24. Poziom: Zaginięcie Ethana Cartera na PC i konsole Miano najbardziej innowacyjnej gry roku i nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Komputerowa odsłona gry Zaginięcie Ethana Cartera, stworzona przez warszawskie studio The Astronauts, w niecały rok po premierze doczekała się uznania światowych ekspertów. 15 lipca trafiła także do posiadaczy konsol. Zobacz więcej na temat:
Archeologia i wielkie inwestycje Odkrycia archeologiczne łączą się często z poważnymi projektami gospodarczymi. Wzorcowym przykładem współpracy inwestorów z naukowcami były wykopaliska poprzedzające kładzenie tzw. rury jamalskiej. O stanowiskach archeologicznych, które powstały przy okazji tego wydarzenia, mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gierlach, archeolog i historyk sztuki. Zobacz więcej na temat: archeologia
Wakacyjny wyjazd autem za granicę Sezon urlopowy w pełni i wielu z nas planuje samodzielny wyjazd za granicę własnym samochodem. W Polskim Radiu 24 prezes PZM Travel Cezary Kasprowicz radził, jak przygotować się do długiej podróży oraz jak wynająć auto za granicą. Zobacz więcej na temat:
Odkrywamy perły polskiej architektury Polska obfituje w unikatowe w skali europejskiej zabytki. Nieznane perły polskiej architektury przedstawił w Polskim Radiu 24 Tomasz Leszkowicz z portalu histmag.org. Zobacz więcej na temat:
Ochrona danych finansowych Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż bez względu na rodzaj zawartych informacji dane bankowe są chronione na podstawie prawa do poszanowania życia prywatnego i korespondencji. Dr Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu wyjaśniał w Polskim Radiu 24, jak funkcjonuje prawo do ochrony i kontroli przepływu danych finansowych. Zobacz więcej na temat:
Piesi z bezwzględnym pierwszeństwem Prace nad kolejną zmianą w przepisach drogowych nabierają rozpędu. Chodzi o bezwzględne pierwszeństwo pieszych przed przejściem na pasach. Nowa regulacja miałaby obowiązywać od stycznia 2017 roku. Zobacz więcej na temat:
Mediacje wciąż mało popularne w Polsce Mediacja jest nawet dziesięć razy tańsza niż postępowanie sądowe i kilka razy szybsza. Mimo to tylko nieliczni decydują się na skorzystanie z tej formy rozwiązywania sporów. Zobacz więcej na temat:
Książki elektroniczne droższe niż tradycyjne Za e-booka trzeba zapłacić blisko pięć razy więcej niż za książkę w wydaniu papierowym. To wynik regulacji Unii Europejskiej. – Książka spełnia swoje cele bez względu na rodzaj nośnika, a różnica VAT jest duża – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Gołębiewski z Polskiej Izby Książki. Zobacz więcej na temat:
Zburzyć Pałac Kultury i Nauki? Pałac Kultury i Nauki obchodzi swoje 60-lecie. Niewątpliwie jest to jeden z najwyrazistszych symboli PRL-u. – Dziś jednak są środowiska społeczne, które wzywają do zburzenia tego budynku. Ja należę do tych ludzi, którzy z przyjemnością by to uczynili – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Zobacz więcej na temat:
Niebezpieczne drony Do groźnego incydentu doszło w okolicach stołecznego lotniska im. F. Chopina. Gdy lądował samolot Lufthansy, tuż obok niego latał dron. W wyniku zdarzenia doszło do zmiany kierunku lądowania ponad 20 samolotów. Mogło się to jednak skończyć katastrofą… Zobacz więcej na temat:
Nieskuteczne staże, szkolenia i praktyki Najwyższa Izba Kontroli krytykuje działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W swoim raporcie NIK stwierdza, że szkolenia, staże i prace interwencyjne nie pomagają w wystarczającym stopniu bezrobotnym w znalezieniu pracy. Zobacz więcej na temat:
Niebezpieczny agent-emeryt Afera podsłuchowa pokazała, co może się stać, gdy państwo traci kontrolę nad aktywnością byłych agentów służb specjalnych. Marek Biernacki, koordynator służb specjalnych w kancelarii premiera, chce, by wzorem wojska, emerytowani funkcjonariusze mieli pierwszeństwo przy przyjęciu do pracy w państwowych i samorządowych instytucjach, które zajmują się bezpieczeństwem i obronnością. Zobacz więcej na temat:
„Dilerzy wiedzy narkotykowej” nad Wisłą Trzy wizerunki krzaków marihuany wskazują warszawiakom drogę do tzw. dilerów wiedzy narkotykowej. W ramach akcji Fundacji Inspiratornia w czerwcu i lipcu, co sobotę w godzinach 18 – 22, na lewym brzegu Wisły w okolicach Mostu Poniatowskiego dyżurują wolontariusze, którzy udzielają informacji na temat narkotyków. Zobacz więcej na temat:
Festiwal Baterii Baterie, lodówki, telewizory kineskopowe – czy na pewno już wiemy, że są to odpady niebezpieczne i nie powinniśmy wyrzucać ich ot tak, gdziekolwiek? Czy grozi to naszemu środowisku i nam, jeśli porzucimy takie przedmioty bez należytego zabezpieczenia? Festiwal Baterii to jeszcze jeden pomysł na ekologiczną edukację Polaków. Zobacz więcej na temat:
Przeszłość wydobywana z ziemi – Archeolodzy odkrywają często to, czego przedstawiciele innych dyscyplin naukowych nie byliby w stanie zauważyć – podkreślił Marek Gierlach, archeolog, historyk sztuki. Gość Polskiego Radia 24 opowiedział o zawodzie archeologa, znaczeniu archeologii w dzisiejszych czasach, a także o największych odkryciach ostatnich lat. Zobacz więcej na temat: archeologia
Łódzkie planetarium najnowocześniejsze w Europie W dawnej, zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 w Łodzi powstaje najnowocześniejsze w Europie planetarium. W ogromnej kopule gmachu, montowany jest ekran sferyczny o średnicy 14 m i inne urządzenia o najwyższych osiągalnych obecnie na rynku parametrach. W całości obiekt ma być dostępny dla widzów w listopadzie. Zobacz więcej na temat:
Bądź bezpieczny nad wodą! Przed nami kolejny upalny weekend. Polacy masowo ruszą nad jeziora, rzeki i nad morze. W Polsce od początku czerwca odnotowano 150 ofiar wody. Najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol, brawura i brak wyobraźni. – Ludziom brakuje zdrowego rozsądku i zastanowienia się, co można robić, a czego nie, żeby było bezpiecznie – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Piotrowski, instruktor WOPR. Zobacz więcej na temat:
Mandaty z fotoradarów niekonstytucyjne Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z konstytucją jednego z przepisów prawa o ruchu drogowym. Chodzi o tryb gromadzenia danych pochodzących z fotoradarów. – Przepis jednak nadal obowiązuje i będzie jeszcze obowiązywał przez 9 miesięcy, mimo że jest sprzeczny z konstytucją – powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Krzysztof Dmowski, ekspert prawa drogowego i prawa karnego. Zobacz więcej na temat: