Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

„Twarz jego pociągła”

31 października 1849 r. w „Kurierze Warszawskim” zamieszczony został artykuł poświęcony zewnętrznej charakterystyce Chopina i opisowi portretów uwieczniających jego wygląd. Można było przeczytać: „Twarz jego pociągła, nos orli, usta małe, oczy melancholiczne niebieskie, czoło wysokie i powierzchowność tak delikatnego człowieka, jak jego serce, jak uczucia, jak utwory przemawiające do duszy”. Autor artykułu podał, że w Niemczech i Francji wyszło wiele litografii kompozytora, najznakomitsze w Dreźnie i w Paryżu. Wspomniał o dwóch medalionach, w tym słynnym dziele Bovy'ego, oraz niezliczonej ilości „gipsowych odcisków tychże medalionów” w Anglii, Francji i Niemczech. Wymienił także „miniatury i obrazy zrobione przez najznakomitszych malarzy francuskich”. Kończąc artykuł autor napisał: „Znana Autorka Sand wyrysowała Szopena kilka razy doskonałej trafności. U Francuzów, gdzie nic nie ginie, zrobiono rękę lewą Szopena, jako nieporównaną w biegłości muzycznej. (…) Te są pomniki, które oprócz nieporównanych dzieł pozostały po Szopenie”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Wrażliwi artyści i wspólna walka

W trójkowym wieczornym cyklu "Ludzie - Onko Story" kolejna odsłona i obraz niezwykłej pary. Wrażliwi artyści: On - Jan Hernik, scenograf. Ona - Anna Hernik, fotografka. Niezwykle dzielnie idą swoją ścieżką, na której życie z glejakiem wielopostaciowym przeplata się z fotografią, codziennymi radościami, wychowaniem dzieci, trudnymi rozmowami, walką z personelem SOR-ów i wzajemną miłością scalającą piękną rodzinę.
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: finał amerykańskiej kampanii prezydenckiej i uchwała Senatu w setną rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

W dzisiejszej audycji mówimy o amerykańskiej kampanii prezydenckiej, która na tydzień przed wyborami weszła w swoją kulminacyjną fazę. Mówimy także o uchwale polskiego Senatu w setną rocznicę urodzin poety Zbigniewa Herberta. Zdajemy relację z Nowej Wilejki w Wilnie, gdzie w zeszły weekend odbył się Piknik Ułański. Naszym gościem jest Aleksandra Ziółkowska–Boehm, pisarka od lat mieszkająca w USA, autorka książki „Melchior Wańkowicz przypominany”.
Zobacz więcej na temat: 

"Potwory. Historia Lyle'a i Erika Menendezów". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o zbrodni, która wstrząsnęła Ameryką?

Drugi sezon antologicznego serialu platformy Netflix pt. "Potwory" przybliża historię jednego z najgłośniejszych morderstw przełomu lat 80. i 90. Produkcja przedstawia makabryczne okoliczności zabicia Jose i Kitty Menendezów przez ich synów Lyle'a i Erika, włączając w to rzekome molestowanie seksualne, jakiego wobec braci dopuścił się ich ojciec. Ale czy wszystko, co widzimy na ekranie jest prawdą? Odpowiadamy na 10 pytań, które najprawdopodobniej zadaliście sobie podczas seansu.
Zobacz więcej na temat: 

Польское радио на русском: соратник Навального о войне в Украине, история россиянина и журналиста украинского СМИ в Варшаве

В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: Евгений Доможиров, соратник Навального, об эмиграции в Польшу, войне в Украине и будущем России. 4. Иностранцы в Польше: Антон Наумлюк — россиянин и журналист украинского СМИ, живущий в Варшаве.
Zobacz więcej na temat: 

Dezinformacja wokół Prezydenta | DZIEŃ W 5 MINUT (30.10)

W dzisiejszym podkaście : raport na temat wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce; roczny raport Komisji Europejskiej w sprawie kandydujących do członkostwa w Unii - Ukrainy i Gruzji; przejęcie właściciela marki Red is Bad przez funkcjonariuszy CBA; wiceminister rozwoju i technologii złożył rezygnację - w tle interesy deweloperów; rusza policyjna akcja "Wszystkich Świętych"; symbol Halloween z upraw w Polsce - mniejszy niż rok temu; zaprasza Krzysztof Kaczmarczyk  
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: żołnierze z Korei Północnej na ukraińskim froncie i finał amerykańskiej kampanii prezydenckiej

W dzisiejszej audycji mówimy o wzroście napięcia związanym z udziałem północnokoreańskich żołnierzy w wojnie pomiędzy Rosją a Ukrainą. Mówimy także o ostatnim etapie amerykańskiej kampanii prezydenckiej przed wyborami, które już za tydzień. Zdajemy relację z Senatu RP, gdzie szef MON Radosław Sikorski wygłosił expose na temat polityki polonijnej. Naszym gościem jest dziś Magdaleną Bielecką z Instytutu Polskiego w Wiedniu, z którą rozmawiamy o wystawie „Trwałość i Dostępność”.
Zobacz więcej na temat: 

Czy dwa języki to już wielojęzyczność?

Angielski to podstawa, ale coraz silniej zaznacza się nowa kompetencja, jaką jest wielojęzyczność. Czy znajomość języka angielskiego w dzisiejszym świecie wystarczy, by odnaleźć się na rynku pracy w najbliższej przyszłości? Czy biegła znajomość więcej niż jednego języka obcego będzie codziennością dzisiejszych nastolatków? Czy biegłe posługiwanie się technologią wyręczy nas w konieczności nauki języków obcych? Czy jedynie będzie wsparciem? Na te pytania szukał odpowiedzi Kamil Jasieński w rozmowie z Karoliną Kasperską, nauczycielką języka angielskiego i niemieckiego, British Council.
Zobacz więcej na temat: 

У Польшчы выйшла кніга пад назвай «Таямніцы Беларусі» 30-10-2024

Сёння ў праграме: выпуск навін і агляд польскага друку, і сярод тэм: ВМС Украіны ўпершыню ўзялі ўдзел у манеўрах НАТА ў Партугаліі; У гадавіну чорнай ночы ў гісторыі беларускай культуры паэт Андрэй Хадановіч у варшаўскім Беларускім моладзевым хабе распавёў пра лёсы творцаў-ахвяраў сталінізму; У Польшчы выйшла кніга пад назвай «Таямніцы Беларусі»
Zobacz więcej na temat: 

РАНОК. Парламентські вибори в Литві: суспільні настрої, тема України

Ранкова програма на Польському радіо для України. Репортер Польського радіо Каміль Залевський розповідає про результати парламентських виборів у Литві. Ведучі: Мар’яна Кріль, Олексій Бурлаков.
Zobacz więcej na temat: 

Baltic countries amid Russian disinformation

In this episode, we will focus on the role of Russian propaganda in the Baltic region. Recently, disinformation and Russian propaganda have been on everyone’s lips; it is said that both of them, especially spreading a false narrative, are tools used in so-called hybrid warfare. Dr. Aleksandra Kuczyńska-Zonik from the Department of Political Systems and International Communication at the John Paul II Catholic University of Lublin will guide us through the techniques Russia most often uses in its ways to destabilize the region of Baltic countries.
Zobacz więcej na temat: