Reaktywacja "Produktu", American Film Festival i konsoleta z Abbey Road W tym wydaniu Michał "Śledziu" Śledziński (twórca komiksów, reżyser animacji) opowiedział o reaktywacji magazynu Produkt. Ponadto Urszula Śniegowska zaprosiła na 15. edycję American Film Festival, a Adam Dąbrowski przybliżył historię konsolety ze studia Abbey Road. Zobacz więcej na temat:
ПОЛЬЩА. ПІДСУМКИ ТИЖНЯ: Реакція Польщі на заяві Зеленського щодо МіГ-29. Звіт Комісії, що досліджувала впливи іноземних спецслужб у Польщі еакція Польщі на заяві Зеленського щодо МіГ-29. Звіт Комісії, що досліджувала впливи іноземних спецслужб у Польщі. На кордоні Польщі і Росії почалося будівництво «Східного щита». Zobacz więcej na temat:
Żałoba zwierząt i żałoba ludzi po ukochanych zwierzętach – wydanie specjalne "A kiedy się pożegnać trzeba / I psu czas iść do psiego nieba, / To niedaleko pies wyrusza, / Przecież przy Tobie jest psie niebo, / Z Tobą zostaje jego dusza...". Niech ten fragment wiersza Barbary Borzymowskiej będzie zapowiedzią szczególnego wydania audycji Wielkie Głaskanie. Sponsorem audycji jest hotel Linea Mare w Pobierowie, przyjazny czworonogom. www.lineamare.pl. Zobacz więcej na temat: Trójka
Konrad Eleryk o pracy przy "Kuleju": chciałem się zobaczyć w takim klimacie Konrad Eleryk jest jednym z ciekawszych aktorów polskiego pokolenia. Błysnął świetną rolą w "Horror story" z ubiegłego roku, gra w serialu "Skazana" z Agatą Kuleszą i wystąpił w filmie "Pati". Można go oglądać także w "Wrooklyn Zoo" i "Kulej. Dwie strony medalu". Z aktorem rozmawiał Andrzej Sołtysik. Zobacz więcej na temat: jerzy kulej kino
[KTO WYBIERA PREZYDENTA #05] Co to jest pas rdzy? Cały świat patrzy teraz na Pensylwanię, która prawdopodobnie przesądzi o wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. „Stan Klucza“, jak się określa to miejsce, to część tak zwanego pasa rdzy - kiedyś bogatego w fabryki, huty i kopalnie regionu od Ohio, poprzez Michigan do Pensylwanii. W latach 90. ubiegłego wieku cały ciężki przemysł w Pensylwanii ostatecznie się jednak zawalił, a ludzie stracili pracę, domy i nadzieję na to, że wrócą do dawnej świetności. Dziś to właśnie ci niezadowoleni mogą przesądzić o tym, kto stanie na czele największego na świecie mocarstwa. Zobacz więcej na temat:
Jak zagłosują Polacy w Pensylwanii? KAMPANIA W 5 MINUT (02.11) W ostatnich dniach kampanii Kamala Harris zabiega między innym o głosy Latynosów. To do nich skierowała specjalną reklamę w języku hiszpańskim. Donald Trump pojawił się z kolei w Michigan i wyraźnie powiedział tam, że trzeba zakończyć konflikt w Libanie. W tym odcinku dowiesz się też czy Polacy w Pensylwanii mogą przechylić szalę głosów w tych wyborach. Magdalena Skajewska zapyta o to Tima Kuźmę, Amerykanina polskiego pochodzenia z Pensylwanii. Zobacz więcej na temat:
Szwedzki słowik 2 listopada 1887 r. zmarła szwedzka śpiewaczka Jenny Lind [Johanna M. Goldschmidt], jedna z najsławniejszych artystek XIX stulecia. Śpiewu uczyła się przy operze królewskiej w Sztokholmie, tam też debiutowała w roli Agaty w „Wolnym strzelcu” Webera. Sukcesy odnosiła na scenach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Nazwana „szwedzkim słowikiem”, przyjaźniła się z Mendelssohnem i Schumannem. Jej sopranem zachwycał się Chopin: „Słyszałem niedawno pannę Lind w »La Sonnambula«. Śpiewała bardzo pięknie”. O spotkaniu z nią kompozytor opowiadał Wojciechowi Grzymale: „Wczoraj byłem na obiedzie z J. Lind, która mi potem aż do północy szwedzkie rzeczy śpiewała. […] Czysto i pewnie śpiewa; jej piano jest tak stałe i równe jak włos”. Artystka była obecna przynajmniej na jednym z koncertów Chopina w Londynie lub w Szkocji. Zrobił na śpiewaczce bardzo korzystne wrażenie, nie tylko jako artysta, ale także jako człowiek. Kilka miesięcy przed śmiercią kompozytora złożyła mu wizytę w jego letnim mieszkaniu w Chaillot na wzgórzach Passy przy rue Chaillot 74. (md) Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 1 listopada 2024 W audycji m.in. wspominaliśmy zmarłe w ostatnich miesiącach gwiazdy polskiego i światowego sportu. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: tradycja odwiedzania grobów i wspomnienie Antoniego Wiwulskiego Dziś wspomnienie o tych, którzy odeszli w ciągu minionego roku, tradycja odwiedzania grobów na przełomie października i listopada, przypomnienie postaci Antoniego Wiwulskiego, twórcy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i wileńskiego Pomnika Trzech Krzyży, dziś też rozmowa z pisarką i dziennikarką Małgorzatą Karoliną Piekarską, która przekazała cenne archiwum fotograficzne swojego ojca – Macieja Piekarskiego - do Archiwum Akt Nowych. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Польська версія. Польський Фонд «Міст Солідарності» допомагає в Україні надавати медичні послуги жителям східних областей Польська версія. Польський Фонд «Міст Солідарності» допомагає в Україні надавати медичні послуги жителям східних областей Zobacz więcej na temat:
Powódź w Hiszpanii | DZIEŃ W 5 MINUT (01.11) Rośnie bilans ofiar powodzi w Hiszpanii. W Polsce Polacy tłumnie ruszyli na cmentarze. W tym wydaniu wspomnienie wybitnych aktorów, którzy odeszli w tym roku. Przeniesiemy się też do Niemiec i mamy dobrą wiadomość dla osób transseksualnych. Zobacz więcej na temat:
Leszek Możdżer Cisza - gdzie ja znaleźć w zabieganym świecie? Spotkanie z Leszkiem Możdżerem. Zobacz więcej na temat:
Rozrzutny czy oszczędny - jaki jesteś? Czy oszczędzanie ma sens? A może chodzi o inwestowanie np. w „doświadczenia”? W Światowym Dniu Oszczędzania i w Dniu Rozrzutności zajmiemy się kwestią rozrzutności i oszczędzania. Gość: Ania Łukaszyn, mentorka finansowa, NeuroPsychologia Finansów, blog Po Taniości. Zobacz więcej na temat:
Jak zbudować swoje drzewo genealogiczne? Przejrzyj szuflady i zakamarki w domu w poszukiwaniu dokumentów, porozmawiaj z członkami swojej rodziny, odwiedź miejsca rodzinne. To na początek. A co dalej? Dokąd się udać, jakie dokumenty są niezbędne do stworzenia własnego drzewa genealogicznego, o to Kamil Jasieński wypytał Anetę Godynię z galicyjskiego drzewa. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: wspomnienie tych, który odeszli oraz kwesta na Starych Powązkach W dzisiejszej audycji wspominamy osoby, które odeszły w ciągu ostatnich miesięcy, a pozostają w naszej pamięci jako wybitni artyści, pisarze, politycy czy społecznicy; 50. jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach w Warszawie; spotkanie z ks. prof. Józefem Naumowiczem, który w Dniu Wszystkich Świętych powie o świętych w historii i tradycji Kościoła. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: обзор печати, спортсмен защитил диссертацию по польскому языкознанию Zobacz więcej na temat:
[KTO WYBIERA PREZYDENTA #04] Czy Polonia wybierze prezydenta USA? Czy Polonia wybierze prezydenta USA? Choć Polaków w Stanach Zjednoczonych może być nawet 10 milionów, to jako grupa nie liczą się w wyborach, bo nie stanowią całości. Z jednym wyjątkiem: Polonia w Pensylwanii. W stanie, który prawdopodobnie przeważy o wygranej Donalda Trumpa lub Kamali Harris, mieszka około ośmiuset tysięcy Polaków polskiego pochodzenia. W skali całej Ameryki to niewiele, ale w Pensylwanii to ogromna siła, która może przechylić szalę zwycięstwa. Posłuchaj do końca a dowiesz się, jak zagłosują Polacy i czy ważna jest dla nich kwestia wojny na Ukrainie, czy może coś zupełnie innego? Muzyka: Audionautix - „Walk In The Park“ Slenderbeats - „Breathe" Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: День Всех Святых, украинские дети под российской оккупацией Zobacz więcej na temat: