Teraz z kolei Łukasz Modelski, bo o nim mowa, wydał książkę "Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań". A w "Zagadkowej niedzieli" opowiedział, jak powstały popularne potrawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Łukasz Modelski gotowanie pizza kanapki kulinaria

Opowieść o awansie społecznym. Uniwersalna historia w nowej książce Macieja Jakubowiaka

W swojej najnowszej książce Maciej Jakubowiak podejmuje się analizy zjawiska awansu społecznego. Punktem wyjścia dla twórcy jest historia jego rodziny. Z niej jednak wychodzi do spojrzenia na to zjawisko w szerszym ujęciu. O swoich wnioskach, zapisanych w książce "Hanka. Opowieść o awansie", opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki Maciej Jakubowiak społeczeństwo KULTURA

"NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki"!

Rok 2024 ma wielu patronów. Jednym z nich jest Marek Hłasko (1934–1969). Wybraliśmy go na bohatera kwietniowej premiery na "Scenie teatralnej Trójki". Pytamy, ile prawdziwego człowieka pozostało w legendzie "polskiego Jamesa Deana". Do napisania scenariusza i wyreżyserowania słuchowiska zaprosiliśmy Mariusza Malca – dokumentalistę, reżysera licznych premier Teatru Polskiego Radia oraz kilku sztuk telewizyjnych. Słuchowisko zrealizował Teatr Polskiego Radia na zlecenie Programu 3.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Malec Włodek Pawlik Barbara Marcinik Wojciech Dorosz słuchowisko premiera Teatr Polskiego Radia KULTURA

Quentin Tarantino i "Spekulacje o kinie" - premiera książki znanego reżysera

Quentin Tarantino, twórca m.in. "Pulp Fiction" i "Pewnego razu w Hollywood", spełnił swoje zapowiedzi i napisał książkę. Od początku kwietnia w Polsce dostępne są jego "Spekulacje o kinie". - Ta książka pokazuje nam, że to jest facet, który żyje kinem - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka literatura książki Quentin Tarantino kino Jan Dzierzgowski

Dzień języka chińskiego. Czy trudno nauczyć się drugiego najpopularniejszego języka na świecie?

- Kocham język chiński za to, że wydaje się naprawdę trudny, a tak naprawdę jest prostszy niż język polski - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Beata Kołodziej, sinolog i nauczycielka języka chińskiego na SWPS. Czy rzeczywiście język Państwa Środka jest łatwy do nauczenia?
Zobacz więcej na temat:  Trójka język chiński Chiny języki obce nauka języków obcych Krzysztof Łoniewski Aleksandra Dobieszewska

Z wizytą w Holandii - kraju kwiatów, sztuki i pływających domów

W Keukenhof pod Amsterdamem zaczynają kwitnąć tulipany. Największe ogrody świata zapraszają turystów, by właśnie teraz w pełni docenili piękno kolorowych kompozycji kwiatowych. A dla nas była to okazja do opowieści o życiu w tym kraju. O tamtejszej codzienności, nie tylko w Amsterdamie, opowiedzieli Misia Furtak i Jakub Szczęsny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Jakub Szczęsny Misia Furtak Holandia Amsterdam turystyka

Taylor Swift w wydaniu nostalgicznym. Nowa płyta bijącej rekordy artystki

- To płyta nostalgiczna, widać przemianę duchową - mówi korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski o nowej płycie Taylor Swift. Krążek "The Tortured Poets Department" trafił do słuchaczy 19 kwietnia; w ciągu doby od premiery, m.in. za sprawą oddanych fanek znanych jako Swifties, piosenki z wydawnictwa osiągnęły miliony odtworzeń w sieci. Wiele więc wskazuje, że będzie to więc kolejny, po m.in. rekordowej trasie "Eras Tour", komercyjny sukces artystki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Adrianna Janiszewska Jan Pachlowski Taylor Swift muzyka rozrywkowa Płyty

"Lista przebojów Trójki". Kolejny tydzień dominacji duetu Lipnicka-Domagała

Od początku marca nic się nie zmieniło na szczycie LPT i wygląda na to, że Anita Lipnicka i Paweł Domagała z piosenką "Nic za złe" już na dobre rozgościli się na pierwszym miejscu naszego notowania. Podobno w niektórych kolekturach zaczęto obstawiać, jak długo jeszcze będą tam trwali. Zresztą poniżej też nie ma zmian: drugi stopień zajmuje "Amsterdam", czyli solowa piosenka Anity Lipnickiej, a za nią uplasowały się Cztery Pory Miłowania i "Pani mi mówi", które również przez parę tygodni okupowały szczyt notowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Lista Przebojów Trójki Anita Lipnicka Paweł Domagała Lor Bartas Szymoniak MUZYKA piosenka Zbigniew Zamachowski

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom. Obecnie odebranie pojazdu jest obligatoryjne. Według nowych przepisów faktyczną decyzję o zastosowaniu środka karnego podejmą sądy. Jak tłumaczą pracownicy resortu, zmiana ma wprowadzić porządek konstytucyjny oraz umożliwić władzy sądowniczej niezależne, ale zgodne z prawem działanie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Trójka Piotr Łodej Ministerstwo Sprawiedliwości prawo ruch drogowy motoryzacja pijani kierowcy samochody

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Pamięć o tym jest niezbędna"

W Warszawie uczczono pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Walkę z Niemcami podjęło ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Ich wystąpienie, skazane z góry na porażkę, było odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Banach powstanie w getcie Warszawa historia Polski Żydzi

Nowa aplikacja zapewni turystom bezpieczeństwo w górach. Czy uda się ją wdrożyć?

Naukowiec z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zaprojektował prototypowy system monitorujący bezpieczeństwo turystów. Aplikacja, korzystając z danych lokalizacyjnych, może alarmować ratowników o zgubieniu przez turystę szlaku czy przebywaniu na nim w czasie załamania pogody.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA góry bezpieczeństwo GOPR pogoda zagrożenie zdrowie życie Tomasz Żąda Trójka

Magia małych kin. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych

Stołeczne kina studyjne rozpoczynają swoje święto. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Impreza potrwa do 25 kwietnia, a program obejmuje pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery i... potańcówkę. - Wydarzenie ma na celu przypomnienie warszawiakom, i nie tylko, o magii małych kin - podkreśla Marlena Gabryszewska, filmoznawczyni i prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Warszawa

"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Amy Winehouse sofia coppola KULTURA FILM premiera

Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo?

Zawód ten wymaga ogromnej odwagi, szczęścia, empatii, ale też doskonałego warsztatu. Pracują w nim głównie mężczyźni, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się także kobiety. Reporterzy wojenni. Na czym polega ich praca? Co najbardziej zapada im w pamięć? Gośćmi "Klubu Trójki" byli Agata Grzybowska oraz Wojciech Cegielski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś dziennikarstwo dziennikarze media Wojciech Cegielski Agata Grzybowska korespondent wojenny