Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

ДИТЛІТ. Більше, ніж просто читання тексту: інтерактивне читання Малґожати Свендровської

Програма Олени Рудої про дитячу літературу. Розмова з польською письменницею Малґожатою Свендровською, авторкою відомого в Польщі букваря «Elementarz w podskokach», збірки «777 ідей ігор з книжкою», популяризаторки читання, зокрема інтерактивних форм. 
Zobacz więcej na temat: 

Dzieciaki kochają zwierzaki - 29 - Lotopałanki, niezwykłe torbacze

Nie ma drugiego takiego ssaka o tak dużych i pięknych oczach, miękkim futerku, ostrych zębach, które w dodatku potrafi latać. Z wyglądu przypomina wiewiórkę, ale niech to was nie zmyli, bo należy do rodziny torbaczy - tak jak kangur! Czy lotopałanki można hodować w domu, a jeśli tak to jak trzeba się nimi zajmować? O tym opowiedziała w podcaście "Dzieciaki kochają zwierzaki" Sylwia Cegiełka, znana jako Matka Gadka. Na podcast Polskiego Radia Dzieciom zaprasza Marta Kawalec.
Zobacz więcej na temat: 

РАНОК. Майбутнє кримських татар: у Варшаві відбудеться дискусія в межах Ukraina Festiwal Filmowy

Ранкова програма на Польському радіо для України. Розмова з Халілом Халіловим, головою фонду «Кримський дім», про подію, заплановану на 26 жовтня у Варшаві, що відбудеться в межах Ukraina Festiwal Filmowy. В одному з варшавських кінотеатрів покажуть фільм «Кримські татари / 1944. Крим. Депортація», а також добірку короткометражних фільмів «Кримські татари». Ведучі: Христина Срібняк, Олексій Стеценко.
Zobacz więcej na temat: 

Artur Wojtczak - dziennikarz, klubowicz i kolekcjoner winyli

Gościem podcastu jest Artur Wojtczak, czołowy polski dziennikarz muzyczny zajmujący się taneczną elektroniką, redaktor polskiego wydania magazynu Mixmag i propagator polskiej sceny tanecznej na świecie - wielokrotnie publikował na łamach brytyjskiej prasy muzycznej. To także zapalony klubowicz i kolekcjoner winyli. Artur jest też współautorem książki "30 Lat Polskiej Sceny Techno", monumentalnego dzieła poświęconego historii polskiej sceny klubowej po 1989 roku. Gość współpracuje również z łódzką Paradą Wolności oraz jest rzecznikiem prasowym Instytut Festivalu. Członek Akademii Fonograficznej przyznającej Fryderyki. W audycji rozmawiamy o stanie polskiej sceny, klubowych zakazach i... "polskiej pompie".
Zobacz więcej na temat: 

A to najprzykrzejsze!

25 października 1830 r., Fryderyk przygotowujący się do wyjazdu z kraju, złożył pożegnalną wizytę swej pierwszej młodzieńczej miłości, Konstancji Gładkowskiej, której wcześniej wyznał uczucia. „Tylko się żegnać ...a to najprzykrzejsze!” – napisał do Tytusa Woyciechowskiego. Pożegnania z przyjaciółmi, ze znajomymi, z rodziną, a wreszcie z Konstancją, nie przyszły 20-letniemu Fryderykowi łatwo. Były dla niego prawdziwie bolesnym przeżyciem. Jak wyglądało pożegnanie z ukochaną nie wiadomo. Pewne jest, że nim się rozstali wymienili między sobą pierścionki. Jak podaje Ferdynand Hoesick w swej publikacji „Chopin”, pierścionek ofiarowany Konstancji „był staroświecką obrączką z cienkiego druciku, z oczkiem brylantowym oprawnym w srebro”. Fryderyk otrzymał też od ukochanej pozwolenie na pisanie listów, za dyskretnym pośrednictwem Jasia Matuszyńskiego. Podczas pożegnalnego wieczoru Konstancja w albumie Fryderyka zamieściła krótki wiersz, kończący się słowami: „Pamiętaj, niezapomniany, że w Polsce kochają Ciebie”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Dziecko w okresie nastoletnim: co zmienia się w życiu rodziny?

W tym odcinku audycji "OdNowa" Joanna Mielewczyk spotkała się z Agą Rogalą – pedagożką, terapeutką rodziców i autorką bestsellerowej książki "Poukładaj to sobie w głowie". Tematem rozmowy był burzliwy okres w życiu każdej rodziny, w którym dzieci wchodzą w okres nastoletni. Co wtedy się zmienia i jak być na to przygotowanym? Jak wspierać nastolatki – i samemu przy tym przeżyć?  
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: Gruzja przed wyborami parlamentarnymi oraz książka „Litwa ojczyzna moja” Tomasa Venclowy

Dziś w programie o współpracy gospodarczej i militarnej Polski i Korei Południowej – prezydent Andrzej Duda składa wizytę w tym kraju; o wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbędą się 26 października, o 35 rocznicy śmierci Jerzego Kukuczki, wybitnego polskiego himalaisty, który był drugim człowiekiem na świecie, po włoskim himalaiście Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Zaś gość programu - dr Paulina  Małochleb z Ośrodka Komunikacji Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie – powie o książce „Litwa ojczyzna moja” Tomasa Venclowy. Zapraszamy do słuchania!      
Zobacz więcej na temat: 

ІТ: В пошуках нової Європи

Ілон Маск - іноді поганець, іноді - борець за справедливість. Google інвестує в атомну енергутику задля розвитку сектору штучного інтелекту, і все це на фоні нестабільної ситуації в Європі та виборів у США. Про ці та інші новинки світу сучасних технологій детальніше у рубриці ІТ від Мирослава Трофимука.
Zobacz więcej na temat: 

Polityka Migracyjna Polski. Wyjaśniamy zagadnienia

15 października rząd przedstawił dokument, który podzielił Polaków: "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo - strategia migracyjna na lata 2025 - 2030." Dokument głośno krytykują eksperci i organizacje pozarządowe. Czym jest strategia migracyjna Polski, jak wpisuje się w szeroką strategię państw Zachodu i jakie wyzwania w zakresie migracji stoją dziś przed Polską. O tym wszystkim opowiadamy w Klubie Trójki, razem z gośćmi: ministrem Maciejem Duszczykiem, podsekretarzem stanu w MSWiA odpowiedzialnym za strategię migracyjną Polski, Marcinem Sośniakiem, prawnikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz członkinią Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego Martą Jaroszewicz.
Zobacz więcej na temat: 

МІЖКУЛЬТУРНІ ДІАЛОГИ. Виставка про Сергія Параджанова і польсько-українська співпраця архівістів

Авторська програма Мар'яни Кріль. Гості: кураторка виставки "Параджанов. Хочу оминути свою тінь" Йоанна Кордіяк і експертка Інституту Пілецького Юлія Романенко
Zobacz więcej na temat: 

Podkomisja Macierewicza zdemaskowana| DZIEN W 5 MINUT 24.10

Podkomisja Macierewicza zdemaskowana. Euforia i przetasowania na Lewicy - Kościół zajmuje głos w sprawie związków partnerskich. Ile języków zna Donald Tusk? Zmiany w komunikacji i nowe linie autobusowe na 1 listopada. Grzyby w polskich lasach - które zbierać?  #smoleńsk #podkomisjasmoleńska #donaldtusk #tuskwserbi #alzhaimera #1listopada #grzyby #gdzienagrzyby  #związkipartnerskie #covid #szczepienia 
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: prezydent w Korei Południowej i 30-lecie Klubu Polskiego w Bratysławie

Dziś w programie wizyta Andrzeja Dudy w Korei Południowej i współpraca gospodarcza i militarna obu krajów, opozycja na Węgrzech przełamuje hegemonię Wiktora Orbana i pierwszy raz od 18 lat wychodzi na prowadzenie w sondażu, dziś też o malejącej liczbie ludności Ukrainy, która zmniejszyła się o ponad 10 milionów od początku pełnowymiarowej inwazji, rozpoczętej przez Rosję w lutym 2022 roku. A gościem PRdZ jest wiceprezes Klubu Polskiego w Bratysławie Małgorzata Wojcieszyńska, która mówi o gali z okazji 30-lecia działalności klubu. Zapraszamy do słuchania!  
Zobacz więcej na temat: