Ekspaci zarobią tyle, co lokalny pracownik? Bruksela chce, aby za taką samą pracę wykonywaną na terenie Unii Europejskiej, każdemu należało się identyczne wynagrodzenie. Pomysł w Polskim Radiu 24 komentował Dominik Owczarek, ekspert ds. rynku pracy, Instytut Spraw Publicznych. Zobacz więcej na temat:
Dzieci dyktatorów – Dzieci dyktatorów są najczęściej bardzo pokrzywdzonymi i pokaleczonymi ludźmi, którzy dość trudno radzą sobie w życiu. W dorosłości albo budują wybielony obraz ojca i pielęgnują jego historię, albo stają „oko w oko” z prawdą i uświadamiają sobie, że ich tata zabijał ludzi i był okrutny – powiedział dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych. Zobacz więcej na temat:
24. Poziom: Microsoft zaprezentował swoje nowości Flagowe modele smartfonów, najnowszy tablet Surface, a także budzące zachwyt okulary wirtualnej rzeczywistości HoloLens. Oto najgorętsze premiery firmy Microsoft zaprezentowane na konferencji w Nowym Jorku. Wydarzenie to, a także najciekawsze nowinki technologiczne omówili w 24. Poziomie Paweł Pilarczyk z PcLab i Mateusz Skrycki, ekspert branży IT. Zobacz więcej na temat:
Nepal wciąż czeka na pomoc i na turystów – Trzęsienie ziemi było dla Nepalczyków ogromną tragedią – powiedział w Polskim Radiu 24 podróżnik Robert Jedynak. Niemal pół roku po kataklizmie Nepal wciąż zmaga się z jego skutkami. Nadal potrzebna jest pomoc humanitarna, a przede wszystkim odbudowa branży turystycznej, która była jedną najważniejszych gałęzi nepalskiej gospodarki. Zobacz więcej na temat: Nepal
Polacy z Werwą: Katarzyna i Wojciech Sokołowscy Katarzyna i Wojciech Sokołowscy byli gośćmi Magazynu Motoryzacyjnego Polskiego Radia 24. Przedsiębiorcze rodzeństwo z Gliwic zajmuje się wzornictwem i projektowaniem przemysłowym m.in. pojazdów specjalistycznych i wyścigowych. Za swoją pracę otrzymało wyróżnienie „Polacy z Werwą”. Zobacz więcej na temat: motoryzacja
25-lecie Caritas Polska Caritas Polska świętuje w tym roku swoje 25-lecie posługi na rzecz potrzebujących. O rocznicy i działaniu największej kościelnej organizacji charytatywnej opowiadał w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska, rzecznik Caritas. Zobacz więcej na temat:
Zbyt mało języka angielskiego w szkołach – Na zajęciach dzieci mówią po angielsku w zbyt ograniczonym stopniu – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Szpotowicz. Ekspert z Instytutu Badań Edukacyjnych komentowała najnowszy raport placówki dotyczący nauki języka angielskiego w szkołach podstawowych. Zobacz więcej na temat:
Nagroda Nobla z chemii przyznana Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania nad mechanizmami naprawy kodu DNA. Tak zadecydowała Królewska Szwedzka Akademia Nauk. O wyróżnieniu w Polskim Radiu 24 mówił Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat:
E-zwolnienia lekarstwem na oszustów Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje średnio co dziesiąte zwolnienie lekarskie. Wojciech Andrusiewicz z ZUS przybliżył w Polskim Radiu 24, jak kontrolowane są zwolnienia lekarskie i jak radzić sobie z naciągaczami. Zobacz więcej na temat:
Kalendarium wyborcze 2015 Udział w wyborach gwarantuje konstytucja, ale w pewnych sytuacjach pójście do urn wymaga dodatkowych dokumentów. Dr Jarosław Zbieranek z Fundacji Batorego tłumaczył w Polskim Radiu 24, jakich dat powinniśmy pilnować i jakie dokumenty składać, aby oddać głos w jesiennych wyborach. Zobacz więcej na temat:
Ustawa o stowarzyszeniach czeka na podpis prezydenta Senat przyjął poprawki do ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Teraz dokument oczekuje na podpis prezydenta. – Nowelizacja uprości proces zakładania stowarzyszeń – powiedziała w Polskim Radiu 24 Kinga Polubicka z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Zobacz więcej na temat:
Nobel w dziedzinie medycyny i fizjologii Irlandczyk William C. Campbell, Japończyk Satoshi Omura i Chinka Youyou Tu laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Nagrodę podzielono w tym roku na dwie części. Pierwszą otrzymali Campbell i Omura za odkrycia dotyczące nowej terapii chorób wywołanych przez pasożyty. Druga część nagrody przypadła Youyou Tu za odkrycia związane z nową metodą leczenia malarii. Zobacz więcej na temat:
Smart City - inteligentne miasta przyszłości – Smart City to idea miasta, które korzysta z nowych technologii w celu polepszenia jakości życia jego obywateli – mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Żurek. – Obecna w mieście informatyka pozwala na realizację coraz śmielszych projektów – dodał Marek Bąkowski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Zobacz więcej na temat:
Dziennik z Guantanamo – Dziennik z Guantanamo to wyjątkowa książka. Na jej wydanie amerykański rząd zgodził się dopiero po sześciu latach – mówiła w Polskim Radiu 24 Nancy Hollander. Prawniczka prowadzi sprawę autora dziennika Mohamedou Ould Slahiego, który jest osadzony w amerykańskim więzieniu na Kubie. W programie rozmowa o bezpodstawnym przetrzymywaniu ludzi niesłusznie podejrzanych o terroryzm. Zobacz więcej na temat: Guantanamo
Chleb nasz powszedni Elżbieta Osińska-Kassa i Andrzej Fiedoruk przybliżyli w Polskim Radiu 24 historię oraz tradycję i obyczajowość związane z chlebem. W niedzielę 4 października w Warszawie już po raz trzynasty obchodzono Święto Chleba. Zobacz więcej na temat:
Lingwistyka kierunkiem z przyszłością – Wiedza lingwistyczna jest podstawą do rozwoju wszelkiej kariery – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Nowakowski z Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie. – Język to nie czysta teoria, ale realne sytuacje, z którymi zetkniemy się w przyszłości – dodała Alexandra Vogtman, studentka lingwistyki. Zobacz więcej na temat:
Szał 90-tych lat: magazyny o grach komputerowych Paweł Kazimierczak, Michał Śledziński, Jacek Grabowski – współautorzy filmu dokumentalnego „Thank you for playing” byli gośćmi najnowszej odsłony 24. Poziomu – Magazynu Nowych Technologii Polskiego Radia 24. Dokument przybliża fenomen polskich magazynów o grach wideo z lat 90-tych. Zobacz więcej na temat:
Legalne oprogramowanie z „drugiej ręki” Można kupić używane mieszkanie, samochód, czy też odzież. Czy można jednak kupić legalnie używane oprogramowanie komputerowe? Okazuje się, że tak. O odsprzedawaniu systemów operacyjnych, programów komputerowych i aplikacji mobilnych mówili w Polskim Radiu 24 mec. Zbigniew Okoń, prawnik i Paweł Markowski, ekspert branży IT. Zobacz więcej na temat: