Jazda na zielonym, odc. 9 Samochody elektryczne oferują liczne przywileje, które mogą znacznie ułatwić codzienną jazdę i obniżyć koszty użytkowania pojazdu. Czy można pojechać elektrykiem w dłuższą podróż bez wyrzeczeń? Czy trzeba mieć w zanadrzu samochód spalinowy? Na ten temat Robert Kilen dyskutował z Pawłem Kacperkiem w dziewiątym odcinku podcastu. #JazdaNaZielonym Zobacz więcej na temat:
News from Poland 2024-10-28 Polish Foreign Minister calls for unity amid Russian aggression at Breda ceremony Russian black ops stepping up sabotage in Poland; pro-Russian party wins the election in Georgia, the opposition protests its results, while the international community urges a probe into the fairness of the process; and millions of visitors expected in the Polish Pavillion at Osaka Expo 2025 Zobacz więcej na temat:
РАНОК. Чехія відзначає День незалежності: державне чеське свято очима українських воєнних мігрантів Ранкова програма на Польському радіо для України. Як у Чехії святкують День незалежності, а також про чеську підтримку для українців розповідають Ігор Соломадін і Ірина Бабаніна, які прибули до Чехії на початку повномасштабного вторгнення. Ведучі: Світлана Берестовська, Олексій Стеценко. Zobacz więcej na temat:
Pod wodzą 33-letniego Huberta Wagnera harowali i zdobyli złoto MŚ: mogliśmy się nie zgadzać w niektórych sprawach Zobacz więcej na temat:
Творчасць на чужыне: як акторка і музыка Кеціван Асраташвілі знаходзіць сваё месца ў эміграцыі Маладая беларуская акторка, музыка і аўтарка песень Кеціван Асраташвілі апынулася ў эміграцыі пасля падзей 2020 года. Аб тым, як складваецца яе жыццё і творчасць на чужыне, што яна тут шукае і аб чым марыць — у нашым падкасце. Zobacz więcej na temat:
Kim są gniazdownicy? Przeterminowane dzieci. Mieszkanie z rodzicami to bardziej wybór, czy przymus? Kim są gniazdownicy? Dlaczego mieszkają z rodzicami? Na ile to efekt sytuacji ekonomicznej - cen mieszkań, trudności w wzięciu kredytu, a na ile wygoda? Goście Kuby Jamrozka to socjolożka Dagmara Szczepańska, Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeuta par i małżeństw, Tomasz Mądry, starszy analityk z zespołu ds. zrównoważonego rozwoju, Polski Instytut Ekonomiczny, Hanna Országh-Szturo- mieszka z rodzicam. Zobacz więcej na temat:
Najważniejszy stan w USA: kto zdecyduje o losach prezydentury? Nowy odcinek podcastu Wojciecha Cegielskiego Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czy "ustawienia hellingerowskie" to SZARLATANERIA? Ustawienia systemowe są koncepcją Berta Hellingera. To niemiecki psychoterapeuta, któremu - według niego samego - założenia metody zostały "objawione". Czym w praktyce są ustawienia hellingerowskie? Dlaczego krytykują je psychologowie i psychoterapeuci? To szkodliwa szarlataneria czy niewinny spektakl z elementami psychodramy? Gościem podcastu "Jamrozek wrażliwie" jest dr Bartosz Zalewski, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca Uniwersytetu SWPS Zobacz więcej na temat:
Terrific Sunday - Wzloty bez upadków 4 października ukazał się trzeci album Terrific Sunday - "Wzloty bez upadków". Pięć lat po wydaniu poprzedniego krążka poznański zespół udowadnia, że polski indie rock wciąż ma się dobrze. "Wzloty bez upadków" to przede wszystkim płyta pełna refleksji, która zabierze Was w hipnotyzującą podróż po ludzkiej emocjonalności. Na rozmowę z Piotrem Kołodyńskim zaprasza Adam Smolarek. Zobacz więcej na temat:
Źle się rządzi 28 października 1843 r. Chopin, jak zwykle o tej porze roku, opuszczał Nohant, by wrócić do Paryża i swych codziennych obowiązków. Towarzyszył mu służący Jan i syn George, Maurycy. Pisarska wraz z Solange postanowiła pozostać jeszcze miesiąc na wsi. Było to pierwsze od pięciu lat tak długie rozstanie George i Fryderyka. Zazwyczaj robili wszystko, by takich sytuacji unikać. George, pełniąca rolę troskliwej opiekunki kompozytora, mimo podjętej decyzji starała się wszystkim udowodnić, że jej opiekuńczość wcale nie osłabła. Jeszcze przed jego wyjazdem napisała do Wojciecha Grzymały: „Mały (Chopin) czuje się dobrze, pogody są jeszcze łagodne. Zresztą jego delikatne zdrowie nie budzi żadnych poważniejszych obaw (…) nie ma się czym niepokoić. (…) przyjadę natomiast z dnia na dzień, gdyby mój mały się rozchorował”. Powierzyła też Fryderyka opiece swej przyjaciółki Marii de Rozières, prosząc ją, żeby dbała o Fryderyka, nawet wbrew jego woli. „Źle się rządzi, kiedy mnie nie ma, a jego służący dobry człowiek, ale głupi” – informowała przyjaciółkę. (md) Zobacz więcej na temat:
[KTO WYBIERA PREZYDENTA #03] Najważniejszy stan w USA: kto zdecyduje o losach prezydentury? Prezydenta Stanów Zjednoczonych wybierają mieszkańcy stanów. Każdy taki stan wybiera swojego zwycięzcę, a potem punkty są sumowane. Ale tak naprawdę większość tych stanów w ogóle nie liczy się w wyborach. To, co jest ważne, to tak zwane stany wahające się czyli swing states. To w nich rozstrzygnie się wynik wyborów. Posłuchaj do końca, a dowiesz się, jakie to stany i poznasz sekret: jak przewidzieć wynik wyborów w USA. Zobacz więcej na temat:
Sztuczna inteligencja i El Clasico | DZIEŃ W 5 MINUT 27.10. Robert Lewandowski okrzyknięty najlepszym graczem meczu w hiszpańskim El Clasico. W tym wydaniu też szokujący wywiad z Wisławą Szymborską. Zamiary związane ze sztuczną inteligencją ma ZUS! Mimo niedzieli politycy nie próżnują i starszą…że nie zagłosują za ustawą budżetową. Zobacz więcej na temat:
Hazard - pułapka, w którą łatwo wpaść Zatrzymanie oraz zarzuty dotyczące prowadzenia nielegalnej działalności hazardowej w internecie dla Kamila L. ps. Budda oraz innych osób w tym uczestniczących pokazały skalę zjawiska szarej strefy. Dlaczego jedni wpadają w to uzależnienie, a inni nie? Czym różni się od uzależnienia od substancji? Co można stracić? Jak wygląda terapia? Katarzyna Andrusikiewicz, psycholog, certfikowana psychoterapeutka uzależnień, Urszula – osoba z doświadczeniem uzależnienia od hazardu, autorka bloga Życie hazardzistki, Beata Biały, autorka książki "Hazardziści. Gra o życie" i adwokat Tymoteusz Paprocki są gośćmi Kuby Jamrozka. Zobacz więcej na temat:
Польська версія: росія проти євроінтеграції Наслідки російського впливу відображаються на результатах виборів у Грузії та Молдові. Як росія втручається в ці та інші країни-кандидати? З нагоди Міжнародного дня миру Інститут Пілєцького організував концерт «Портрети» Адама Балдиха Zobacz więcej na temat:
Szczyt BRICS i chińskie manewry wokół Tajwaniu Minister obrony narodowej Tajwanu zapowiedział, że jeśli Chiny zdecydują się na blokadę wyspy, władze w Tajpej uznają to za akt wojny. W mijającym tygodniu odbył się też szczyt BRICS – bloku współpracy gospodarczej i politycznej, w skład którego wchodzą m.in. Rosja, Chiny i Indie. Gośćmi Tomasza Sajewicza byli szef tajwańskiego biura European Values Center for Security Policy prof. Dominik Mierzejewski oraz Dana Heide – korespondentka dziennika "Handelsblatt". Zobacz więcej na temat: Chiny Tajwan BRICS
Komentarze z Polski: Melchior Wańkowicz przypominany oraz Radiowy Magazyn Kuriera Galicyjskiego Dziś w programie o tym, że Polska chce zorganizować letnie Igrzyska Olimpijskie w 2040 roku - największą międzynarodową imprezę sportową. Na ten cel rząd i samorządy przeznaczą łącznie ok. 200 miliardów złotych. Strategię przygotowania Polski do tego wydarzenia zapowiedział minister sportu Sławomir Nitras. Dziś też rozmowa z Aleksandrą Ziółkowską –Boehm, pisarką, autorka książki „Melchior Wańkowicz przypominany” napisanej w 50-tą rocznicę śmierci pisarza. Nie zabraknie też magazynu Kurier Galicyjski, który przygotowali nasi koledzy ze Lwowa. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Польское Радио на русском: новости, Черный список должностных лиц Крыма, преследующих проукраинских активистов, Выставка арт-деко, Вкус Польши – хлеб Zobacz więcej na temat: