Artur Wojtczak - dziennikarz, klubowicz i kolekcjoner winyli Gościem podcastu jest Artur Wojtczak, czołowy polski dziennikarz muzyczny zajmujący się taneczną elektroniką, redaktor polskiego wydania magazynu Mixmag i propagator polskiej sceny tanecznej na świecie - wielokrotnie publikował na łamach brytyjskiej prasy muzycznej. To także zapalony klubowicz i kolekcjoner winyli. Artur jest też współautorem książki "30 Lat Polskiej Sceny Techno", monumentalnego dzieła poświęconego historii polskiej sceny klubowej po 1989 roku. Gość współpracuje również z łódzką Paradą Wolności oraz jest rzecznikiem prasowym Instytut Festivalu. Członek Akademii Fonograficznej przyznającej Fryderyki. W audycji rozmawiamy o stanie polskiej sceny, klubowych zakazach i... "polskiej pompie". Zobacz więcej na temat:
A to najprzykrzejsze! 25 października 1830 r., Fryderyk przygotowujący się do wyjazdu z kraju, złożył pożegnalną wizytę swej pierwszej młodzieńczej miłości, Konstancji Gładkowskiej, której wcześniej wyznał uczucia. „Tylko się żegnać ...a to najprzykrzejsze!” – napisał do Tytusa Woyciechowskiego. Pożegnania z przyjaciółmi, ze znajomymi, z rodziną, a wreszcie z Konstancją, nie przyszły 20-letniemu Fryderykowi łatwo. Były dla niego prawdziwie bolesnym przeżyciem. Jak wyglądało pożegnanie z ukochaną nie wiadomo. Pewne jest, że nim się rozstali wymienili między sobą pierścionki. Jak podaje Ferdynand Hoesick w swej publikacji „Chopin”, pierścionek ofiarowany Konstancji „był staroświecką obrączką z cienkiego druciku, z oczkiem brylantowym oprawnym w srebro”. Fryderyk otrzymał też od ukochanej pozwolenie na pisanie listów, za dyskretnym pośrednictwem Jasia Matuszyńskiego. Podczas pożegnalnego wieczoru Konstancja w albumie Fryderyka zamieściła krótki wiersz, kończący się słowami: „Pamiętaj, niezapomniany, że w Polsce kochają Ciebie”. (md) Zobacz więcej na temat:
Dziecko w okresie nastoletnim: co zmienia się w życiu rodziny? W tym odcinku audycji "OdNowa" Joanna Mielewczyk spotkała się z Agą Rogalą – pedagożką, terapeutką rodziców i autorką bestsellerowej książki "Poukładaj to sobie w głowie". Tematem rozmowy był burzliwy okres w życiu każdej rodziny, w którym dzieci wchodzą w okres nastoletni. Co wtedy się zmienia i jak być na to przygotowanym? Jak wspierać nastolatki – i samemu przy tym przeżyć? Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: Gruzja przed wyborami parlamentarnymi oraz książka „Litwa ojczyzna moja” Tomasa Venclowy Dziś w programie o współpracy gospodarczej i militarnej Polski i Korei Południowej – prezydent Andrzej Duda składa wizytę w tym kraju; o wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbędą się 26 października, o 35 rocznicy śmierci Jerzego Kukuczki, wybitnego polskiego himalaisty, który był drugim człowiekiem na świecie, po włoskim himalaiście Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Zaś gość programu - dr Paulina Małochleb z Ośrodka Komunikacji Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie – powie o książce „Litwa ojczyzna moja” Tomasa Venclowy. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
ІТ: В пошуках нової Європи Ілон Маск - іноді поганець, іноді - борець за справедливість. Google інвестує в атомну енергутику задля розвитку сектору штучного інтелекту, і все це на фоні нестабільної ситуації в Європі та виборів у США. Про ці та інші новинки світу сучасних технологій детальніше у рубриці ІТ від Мирослава Трофимука. Zobacz więcej na temat:
Polityka Migracyjna Polski. Wyjaśniamy zagadnienia 15 października rząd przedstawił dokument, który podzielił Polaków: "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo - strategia migracyjna na lata 2025 - 2030." Dokument głośno krytykują eksperci i organizacje pozarządowe. Czym jest strategia migracyjna Polski, jak wpisuje się w szeroką strategię państw Zachodu i jakie wyzwania w zakresie migracji stoją dziś przed Polską. O tym wszystkim opowiadamy w Klubie Trójki, razem z gośćmi: ministrem Maciejem Duszczykiem, podsekretarzem stanu w MSWiA odpowiedzialnym za strategię migracyjną Polski, Marcinem Sośniakiem, prawnikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz członkinią Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego Martą Jaroszewicz. Zobacz więcej na temat:
Польська версія: Північна Корея включається у російську війну проти України Польська версія: Північна Корея включається у російську війну проти України Zobacz więcej na temat:
МІЖКУЛЬТУРНІ ДІАЛОГИ. Виставка про Сергія Параджанова і польсько-українська співпраця архівістів Авторська програма Мар'яни Кріль. Гості: кураторка виставки "Параджанов. Хочу оминути свою тінь" Йоанна Кордіяк і експертка Інституту Пілецького Юлія Романенко Zobacz więcej na temat:
Podkomisja Macierewicza zdemaskowana| DZIEN W 5 MINUT 24.10 Podkomisja Macierewicza zdemaskowana. Euforia i przetasowania na Lewicy - Kościół zajmuje głos w sprawie związków partnerskich. Ile języków zna Donald Tusk? Zmiany w komunikacji i nowe linie autobusowe na 1 listopada. Grzyby w polskich lasach - które zbierać? #smoleńsk #podkomisjasmoleńska #donaldtusk #tuskwserbi #alzhaimera #1listopada #grzyby #gdzienagrzyby #związkipartnerskie #covid #szczepienia Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: prezydent w Korei Południowej i 30-lecie Klubu Polskiego w Bratysławie Dziś w programie wizyta Andrzeja Dudy w Korei Południowej i współpraca gospodarcza i militarna obu krajów, opozycja na Węgrzech przełamuje hegemonię Wiktora Orbana i pierwszy raz od 18 lat wychodzi na prowadzenie w sondażu, dziś też o malejącej liczbie ludności Ukrainy, która zmniejszyła się o ponad 10 milionów od początku pełnowymiarowej inwazji, rozpoczętej przez Rosję w lutym 2022 roku. A gościem PRdZ jest wiceprezes Klubu Polskiego w Bratysławie Małgorzata Wojcieszyńska, która mówi o gali z okazji 30-lecia działalności klubu. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: обзор польской печати, судьбы пленных солдат ВСУ в тюрьмах РФ В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Права человека: Александр Павличенко, исполнительный директор Украинской Хельсинкской группы, о судьбах пленных солдат ВСУ в тюрьмах РФ. Zobacz więcej na temat:
Kluczowe stany a Polonia Pensylwania, Wisconsin, Michigan kluczowe stany w USA, w których mieszkająca Polonia może sporo namieszać w wyborach prezydenckich. Zobacz więcej na temat:
Нацыянальнасць - козыр ці перашкода ў навуковай кар'еры ў Польшчы? – расказвае прафесар Мікола Іваноў з Брэста, навуковы супрацоўнік польскіх ВНУ 24-10-2024 Zobacz więcej na temat:
Polska strzelanka z Myszką Miki? Grzegorz Czesław Pamula oraz Michał Rostek Trójkowa rozmowa Radka Nałęcza z Grzegorzem Czesławem Pamulą oraz Michałem Rostkiem, autorami gry "Mouse", stylizowanej na klasyczne filmy animowane z Myszką Miki. Produkcja to strzelanka, której zapowiedź rozgrzała fanów gier. Tytuł powstaje w Polsce i odpowiada za niego studio Fumi Games. Zobacz więcej na temat: gry wideo Myszka Miki
Фейк, дезинформация, мисиниформация, пропаганда – в чем различие и с чем их едят Новости, сообщения, твиты, посты, слухи и утечки из «хорошо информированных источников». Каждый день нас бомбардирует огромное количество информации. Адекватная, надежная, честная? Не уверены? И вы правы. И именно об этом будем говорить в нашем подкасте. Zobacz więcej na temat:
Польское радио на русском: выставка Тадеуша Кантора в Бухаресте, выпечка хлеба в Польше В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: выставка Тадеуша Кантора в Бухаресте. 4. Вкус Польши: выпечка хлеба. Zobacz więcej na temat:
News from Poland: Warsaw and Oslo discuss Russia's hybrid war Polish president visits South Korea AI replaces Poland's Google Maps voice man Wanda Rutkiewicz Film Festival to launch in Warsaw Zobacz więcej na temat: